Linux.pl  :   Newbie   Forum   Blog   Wiki   Hosting   Przeglądarka manuali
Polska Strona Linuksa - informacje, porady, wymiana doświadczeń... r e k l a m a
  Jesteś niezalogowany.
 Zaloguj się
 Zarejestruj się
 Zapomniałem hasła...
   Start  |  RSS  |  Reklama  |  Współpraca  |  Kontakt  |  Praca  |  O nas  |  + dodaj newsa  |  Domenypiątek, 31 lipca 2015 r.   
  Start
 Co to jest Linux?
 Dlaczego Linux?
 Skąd wziąć Linuksa?
 Dystrybucje Linuksa
 Aktualności
 Artykuły
 Polskie Projekty Linuksowe
 Polski Katalog Firm Linuksowych
 Katalog Stron Linuksowych
 Oferty pracy
 Szkolenia linuksowe
 Oferta Linux.pl
 Hosting Linux.pl

 Sprawdź czy Twój sprzęt działa pod Linuksem
 Akcja Rozdajemy Linuksa!

  Wiadomości
Dystrybucje Service Pack 4 dla SUSE Linux Enterprise 11 jest już dostępny  (0)


 Sekurak/Offline - bezpłatny magazyn o bezpieczeństwie IT  (0)
 Lipcowe wydanie Linux Magazine z Megapakiem Ubuntu  (0)
 AllSys 3.3.7 [projekty]  (0)
 Zaawansowany monitoring bezpieczeństwa sieci - szkolenie  (0)
 Barcamp osecowy w czerwcu 2015  (1)
 Noc Informatyka^9 w Krakowie  (0)
 dBConf: rozpoczął się nabór propozycji prelekcji  (0)
 Jesień Linuksowa czeka na prelekcje!  (0)
 Majowe wydanie Linux Magazine z Ubuntu 15.04  (0)
 Debian 8 Jessie wydany  (0)
 Kwietniowe wydanie Linux Magazine  (0)
 Open Source Day 2015  (0)
 Marcowe wydanie Linux Magazine z Linux Mint 17.1 KDE  (0)
 Spotkania Linux & Security Days 2015 w Polsce  (0)

  
  Patronat
  Szkolenia
31 lipiec 2015
[OSEC] EX442 Red Hat Enterprise Performance Tuning Expertise Exam - Warszawa »
31 lipiec 2015
[OSEC] EX200 RHCSA certification exam (v6) - Warszawa »
3-6 sierpień 2015
[OSEC] Red Hat OpenStack Administration (CL210) - po angielsku, Kraków »
3-6 sierpień 2015
[OSEC] JB248 Red Hat JBoss Application Administration I - Warszawa »
7 sierpień 2015
[OSEC] EX210 Red Hat Certified System Administrator in Red Hat OpenStack Exam - Kraków »

   
  Oferty pracy
 Projektant/Programista SOA
 Projektant - Programista JAVA
 SysOp Engineer
 TECHNICAL SUPPORT ENGINEER
 Administrator Linux - kontrakt 3 miesiące
 PROGRAMISTA C ( LINUX)
  VMware Engineer
  VMware Consultant

   Linux.pl - artykuły

Informacje ogólne o Linuksie   [8]

Felietony   [36]

Recenzje   [26]Arkadiusz Bednarczyk  |  2008-10-31 13:11:47  | Drukuj  | Zapisz w PDF  | wykop.pl  | KomentarzeZobacz komentarze (20)

Dlaczego Linux?Jednym z pierwszych pytań osób zainteresowanych Linuksem jest pytanie - dlaczego Linux jest lepszy, co ma takiego czego nie mają inne systemy? Postaram się przedstawić w tym artykule najważniejsze argumenty przemawiające za Linuksem, które powinny Cię przekonać do tego właśnie systemu. Dla większej przejrzystości ujmę to w punktach.

 

1. Zapomnij o wirusach i innych zagrożeniach z internetu

Co prawda producenci programów antywirusowych zaczęli już straszyć użytkowników Linuksa zbliżającym się zagrożeniem ze strony wirusów, trojanów i innych szkodników elektronicznych, jednak na stan dzisiejszy ilość krążących wirusów zagrażających Linuksowi jest równa zeru. Niedawno programiści stworzyli wirusa, który mógłby ewentualnie zagrozić Linuksowi, ale… żeby w ogóle zadziałał musimy go sami uruchomić, poza tym trzeba skompilować i zainstalować odpowiednie łatki na jądro. Równie dobrze możemy sami skasować sobie cały system. Takie samo zagrożenie :) Prawda jest taka, że nie musimy się obawiać tego typu zagrożeń z internetu.

Po więcej szczegółów na temat wirusów pod Linuksem odsyłam do artykułu pt. Wirusy Linux vs. Windows

2. Nie musisz płacić za system i oprogramowanie

Owszem, możesz powiedzieć - mój Windows był już dołączony do komputera. Jednak nie za darmo, stanowił on całkiem pokaźny składnik jego ceny - mogłeś zaoszczędzić kilkaset złotych kupując komputer bez Windows. Nie zakładamy istnienia piractwa - kradzież nie jest argumentem przemawiającym za używanie komercyjnego oprogramowania.

W przypadku Linuksa możesz go legalnie ściągnąć z internetu, nic nie płacąc za jego jedną, dwie czy tysiąc kopii. Owszem istnieją również dystrybucje Linuksa, za które musisz zapłacić, jednak w takiej sytuacji otrzymujesz zazwyczaj wsparcie techniczne, dodatkowe, płatne oprogramowanie, podręczniki drukowane itp. Jednak generalnie masz do wyboru całą masę dystrybucji, za które nie musisz zapłacić nawet złotówki.

Więcej informacji: Skąd wziąć Linuksa? Legalne sposoby jego zdobycia.

3. Wolność

Czy kupując w sklepie system Windows stajesz się właścicielem produktu, za który zapłaciłeś? Nie - zapłaciłeś tylko za możliwość korzystania z zawartego tam oprogramowania, w ramach jednego tylko komputera, a w przypadku wersji OEM nawet w ramach tylko jednej konfiguracji sprzętowej.

Licencja GNU/GPL na której zasadach jest rozprowadzany Linux i znakomita większość oprogramowania dla niego pozwala Ci zainstalować system na dowolnej ilości komputerów - również w firmie. Możesz również zrobić tysiąc kopii ściągniętego z internetu Linuksa i rozdać go znajomym, rodzinie czy nawet sprzedać!

To nie wszystko - z każdym wolnym oprogramowaniem dostajesz jego kod źródłowy z możliwością dokonywania w nim zmian, czy korzystania z jego fragmentów dla swoich programów.

Daje to również inną korzyść - zakładamy czysto teoretycznie, że pada duża firma tworząca bardzo popularne oprogramowanie zamknięte. Nagle zostajemy z naszym programem "na lodzie" - nie wiadomo, czy ktoś odkupi od upadłej firmy prawa do rozwijania tego programu, czy program będzie się rzeczywiście rozwijał. Co się stanie kiedy upadnie firma rozwijająca program na wolnej licencji? Nic strasznego - kod jest ogólnodostępny, każdy może go dalej rozwijać.

4. Czy Twój monitor często świeci na niebiesko?

Zawieszanie się w najmniej oczekiwanych momentach systemów Windows przeszło już do legendy, popularny BSOD (Blue Screen Of Death) stał się nawet najbardziej popularnym i znanym błędem w informatyce.

Linux słynie ze swojej stabilności - może zawiesić się Firefox, Evolution czy nawet GNOME, jednak zawieszenie działania całego systemu jest raczej mało spotykanym zjawiskiem. Może on działać latami bez restartu i raczej powinieneś się obawiać o trwałość swoich dysków niż zainstalowanego tam systemu.

5. Co możesz zrobić zaraz po instalacji systemu?

Instalacja Windows to dopiero początek - musisz zatroszczyć się o dobry antywirus, kodeki do odtwarzania filmów, oprogramowanie graficzne, pakiet biurowy, czytnik plików PDF, ściągnąć gadu-gadu itp.

W przypadku Linuksa to wszystko masz już zainstalowane zaraz po instalacji - otrzymujesz gotowy system ze wszystkimi potrzebnymi Ci narzędziami do pracy i rozrywki. OpenOffice, GIMP, Evolution, Firefox, programy do odtwarzania multimediów, narzędzia dla programistów - to wszystko jest dostarczane bezpłatnie wraz z systemem.

6. Co to jest defragmentacja???

Wyobraź sobie, że Twój dysk to wielka szafa z wieloma szufladami - fragmentacja dysku objawia się tym, że jeden dokument masz poskładany w kawałkach po wielu szufladach. Prawda że przeczytanie go to uciążliwa sprawa? Dlatego pod Windows regularnie wykonuje się tzw. defragmentację dysku.

Systemy plików pod Linuksem nie wymagają defragmentacji - same w sobie mają mechanizmy zapobiegające fragmentacji. Dzięki temu odczyt danych z dysku odbywa się zawsze z jednakową wydajnością.

7. Uaktualnij swoje wszystkie programy jednym kliknięciem!

Windows posiada narzędzie do aktualizacji systemu - Windows Update. Co jednak z całą resztą oprogramowania? Część programów posiada swoje narzędzia do aktualizacji lub sprawdzania dostępności nowej wersji - a część nie posiada. Musimy na bieżąco śledzić szereg stron internetowych w celu sprawdzenia i ewentualnego ściągnięcia nowych wersji programów.

Na tym polu Linux jest bezkonkurencyjny - uaktualnienie całego zainstalowanego oprogramowania wykonuje się jednym kliknięciem, a można również włączyć automatyczną aktualizację. Co więcej - oprogramowanie jest ściągane z jednego, bezpiecznego, podpisanego cyfrowo miejsca.

8. Szukasz nowych programów? Nie musisz przetrząsać internetu!

Linuksowe dystrybucje posiadają swoje własne repozytoria ze sprawdzonym, skatalogowanym, opisanym i przygotowanym do instalacji oprogramowaniem. Wystarczy uruchomić program zwany menedżerem pakietów (np. Synaptic) i przejrzeć dostępne programy pod kątem kategorii lub wyszukać je podając interesujące nas słowa kluczowe. Każdy pakiet (czyli odpowiednio przygotowany plik z programem) zawiera w sobie opis, tak więc wiemy do czego służy instalowany program. Takie centralne zarządzanie oprogramowaniem pozwoli Ci na łatwą kontrolę tego co masz zainstalowane w systemie.

Narzędzie do zarządzania oprogramowaniem w Windows jedynie pozwala na deinstalację części oprogramowania, lub instalację składników Windows.

9. Za dużo otwartych okien - użyj wirtualnych pulpitów

Linuksowe środowiska graficzne od dawna oferują coś, co ułatwia pracę z wieloma otwartymi oknami na raz - wirtualne pulpity. Możesz zdefiniować dowolną ich ilość: 4, 5, 12… Na każdym z nich możesz mieć otwarte okno z programem lub edytowanym plikiem, zaś za pomocą intuicyjnego przełącznika pulpitów przeskakiwać na dowolne z nich.

10. Jak często musisz restartować swój system po instalacji nowych programów i sterowników?

Zapewne przyzwyczaiłeś się do ciągłych restartów systemu podczas instalacji sterowników np. do nowej drukarki, czy po zmianie ustawień systemu. Zapomnisz o tym używając Linuksa - nawet poważne zmiany w jądrze systemu nie muszą się zakończyć restartem, po zmianie ustawień sieci restartowane są jedynie usługi sieciowe i system działa już z nowymi ustawieniami. Wiele serwerów linuksowych działa bez restartu przez wiele miesięcy, mimo że system jest aktualizowany na bieżąco.

11. Czy Twój komputer nie jest w stanie obsłużyć Visty?

Dzięki Linuksowi możesz z powodzeniem wykorzystać do pracy przestarzałe komputery z małą ilością pamięci RAM i słabymi kartami graficznymi. Linux nie wymaga od Ciebie aktualizacji sprzętu wraz z aktualizacją systemu!

12. Linux zapewnia Ci większe bezpieczeństwo

Jak długo naprawiane są błędy pod Windows? Miesiąc, dwa, pół roku… czasem i dłużej! Pod Linuksem poprawki naprawiające znalezione błędy pojawiają się często w przeciągu kilku godzin od ich wykrycia! Samo zgłaszanie błędów odbywa się najczęściej w prosty sposób za pomocą odpowiedniego oprogramowania do śledzenia błędów, można później obserwować losy takiego zgłoszenia aż do jego usunięcia i wydania aktualizacji z poprawką. To wszystko oczywiście za darmo!

13. Korzystaj z tych samych dokumentów na Linuksie i Windows

Linux nie ogranicza Cię w możliwości korzystania z innych systemów. Możesz mieć jednocześnie wiele różnych systemów operacyjnych i swobodnie korzystać pod Linuksem z dokumentów znajdujących się na ich partycjach - Linux współpracuje bez problemu z większością istniejących systemów plików. Nie musisz dzięki temu tworzyć kopii swoich dokumentów osobno dla Windows i Linuksa - po prostu otwórz partycję Windows pod Linuksem i korzystaj z istniejących tam zdjęć, czy dokumentów.

14. Linux i Wolne Oprogramowanie są innowacyjne i nowoczesne

Wbrew opiniom niektórych krytyków Wolnego Oprogramowania Linux to nie jest kopia rozwiązań produktów komercyjnych. Sporo pomysłów zostało wręcz skopiowane z Linuksa, zaś sporo istniejących projektów było wręcz kamieniem milowym w informatyce. Nie wierzysz? Kilka przykładów wielkich pomysłów Open Source:

- pulpit 3D: Compiz ze swoimi efektami pojawił się na długo przed Aero w Windows, zaś wybór efektów i małe wymagania sprzętowe powalają każde inne rozwiązanie tego typu z każdego innego systemu,

- LiveCD: w Linuksie uruchamianie systemu z płyty CD istnieje od lat, Windows czy MacOS X nie doczekał się tego w takim stopniu do dziś. O zastosowaniu systemów LiveCD można by napisać osobnych parę artykułów, stanowią one doskonałe narzędzia do odzyskiwania danych, gotowe i bezpieczne firewalle itp.

- serwisy Wiki, w tym Wikipedia: stron Wiki jest w tej chwili tysiące, zaś Wikipedia stanowi już ogromne bogactwo wiedzy narodów - to wszystko za darmo i na zasadach wolnych licencji,

- VNC: jest to kolejny ważny projekt pochodzący od użytkowników Wolnego Oprogramowania, pozwala na wygodną pracę na zdalnych pulpitach graficznych stając się już dawno standardem w takich zastosowaniach.

15. Pomoc i dokumentacja

W Linuksie każdy program, polecenie systemowe, a nawet ważniejsze pliki konfiguracyjne posiadają swój podręcznik, nazywany manualem. Znajdziemy w nim składnię programu, przykładowe użycie, stronę projektu oraz odnośniki do programów pokrewnych. Manual jest jednym z podstawowych składników programu - rozwijany i tłumaczony na wszystkie języki równolegle do samego programu. Chcąc dowiedzieć się więcej o danym programie wpisujemy po prostu w konsoli tekstowej: man nazwa_programu (np. man mkdir).

Odrębną część pomocy stanowią niezliczone fora dyskusyjne, strony internetowe, grupy dyskusyjne czy kanały IRC, gdzie skupia się społeczność linuksowa wzajemnie pomagając sobie w rozwiązywaniu problemów. Uzbrojony w przeglądarkę internetową możesz rozwiązać praktycznie każdy problem związany z Linuksem.

Zobacz: Fora i listy dyskusyjne w naszym katalogu stron

16. Słuszna idea

Linux, a właściwie GNU/Linux to nie tylko system operacyjny oraz szereg wolnego oprogramowania - to również sięgająca kilkudziesięciu lat idea wolności, zapoczątkowana przez Richarda Stallmana. Był on inicjatorem powstania projektu GNU, który miał na celu stworzenie zgodnego z Uniksem systemu operacyjnego - dostępnego dla każdego. Dzisiaj możemy śmiało powiedzieć, że idea GNU odniosła sukces i otrzymała poparcie największych korporacji na świecie - aktywnie włączyli się w jej propagowanie nawet takie firmy, dla których Linux był de facto konkurencją. Mam tu na myśli firmy takie jak np. HP, które do niedawna oferowały głównie swoje systemy uniksowe, a obecnie stosują na swoich serwerach systemy Linux.


W czym Linux może być gorszy (na razie)?

1. Zapaleni gracze nie będą zadowoleni

Niestety - producenci gier nadal w większości faworyzują Windows i najnowsze gry ukazują się poza konsolami do gier właśnie na ten system. Nie dzieje się tak jednak z powodu braku możliwości stworzenia takich gier na Linuksa - gry tworzone dla Windows i Linuksa, pod Linuksem działają zdecydowanie szybciej i płynniej. Jedynym powodem jest jedynie dużo większy udział Windows na rynku komputerów osobistych, w momencie kiedy Linux zyska około 20-30% rynku desktopów każda gra będzie również dostępna natywnie pod Linuksem. Warto również zwrócić uwagę na rozwiązania typu Wine lub Cedega - w chwili obecnej ogromna liczba gier windowsowych jest w stanie dzięki nim działać również pod Linuksem, przy czym ich wydajność jest w wielu przypadkach nie gorsza niż natywnie uruchomione pod Windows.

2. Brak niektórych aplikacji istniejących pod Windows

Tak, zdarzają się programy których mimo ogromnej bazy oprogramowania linuksowego nie jesteśmy w stanie zastąpić niczym innym. Są to głównie specjalistyczne programy naukowe, księgowe czy dtp. Tu również z pomocą przyjdzie nam Wine, które z wydania na wydanie obsługuje coraz więcej aplikacji Windows, w tym często te których nie ma pod Linuksem.

3. Obsługa części sprzętu

Istnieje pewna grupa sprzętu komputerowego, który nie jest jeszcze wspierany przez Linuksa - chociaż to zmienia się z dnia na dzień i to co dziś nie działa pod Linuksem jutro może już być w pełni obsługiwane. Najprostszą metodą na rozpoznanie czy nasz sprzęt zostanie obsłużony jest użycie dystrybucji LiveCD.

4. Instalacja i obsługa

Instalacja i obsługa może sprawiać początkującym użytkownikom Linuksa pewne problemy. Na szczęście istnieją dystrybucje z wygodnym instalatorem (np. OpenSUSE ze swoim YaST, albo Ubuntu).

 

Bibliografia:
1. Why Linux is better
2. Linux Format UK


Wiki:
Jeżeli uważasz, że czegoś brak w tym artykule możesz samodzielnie go uzupełnić na stronie: http://wiki.linux.pl/dlaczego-linux  Ocena artykułu:          [głosów: 238]


Oceń:  0 1 2 3 4 5   

[154925]
 


Opinie czytelników (20)DrukujDodaj nowy komentarz

 

aplikacje .net

tenebrarum   2010-08-18 05:13:04
Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US) AppleWebKit/533.4 (KHTML, like Gecko) Chrome/5.0.375.126 Safari/533.4
Ok. Czy da się uruchomić aplikacje wymagające bibliotek .net framework przynajmniej w wersji 3.0 ze wskazaniem na 3.5?
Czy mono to pociągnie?

odpowiedz
 

Litości

Vox   2013-09-25 15:50:21
Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/29.0.1547.76 Safari/537.36
Wiele razy widzimy jak na siłe próbuje się przekonać, że linux jest lepszym systemem desktopowym.
Zauważcie, że zaden z tych punktów nie jest istotny aby wybrać linuksa. Prawie wszystkie punkty są przesadzone. Artykuł jest mocno jednostronny. Każdy punkt albo przesadzony albo nieistotny.
Niezależnie jak dużo będzie artykułów tego typu to linuks i tak nie prześcignie windows'a ba nawet się nie zbliży. Oczywiście mam na mysli tylko desktopowe zastosowania bo dla serwerowych linux jest bardzo bardzo dobry.

Dlaczego autor nie wspomniał:

1. Mnóstwo istotnego oprogramowania jest tylko na windę
2. Mnóstwo sterowników jest na windę.
3. Na linuksie bateria niezależnie od modelu laptopa dział 2, 3 razy krócej niż na windzie (w necie jest to wyjaśnione dlaczego)
4. Dlaczego nieważne jaki menedzer okienek i nieważne jak lekki jest wolniejszy od okienek windows przez co odpalenie np. programu okienkowego trwa dłużej na linuksie niezależnie od dystrybucji.
5. Jak ktoś ma windę i nie wchodzi na podejrzane strony (np. porno) to tak na prawde nie ma wirusów.
6. obsługa grafiki co ma też wpływ na okienka w windzie lepsza z dużo lepszym wsparciem sprzętowym.
7 Gry chociaż sam nie gram.

odpowiedz
 

Re: Litości

A.B.   2013-09-25 22:54:51
Mozilla/5.0 (X11; Ubuntu; Linux i686; rv:24.0) Gecko/20100101 Firefox/24.0
Sądzę, że dużo przyjemniej by się z Tobą dyskutowało gdybyś nieco poparł swoje twierdzenia konkretami. Na razie wiemy tylko, że używasz "windy" i masz z tym chyba jakiś kompleks :)

(Wiemy również, że masz też problemy z językiem polskim ;))

2013-09-25 15:50:21 Vox napisał:

> Wiele razy widzimy jak na siłe próbuje się przekonać, że linux jest lepszym systemem
> desktopowym.
> Zauważcie, że zaden z tych punktów nie jest istotny aby wybrać linuksa. Prawie wszystkie punkty
> są przesadzone. Artykuł jest mocno jednostronny. Każdy punkt albo przesadzony albo nieistotny.
> Niezależnie jak dużo będzie artykułów tego typu to linuks i tak nie prześcignie windows'a ba
> nawet się nie zbliży. Oczywiście mam na mysli tylko desktopowe zastosowania bo dla serwerowych
> linux jest bardzo bardzo dobry.
>
> Dlaczego autor nie wspomniał:
>
> 1. Mnóstwo istotnego oprogramowania jest tylko na windę
> 2. Mnóstwo sterowników jest na windę.
> 3. Na linuksie bateria niezależnie od modelu laptopa dział 2, 3 razy krócej niż na windzie (w
> necie jest to wyjaśnione dlaczego)
> 4. Dlaczego nieważne jaki menedzer okienek i nieważne jak lekki jest wolniejszy od okienek
> windows przez co odpalenie np. programu okienkowego trwa dłużej na linuksie niezależnie od
> dystrybucji.
> 5. Jak ktoś ma windę i nie wchodzi na podejrzane strony (np. porno) to tak na prawde nie ma
> wirusów.
> 6. obsługa grafiki co ma też wpływ na okienka w windzie lepsza z dużo lepszym wsparciem
> sprzętowym.
> 7 Gry chociaż sam nie gram.


odpowiedz
 

Re: Litości

RobertVox77   2013-09-26 18:54:34
Mozilla/5.0 (Windows NT 6.2; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/29.0.1547.76 Safari/537.36
2013-09-25 22:54:51 A.B. napisał:

> Sądzę, że dużo przyjemniej by się z Tobą dyskutowało gdybyś nieco poparł swoje twierdzenia
> konkretami. Na razie wiemy tylko, że używasz "windy" i masz z tym chyba jakiś kompleks
> :)
>
> (Wiemy również, że masz też problemy z językiem polskim ;))
>
> 2013-09-25 15:50:21 Vox napisał:
>
> > Wiele razy widzimy jak na siłe próbuje się przekonać, że linux jest lepszym systemem
> > desktopowym.
> > Zauważcie, że zaden z tych punktów nie jest istotny aby wybrać linuksa. Prawie wszystkie
> punkty
> > są przesadzone. Artykuł jest mocno jednostronny. Każdy punkt albo przesadzony albo
> nieistotny.
> > Niezależnie jak dużo będzie artykułów tego typu to linuks i tak nie prześcignie windows'a
> ba
> > nawet się nie zbliży. Oczywiście mam na mysli tylko desktopowe zastosowania bo dla
> serwerowych
> > linux jest bardzo bardzo dobry.
> >
> > Dlaczego autor nie wspomniał:
> >
> > 1. Mnóstwo istotnego oprogramowania jest tylko na windę
> > 2. Mnóstwo sterowników jest na windę.
> > 3. Na linuksie bateria niezależnie od modelu laptopa dział 2, 3 razy krócej niż na windzie
> (w
> > necie jest to wyjaśnione dlaczego)
> > 4. Dlaczego nieważne jaki menedzer okienek i nieważne jak lekki jest wolniejszy od
> okienek
> > windows przez co odpalenie np. programu okienkowego trwa dłużej na linuksie niezależnie
> od
> > dystrybucji.
> > 5. Jak ktoś ma windę i nie wchodzi na podejrzane strony (np. porno) to tak na prawde nie
> ma
> > wirusów.
> > 6. obsługa grafiki co ma też wpływ na okienka w windzie lepsza z dużo lepszym wsparciem
> > sprzętowym.
> > 7 Gry chociaż sam nie gram.
>

OK.

Dodam jeszcze, że domyślne repozytoria najczęściej nie zawierają najnowszych wersji programów i użytkonik ubuntu jest skazany na zagooglanie by pobrac od strony producenta najnowsza wersję.
Mówię to jako pracownik IT od lat uzywającym winde i ubuntu. ubuntu to bardzo dobry system operacyjny, ktory zrobił wiele postepów i miło mi się na nim pracowało przez lata ale na prawde windzie jako desktop nie dorównuuję i pewnie nigdy nie dorówna i magicznego 1% użytkowników pewnie już nie przekroczy, Za to linukx jako system serwerowy (oczywiscie bez okienek) jest poprostu the best ale rozumiem ,że rozmawiamy tutaj tylko o zastosowaniach desktopowych.

odpowiedz
 

czy warto się przesiadać?

Windowsiarz_mimo_woli   2013-10-04 23:10:02
Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1; rv:20.0) Gecko/20100101 Firefox/20.0
Zastanawiałem się nad postawieniem jakiejś dystrybucji Linuksa na swoim laptopie jak skończy się wsparcie dla XP. Nie wiem, tylko, jaki. Pierwotnie zainstalowany był Linpus Linux. Doczytałem się, że to jakaś wersja Red Hata. Problem? Linpus to była goła konsola roota z podstawowymi poleceniami. Żadnych iksów. W końcu zdecydowałem się na zakup Windows XP Home, bo Linpusa nie dało się używać, płytka instalacyjna z Ubuntu była przez mój laptop ignorowana, a na instalację Visty nie miałem ochoty (raz, że podobno Vista wprowadzała DRM, a dwa - Vistę instalowano wtedy na sprzęcie na nią za słabym i bałem się, że laptop zwyczajnie nie wyrobi).
Kiedyś spróbowałem zainstalować Ubuntu na stacjonarnej maszynie. Efekt - wywalenie Windowsa w diabły (mimo, iż grub nadal pokazywał istnienie dwóch systemów). Za to po instalacji od razu miałem dostęp do neta. Bez prawie żadnej konfiguracji. No i pulpit Gnome :) . Niestety musiałem trochę się pomęczyć, aby móc odpalać filmy i muzykę (trzeba było się dogrzebać do odpowiednich kodeków - pomogła "zabawa" z programem SMPlayer). Z drugiej strony - pod Windowsem XP musiałem zainstalować sterowniki do odbioru sieci bezprzewodowej, za to do odpalania filmów i muzyki wystarczy instalacja SMPlayera i Foobar2000 :).

Pytanie brzmi - czy instalacja Linuksa na moim laptopie ma sens, a jeśli tak, to jakiej dystrybucji?

Acer Aspire 5735Z
Procesor 2GHz, 2GB RAM

odpowiedz
 

Re: czy warto się przesiadać?

anonim   2013-10-05 12:40:06
Mozilla/5.0 (X11; Linux x86_64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/28.0.1500.95 Safari/537.36
2013-10-04 23:10:02 Windowsiarz_mimo_woli napisał:

> Zastanawiałem się nad postawieniem jakiejś dystrybucji Linuksa na swoim laptopie jak skończy się
> wsparcie dla XP. Nie wiem, tylko, jaki. Pierwotnie zainstalowany był Linpus Linux. Doczytałem
> się, że to jakaś wersja Red Hata. Problem? Linpus to była goła konsola roota z podstawowymi
> poleceniami. Żadnych iksów. W końcu zdecydowałem się na zakup Windows XP Home, bo Linpusa nie
> dało się używać, płytka instalacyjna z Ubuntu była przez mój laptop ignorowana, a na instalację
> Visty nie miałem ochoty (raz, że podobno Vista wprowadzała DRM, a dwa - Vistę instalowano wtedy
> na sprzęcie na nią za słabym i bałem się, że laptop zwyczajnie nie wyrobi).
> Kiedyś spróbowałem zainstalować Ubuntu na stacjonarnej maszynie. Efekt - wywalenie Windowsa w
> diabły (mimo, iż grub nadal pokazywał istnienie dwóch systemów). Za to po instalacji od razu
> miałem dostęp do neta. Bez prawie żadnej konfiguracji. No i pulpit Gnome :) . Niestety musiałem
> trochę się pomęczyć, aby móc odpalać filmy i muzykę (trzeba było się dogrzebać do odpowiednich
> kodeków - pomogła "zabawa" z programem SMPlayer). Z drugiej strony - pod Windowsem XP musiałem
> zainstalować sterowniki do odbioru sieci bezprzewodowej, za to do odpalania filmów i muzyki
> wystarczy instalacja SMPlayera i Foobar2000 :).
>
> Pytanie brzmi - czy instalacja Linuksa na moim laptopie ma sens, a jeśli tak, to jakiej
> dystrybucji?
>
> Acer Aspire 5735Z
> Procesor 2GHz, 2GB RAM

Wszystko tak naprawdę zależy od zastosowań.
Ja jestem zdania, że nie warto instalować Linuksa na desktopie jeśli się nie ma naprawdę dobrego powodu lub nie jest się przyzwyczajonym do pracy z takim systemem.
Na twoim miejscu zainstalowałbym po prostu Windows 7/8.
Z desktopowych dystrybucji za najlepsze uznaję EL (RHEL i klony) oraz Debiana stable choć rozumiem stosowanie SLE (SUSE Linux Enterprise) czy Ubuntu LTS w pewnych przypadkach. Generalnie unikałbym mniej popularnych. Linpus? Kto tego w ogóle używa?

odpowiedz
 

Re: czy warto się przesiadać?

Windowsiarz_mimo_woli   2013-10-05 23:11:45
Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1; rv:20.0) Gecko/20100101 Firefox/20.0
2013-10-05 12:40:06 anonim napisał:

> 2013-10-04 23:10:02 Windowsiarz_mimo_woli napisał:
>
> > Zastanawiałem się nad postawieniem jakiejś dystrybucji Linuksa na swoim laptopie jak
> skończy się
> > wsparcie dla XP. Nie wiem, tylko, jaki. Pierwotnie zainstalowany był Linpus Linux.
> Doczytałem
> > się, że to jakaś wersja Red Hata. Problem? Linpus to była goła konsola roota z
> podstawowymi
> > poleceniami. Żadnych iksów. W końcu zdecydowałem się na zakup Windows XP Home, bo Linpusa
> nie
> > dało się używać, płytka instalacyjna z Ubuntu była przez mój laptop ignorowana, a na
> instalację
> > Visty nie miałem ochoty (raz, że podobno Vista wprowadzała DRM, a dwa - Vistę instalowano
> wtedy
> > na sprzęcie na nią za słabym i bałem się, że laptop zwyczajnie nie wyrobi).
> > Kiedyś spróbowałem zainstalować Ubuntu na stacjonarnej maszynie. Efekt - wywalenie
> Windowsa w
> > diabły (mimo, iż grub nadal pokazywał istnienie dwóch systemów). Za to po instalacji od
> razu
> > miałem dostęp do neta. Bez prawie żadnej konfiguracji. No i pulpit Gnome :) . Niestety
> musiałem
> > trochę się pomęczyć, aby móc odpalać filmy i muzykę (trzeba było się dogrzebać do
> odpowiednich
> > kodeków - pomogła "zabawa" z programem SMPlayer). Z drugiej strony - pod
> Windowsem XP musiałem
> > zainstalować sterowniki do odbioru sieci bezprzewodowej, za to do odpalania filmów i
> muzyki
> > wystarczy instalacja SMPlayera i Foobar2000 :).
> >
> > Pytanie brzmi - czy instalacja Linuksa na moim laptopie ma sens, a jeśli tak, to jakiej
> > dystrybucji?
> >
> > Acer Aspire 5735Z
> > Procesor 2GHz, 2GB RAM
>
> Wszystko tak naprawdę zależy od zastosowań.
> Ja jestem zdania, że nie warto instalować Linuksa na desktopie jeśli się nie ma naprawdę dobrego
> powodu lub nie jest się przyzwyczajonym do pracy z takim systemem.
> Na twoim miejscu zainstalowałbym po prostu Windows 7/8.
> Z desktopowych dystrybucji za najlepsze uznaję EL (RHEL i klony) oraz Debiana stable choć
> rozumiem stosowanie SLE (SUSE Linux Enterprise) czy Ubuntu LTS w pewnych przypadkach. Generalnie
> unikałbym mniej popularnych. Linpus? Kto tego w ogóle używa?

Co do przyzwyczajeń - zanim kupiłem laptopa, na stacjonarnej maszynie korzystałem głównie z Linuksa (PLD, później Ubuntu) jako użytkownik, z Windows korzystając głównie do odpalania gier i ewentualnie, żeby coś zeskanować/wydrukować (sterowniki). Z menadżerów okienek najwygodniejszy okazał się xfce4, jednak z racji na słabsze osiągi stacjonarnej maszyny zaprzyjaźniłem się z fluxboxem i IceWM.

Natomiast Linpus był domyślnie zainstalowany na Acerze... Nie wiem w sumie dlaczego.


odpowiedz
 

Re: czy warto się przesiadać?

A.B.   2013-10-08 20:55:14
Mozilla/5.0 (X11; Ubuntu; Linux i686; rv:24.0) Gecko/20100101 Firefox/24.0
2013-10-05 23:11:45 Windowsiarz_mimo_woli napisał:
>
> Natomiast Linpus był domyślnie zainstalowany na Acerze... Nie wiem w sumie dlaczego.
>

W sumie to tylko po to żeby go usunąć :)
Sprzedawany komputer musiał mieć jakiś system wgrany, więc zostawał Linpus wgrywany przez Acera.

odpowiedz
 

takie tam moje wypociny

ser   2014-01-26 01:53:49
Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64; rv:26.0) Gecko/20100101 Firefox/26.0
Jestem na etapie dobierania pod siebie linuxa w tej chwili testowany jest kubuntu 12,04 64 bit jak na razie najbardziej mi odpowiada. Co do treści artykułu sporo bajek przyjemnych dla ucha a wielce dalekich od rzeczywistości, wspomnę o kilku które zapamiętałem. Czyli po instalce już jest cacy i wszystko śmigać ma może i tak ale nie jest tak odpalam film i co trzeba pobrać kodeki - pobieram i jest dźwięk nie ma obrazu komunikat pobierz itd.. pobieram jest obraz, skype oczywiście jest można pobrać ale tylko na 32 bit system, błędy w jądrze systemu oczywiście że są "Występuje w wersjach jądra 2.2, 2.4 aż do 2.4.29-pre oraz od wersji 2.6.x do 2.6.10 włącznie" czyli są łatki też na linuxa a nie tylko na windowsa na tym zakończę. Żeby nie było wątpliwości na lapku na pewno będzie linux który jeszcze nie wiem wiem jedno że ten system trzeba poznać a na to potrzeba wiele cierpliwości.

odpowiedz
 

aha

Zyrol81   2014-01-26 15:37:45
Mozilla/5.0 (X11; Linux i686; rv:22.0) Gecko/20100101 Firefox/22.0 SeaMonkey/2.19
> 1. Mnóstwo istotnego oprogramowania jest tylko na windę
Wspomnial. A i owszem.

> 2. Mnóstwo sterowników jest na windę.
Tez wspomnial, zaznaczajac przy tym, ze dane sterowniki moga wyjsc z dnia na dzien. Dzis nie dziala, jutro zaczyna.

> 3. Na linuksie bateria niezależnie od modelu laptopa dział 2, 3 razy krócej niż na windzie (w necie jest to wyjaśnione dlaczego)
No prosze, a u mnie w laptopach jest odwrotnie. A mam ich w domu kilka od tych ktorych uzywal Lokietek po modele z ubieglego roku. Najstarsze potrafia dzialac nawet do 15 minut na linux w przypadku gdy windows rozladowuje ja niemal cala podczas startu systemu. Z nowymi jest podobnie. Roznice sa niezadko nawset do pol godziny pracy.

> 4. Dlaczego nieważne jaki menedzer okienek i nieważne jak lekki jest wolniejszy od okienek
Srodowisko LXDE i menadzer plikow Pacman. Zobaczymy co wystartuje szybciej.

> windows przez co odpalenie np. programu okienkowego trwa dłużej na linuksie niezależnie od
> dystrybucji.
Nie prawda. Zalezy do od wielkosci programu, a nie od systemu. No chyba ze porownuje LibreOffice z notatnikiem. Poza tym sam start programu to nie wszystko. Szybkosc dzialania jest tez wazna. Uruchom sobie pod win7 Openoffice i wykanj kilka szybszych operacji na nim. Potem uruchom sobie Openoffice pod systemem np z LXDE i rowniez wykonaj kilka szybszych operacji. Nie dosc ze pod linuxem bedzie sie on szybciej uruchomi to bedzie sprawniej wykonywal nasze polecenial, Dzieje sie tak dlatego, ze programy linux nie fragmentuja swoich plikow. Poza tym linux efektywniej wykorzystuje i zarzadza pamiecia operacyjna komputera. Dlatego programy uruchamiaja sie troche szybciej. W dodatku sam linux potrzebuje mniejszej ilosci ram, co daje wiecej miejsca w pamieci na programy.

> 5. Jak ktoś ma windę i nie wchodzi na podejrzane strony (np. porno) to tak na prawde nie ma wirusów.
Jak ktos ma linux i wchodzi na podjerzane storny (np. polrno) to tak na prawde nie ma wirusow. Poza tym wirusa lapiesz nie tylko ogladajac pornografie w necie. Lapiesz je uzywajac Outloocka jako klienta poczty, podlaczajac pendrive od kolegi, instalujac nieautoryzowane oprogramowanie itd itp. Nie ma wiec znaczenia na jakie strony wchodzisz. nie ma nawet wiekszego znaczenia czy masz internet w komputerze. Pozyczasz plyte ze zdjeciami od kolegi i wirus juz jest na komputerze. Sa tez rozni ciekawi ludziki zwani hakerami. Mechanizmy firewire w windows jest latwo ominac i dostac sie do niechronionych plikow uzytkownika. Linux jesli juz uda sie jakims codem dostac do komputera dane sa chronione. Nieautoryzowana proba wejscia skonczy sie prosba o haslo i nazwe uzytkownia. Poza tym uzytkownik sam musi dac dostep hakerowi do swoich plikow. A hasla? W przypadku windows hasla sa przechowywane w jednym pliku w odpowiednim miejscu. 'jesli haker wie gdzie, to nic prostrzego jak dostac sie do plikow systemowych i juz nie ma problamu ze zdobyciem hasel do twojego konta bankowego chocby. A w linux? Nie dosc, ze haker potrzebuje autoryzacji aby wejsc na dysk, musi znac haslo roota, aby odczytac pliki systemowe. W dodatku hasla w linux nie sa w jednym miejscu. W kazdej instalacji systemu linux zmienia polozenie hasla.

> 6. obsługa grafiki co ma też wpływ na okienka w windzie lepsza z dużo lepszym wsparciem sprzętowym.
Autor wyraxnie napisal, ze linux nie jest dla graczy. Choc powoli to sie zmienia.

> 7 Gry chociaż sam nie gram.
Patrz pkt 6.

odpowiedz
 

Re: czy warto się przesiadać?

Zyrol81   2014-01-26 16:06:57
Mozilla/5.0 (X11; Linux i686; rv:22.0) Gecko/20100101 Firefox/22.0 SeaMonkey/2.19
2013-10-04 23:10:02 Windowsiarz_mimo_woli napisał:

Na taki sprzet o takich parametrach to kazdy bedzie dobry. Polecam ubuntu lub pochodne (Lubuntu, Xubuntu, Mint itd) Bardzo proste w obsludze i w sumie nie trzeba nawet tego specjalnie przerabiac, doinstalowywac jakis prgramow i wtyczek. Poza tym ma najwieksza baze sterownikow do psrzetu wsrod wszystkich dystrybucji. Ludzie polecaja jeszcze OpenSuse, ale ja sie na tym systemie meczylem. Dobra jest Fedora. Swietny jest rowniez czysty Debian. BArdzo szybki i stabilny. Aby go jednak uzywac trzeba sie troche znac na linux bo od instalacji wymaga niemal konfiguracji od samych podstaw. *buntu mimo iz na bazie debiana robione sa juz w pelni skonfigurowane i nie wymagaja znajomosci polecen w konsoli.

Dziwne ze miales problem z filmami. Przy instalacji zaznacza sie "instalacja doatkowego oprogramowania" i po problemie. Potem w przypadku *buntu doinstalowujesz flash player i java i smiga az milo.
W przypadku niewolnego oprogramowania (kodeki, flash, java) prym wiedzie linux mint. Instalujesz i wszystko smiga az milo. W moim przypadku w zasadzie nie musialem nic robic, aby wszystko smigalo. tam, pozmienialem sobie kilka programow, ale to z czystego przyzwyczajenia. Funkcjonalnosci to nie zminilo.


odpowiedz
 

Re: takie tam moje wypociny

Zyrol81   2014-01-26 16:16:19
Mozilla/5.0 (X11; Linux i686; rv:22.0) Gecko/20100101 Firefox/22.0 SeaMonkey/2.19
2014-01-26 01:53:49 ser napisał:

> Jestem na etapie dobierania pod siebie linuxa w tej chwili testowany jest kubuntu 12,04 64 bit
> jak na razie najbardziej mi odpowiada. Co do treści artykułu sporo bajek przyjemnych dla ucha a
> wielce dalekich od rzeczywistości, wspomnę o kilku które zapamiętałem. Czyli po instalce już
> jest cacy i wszystko śmigać ma może i tak ale nie jest tak odpalam film i co trzeba pobrać
> kodeki - pobieram i jest dźwięk nie ma obrazu komunikat pobierz itd.. pobieram jest obraz, skype
> oczywiście jest można pobrać ale tylko na 32 bit system, błędy w jądrze systemu oczywiście że
> są "Występuje w wersjach jądra 2.2, 2.4 aż do 2.4.29-pre oraz od wersji 2.6.x do 2.6.10
> włącznie" czyli są łatki też na linuxa a nie tylko na windowsa na tym zakończę. Żeby nie było
> wątpliwości na lapku na pewno będzie linux który jeszcze nie wiem wiem jedno że ten system
> trzeba poznać a na to potrzeba wiele cierpliwości.

Po instalacji niewolnych kodekow wszystko bedzie smigac. A nawet jak nie masz to instalujesz VLC i on juz w zasadzie wszystko ma w sobie.
Skype nie jest tylko pod system 32bit. zapraszam na strone producenta. Tam sobie pociagniesz 64bit.
Latek i uleszen wymaga kazdy system, kazdy komputer i w ogole wszystko co nas otacza. To sie nazywa postep. Gdyby tak nie bylo do dzis pracowalibysmy na windows 3.10 albo co lepsze na dos 1.0

odpowiedz
 

Stać Cię na chleb?

Quazar   2014-03-10 00:18:27
Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1; en-US) AppleWebKit/535.12 (KHTML, like Gecko) Chrome/26.0.1410.43 Safari/535.12
Więc podstawa jest prosta. Linux jest darmowy i cieszę się że mam wybór. Jednak coś jest nie tak... Brak (ciągle brak a czekam i czekam i się doczekać nie mogę) sterowników i specjalistycznego oprogramowania! Te darmowe nie zastępują tych profesjonalnych. Wiadomo chyba czemu... na Linuksie by się NICZEGO nie dorobili a na Windowsie owszem. Tworzenie oprogramowania na Windows dzięki licncjom pozwala się mnie i innym osobom utrzymać. Można w Linuksie wszystko zmienić? Naprawdę? Tylko że nikt nie jest w stanie ogarnąć cały system a Windows daje Ci checkboxy na opcje i ustawienia i nie musisz się totalnie w kod źródłowy zagłębiać...w końcu płacisz i wymagasz a Linux jest darmowy więc to i tak dużo co daje. Wygląd czystych okien, wstążki, specjalistyczne aplikacje, sterowniki, łatwość konfiguracji, mniej błędnych programów i prosty przycisk start pozwala korzystać z desktopa wygodnie i komfortowo. W końcu precz mozolne konfiguracje i wiersz poleceń. Zainstalowany system jest gotowy i ma przycisk start ;)

odpowiedz
 

Re: Litości

selador   2014-04-16 10:28:03
Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1; rv:28.0) Gecko/20100101 Firefox/28.0
Sprawa pt. "czy Linuks doścignie Windows" jest póki co dość oczywista - mafie ..co ja piszę - mafia (przecież jest to jeden, wielki BRAT) produkująca oprogramowanie, działając totalnie niezgodnie z prawem - stosując praktyki monopolistyczne i tajne umowy - robi wszystko, żeby wykończyć niezależne i wolnościowe działania ludzkości. I o tym się nie pisze - panuje zmowa milczenia. Systemu przecież nie instaluje się, żeby mieć system,... ale po to, by działał potrzebny nam soft. Brak softu - to koniec systemu - gdyż znika jego powód istnienia... Dla tego trzeba podjąć działania, które wymuszą na mafii rzetelną konkurencję! Linuks - to nasza wielka nadzieja i ratunek! Zobaczcie, co się dzieje: M_soft (a ściślej stojące za nim struktury mafijne) wykupuje wszystko, co służyć może inwigilacji i kontroli: skype - przejęte; FB - nawet nie musi być przejmowane - jest już kompletnie w rękach "oświeconych"; 8-EMKA przypomina więzienne kraty (choć mówią na to kafelki).. jak tak dalej pójdzie - w komputerze nie będziemy mieć dysków twardych tylko wszystko będzie w "chmurze" - pod totalną kontrolą mafii!! Ludzie budzimy się!! POBUDKA!!! Nie chodzi tutaj o jakieś informatyczne bzdety - bezpieczeństwo systemu ..czy o jakąś ogólnie pojętą wolność... TU CHODZI O FIZYCZNE ZNIEWOLENIE I PRZEJĘCIE KONTROLI NAD NASZYM ŻYCIEM, MYŚLENIEM I KASĄ!!! Żadne protokoły, czy luki, żadne ataki na aplikacje - TU SIĘ DZIEJE ATAK NA NASZĄ WOLNOŚĆ! To, co opowiada Snowden - to tylko pikuś - mafia może włączyć i wyłączyć każde urządzenie.. kamerę i mikrofon w laptopie itd.. Aplikacje z otwartym kodem źródłowym - to zasada - bez nich - NIE MAMY SZANS.

odpowiedz
 

Win to PEŁNA INWIGILACJA

selador   2014-04-16 11:15:18
Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1; rv:28.0) Gecko/20100101 Firefox/28.0
Sprawa pt. "czy Linuks czy Windows" nie jest pytaniem pt.: "widzi mi się" - tu idzie o rządzenie światem! Wielki brat - stosując praktyki monopolistyczne i tajne umowy - robi wszystko, żeby wykończyć niezależne i wolnościowe działania ludzkości. I o tym się nie pisze - panuje zmowa milczenia. twórcy gier i inni są po prostu przekupywani! Nie wydają softu w wersji na Linuxa.. Tu nie chodzi o to, który system się komu podoba i który ma więcej / mniej łatek czy luk czy czegoś tam.. Zobaczcie, co się dzieje: M_soft (a ściślej stojące za nim struktury mafijne) wykupuje wszystko, co służyć może inwigilacji i kontroli: skype - przejęte; FB - nawet nie musi być przejmowane - jest już kompletnie w rękach "oświeconych"; 8-EMKA przypomina więzienne kraty (choć mówią na to kafelki).. jak tak dalej pójdzie - w komputerze nie będziemy mieć dysków twardych tylko wszystko będzie w "chmurze" - pod totalną kontrolą mafii!! Ludzie budzimy się!! POBUDKA!!! Nie chodzi tutaj o jakieś informatyczne bzdety - bezpieczeństwo systemu ..czy o jakąś ogólnie pojętą wolność... TU CHODZI O FIZYCZNE ZNIEWOLENIE I PRZEJĘCIE KONTROLI NAD NASZYM ŻYCIEM, MYŚLENIEM I KASĄ!!! Żadne protokoły, czy luki, żadne ataki na aplikacje - TU SIĘ ROZSTRZYGA LOS ATAKU NA NASZĄ WOLNOŚĆ! To, co opowiada Snowden - to tylko pikuś - mafia może włączyć i wyłączyć każde urządzenie.. kamerę i mikrofon w laptopie, smartfonie itd itd.. (bez twojej zgody i wiedzy!!@!) . Dla tego trzeba podjąć działania, które wymuszą na mafii rzetelną konkurencję! Pierwsze jaskółki już są - np.: Steam - platforma do gier działająca natywnie pod linuksem - to potężna rzecz.. Grająca armia dzieciaków i młodzieży gdy tylko podrośnie - może wywierać presję mając na swoich komputerach Linuxa.. Linuks - to nasza wielka nadzieja i ratunek! Aplikacje z otwartym kodem źródłowym - to zasada - bez nich - NIE MAMY SZANS.

odpowiedz
 

depopulacyjne zapędy szefów mafii

nick   2014-04-28 22:21:47
Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/33.0.1750.154 Safari/537.36
To jeszcze dodam że każden jeden co płaci za licencje na produkty majkrosofta sponsoruje depopulacyjne pomysły szefów mafii:
https://www.youtube.com/watch?v=Mm6RQqbKUN0
http://tv.naturalnews.com/v.asp?v=A155D113455FAC882A3290536575C723

Bill, oprócz tego że plecie odmóżdżające bzdury na temat CO2, który wg. niego odpowiada za efekt cieplarniany, mówi na tych filmach o depopulacji. Mówi że dzięki szczepieniom może zredukować populację nawet o 15%.
Myślę że to powinien być koronny argument przemawiający za tym dlaczego trzeba trzymać się z dala od zamkniętych mikrosyfów z backdoorami od NSA.

odpowiedz
 

Re: Litości

grzegorz   2014-08-01 20:53:33
Mozilla/5.0 (X11; Linux x86_64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/36.0.1985.125 Safari/537.36
2013-09-25 15:50:21 Vox napisał:

> Wiele razy widzimy jak na siłe próbuje się przekonać, że linux jest lepszym systemem
> desktopowym.
> Zauważcie, że zaden z tych punktów nie jest istotny aby wybrać linuksa. Prawie wszystkie punkty
> są przesadzone. Artykuł jest mocno jednostronny. Każdy punkt albo przesadzony albo nieistotny.
> Niezależnie jak dużo będzie artykułów tego typu to linuks i tak nie prześcignie windows'a ba
> nawet się nie zbliży. Oczywiście mam na mysli tylko desktopowe zastosowania bo dla serwerowych
> linux jest bardzo bardzo dobry.
>
> Dlaczego autor nie wspomniał:
>
> 1. Mnóstwo istotnego oprogramowania jest tylko na windę

Już nie aktualne. Mnóstwo aplikacji napisano dla bardzo dobrego XP. Niestety nie działają na Win 7/8. Najgorsze, że im droższa aplikacja tym gorzej. Mamy kupione programy za kilka(!)set tys. zł i na nowych win kicha totalna, nawet emulacja nie rusza. No a jak już idzie na virtualboxie no to z linuxem w parze wychodzi wydajniej

> 2. Mnóstwo sterowników jest na windę.

Też nie aktualne. Producenci piszą sterowniki na system aktualny. Oznacza to, że mamy sterowniki ale tylko na kilka windowsów z danego okresu. Na Linuxie brakuje najnowszych sterowników, wszystkie poprzednie już są i będą. Nawet stary skaner na LPT można odpalić na Linuxie, a spróbujcie to zrobić na Win7!

> 3. Na linuksie bateria niezależnie od modelu laptopa dział 2, 3 razy krócej niż na windzie (w
> necie jest to wyjaśnione dlaczego)

No to moje pomiary (4x ASUSY i 1 HP) pokazują zupełnie coś innego 15-30% na korzyść Linuxa

> 4. Dlaczego nieważne jaki menedzer okienek i nieważne jak lekki jest wolniejszy od okienek
> windows przez co odpalenie np. programu okienkowego trwa dłużej na linuksie niezależnie od
> dystrybucji.

Dysk SSD, Win8 vs Ubuntu 14.04. 7 sekund szybszy Ubuntu. O całej reszcie nie wspomnę.

> 5. Jak ktoś ma windę i nie wchodzi na podejrzane strony (np. porno) to tak na prawde nie ma
> wirusów.

No właśnie. Win7 włączony do sieci. TYLKO do obsługi plotera! Złapał wirusa. Nikt nie wie jak.

> 6. obsługa grafiki co ma też wpływ na okienka w windzie lepsza z dużo lepszym wsparciem
> sprzętowym.

AMD z catalyst identyczny na każdym systemie

> 7 Gry chociaż sam nie gram.

Do gier to jest konsola ;)

odpowiedz
 

Re: Litości

Zlituj się   2015-03-26 23:35:23
Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; Win64; x64; rv:32.0) Gecko/20100101 Firefox/32.0.3 Waterfox/32.0
2013-09-25 15:50:21 Vox napisał:

> Wiele razy widzimy jak na siłe próbuje się przekonać, że linux jest lepszym systemem
> desktopowym.
> Zauważcie, że zaden z tych punktów nie jest istotny aby wybrać linuksa. Prawie wszystkie punkty
> są przesadzone. Artykuł jest mocno jednostronny. Każdy punkt albo przesadzony albo nieistotny.
> Niezależnie jak dużo będzie artykułów tego typu to linuks i tak nie prześcignie windows'a ba
> nawet się nie zbliży. Oczywiście mam na mysli tylko desktopowe zastosowania bo dla serwerowych
> linux jest bardzo bardzo dobry.
>
> Dlaczego autor nie wspomniał:
>
> 1. Mnóstwo istotnego oprogramowania jest tylko na windę
> 2. Mnóstwo sterowników jest na windę.
> 3. Na linuksie bateria niezależnie od modelu laptopa dział 2, 3 razy krócej niż na windzie (w
> necie jest to wyjaśnione dlaczego)
> 4. Dlaczego nieważne jaki menedzer okienek i nieważne jak lekki jest wolniejszy od okienek
> windows przez co odpalenie np. programu okienkowego trwa dłużej na linuksie niezależnie od
> dystrybucji.
> 5. Jak ktoś ma windę i nie wchodzi na podejrzane strony (np. porno) to tak na prawde nie ma
> wirusów.
> 6. obsługa grafiki co ma też wpływ na okienka w windzie lepsza z dużo lepszym wsparciem
> sprzętowym.
> 7 Gry chociaż sam nie gram.

.. Zlituj się, bo piszesz bzdury. Linuks już nie musi prześcigać Windowsa, gdyż dawno go juz prześcignał. Twoje punkty są infantylne.

Dziś ważne, by np grafik potrafił malować a nie umiał obsługiwać fotoszopa - bo to się można nauczyć, a z talentem się rodzi. Narzędzie nie jest dziś najważniejsze. Tak samo jak pisanie programów i wybór środowiska.

Najlepszy jest punkt 5. ech masz wiedzę na ocenę ledwo dopuszczający.


odpowiedz
 

Re: Litości litości

stax   2015-04-07 11:14:20
Mozilla/5.0 (X11; Ubuntu; Linux i686; rv:37.0) Gecko/20100101 Firefox/37.0
2015-03-26 23:35:23 Zlituj się napisał:

> 2013-09-25 15:50:21 Vox napisał:
>
> > Wiele razy widzimy jak na siłe próbuje się przekonać, że linux jest lepszym systemem
> > desktopowym.
> > Zauważcie, że zaden z tych punktów nie jest istotny aby wybrać linuksa. Prawie wszystkie
> punkty
> > są przesadzone. Artykuł jest mocno jednostronny. Każdy punkt albo przesadzony albo
> nieistotny.
> > Niezależnie jak dużo będzie artykułów tego typu to linuks i tak nie prześcignie windows'a
> ba
> > nawet się nie zbliży. Oczywiście mam na mysli tylko desktopowe zastosowania bo dla
> serwerowych
> > linux jest bardzo bardzo dobry.
> >
> > Dlaczego autor nie wspomniał:
> >
> > 1. Mnóstwo istotnego oprogramowania jest tylko na windę
> > 2. Mnóstwo sterowników jest na windę.
> > 3. Na linuksie bateria niezależnie od modelu laptopa dział 2, 3 razy krócej niż na windzie
> (w
> > necie jest to wyjaśnione dlaczego)
> > 4. Dlaczego nieważne jaki menedzer okienek i nieważne jak lekki jest wolniejszy od
> okienek
> > windows przez co odpalenie np. programu okienkowego trwa dłużej na linuksie niezależnie
> od
> > dystrybucji.
> > 5. Jak ktoś ma windę i nie wchodzi na podejrzane strony (np. porno) to tak na prawde nie
> ma
> > wirusów.
> > 6. obsługa grafiki co ma też wpływ na okienka w windzie lepsza z dużo lepszym wsparciem
> > sprzętowym.
> > 7 Gry chociaż sam nie gram.
>
> .. Zlituj się, bo piszesz bzdury. Linuks już nie musi prześcigać Windowsa, gdyż dawno go juz
> prześcignał. Twoje punkty są infantylne.
>
> Dziś ważne, by np grafik potrafił malować a nie umiał obsługiwać fotoszopa - bo to się można
> nauczyć, a z talentem się rodzi. Narzędzie nie jest dziś najważniejsze. Tak samo jak pisanie
> programów i wybór środowiska.
>
> Najlepszy jest punkt 5. ech masz wiedzę na ocenę ledwo dopuszczający.
>
a serwery Microsoftu to na jakim systemie "chodzą"?
nie wiesz?
to podpowiem:
NA LINUXIE

odpowiedz
 

kaladann   2015-04-25 00:12:48
Mozilla/5.0 (X11; Linux i686) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/35.0.1916.153 Safari/537.36
Typowy tekst "fanboja" linuxa - razi ewidentny brak doświadczenia z samym linuxem , opieranie się jedynie na zasłyszanych mitach , a nawet manipulacja faktami.
Zresztą na końcu takze równie zabawny "fanboj" windowsa też się znalazł.

Najbardziej śmieszny jest tekst o ciagłych to niebieskich ekranach znanych z windows. Owszem na XP zdarzały się. Ale zdarzać się, a robić z tego histerię to tylko może fanboj lina. Zresztą to też zależało od korzystania z XP bo znam osoby które nigdy BSODa na XP nie widziały na oczy latami. (jako były pracownik serwisu IT widziałem co nieco)

Nasz fanboj oczywiście wyleciał zaraz z tekstem jaki to linux słynie z stabilności -rześko i ochoczo mieszając zastosowania serwerowe z desktopowymi (+ GUI jak Gnome czy KDE) - gdzie zawieszanie się mój drogi fanboju jest równie częste lub niewiele rzadsze jak BSODy w XP i nie pomaga zmiana konsoli - nie ma zmiłuj się. Pomijam już fakt że od Win7 problem praktycznie kompletnie znikł (pisze prawie bo nie na 100%) czego nie można powiedzieć o desktopowych dystrybucjach linuxa z GUI (zawieszanie systemu).

W zasadzie cała reszta argumentów oprócz moze tego że lin jest free, i generalnie jest bezpieczniejszy (mimo UAC w nowszych win) są po prostu pseudo argumentami. Co to np za argument ze windows zmusza do ciągłegych restartów przy instalacji sterowników..czy ktoś codziennie instaluje sterowniki ? czy tą drukarkę zwykły kowalski instaluje tyle razy ze aż musi mieć linuxa ? A nawet i linuxa trzeba czasem zrestartować od zera aby usługa zaczęła wreszcie działać.
Albo co to za kolejny pseudo argument że win musi defragmentować ? jakie to ma znaczenie dla kowalskiego przy pracy z np. open officem czy wordem ?
Inne są wręcz kłamliwe np. że od razu wszystko jest zainstalowane z linuxem, gadu-gadu, open office itd...w zasadzie i tu i tu fanboju musisz instalować dodatkowe oprogramowanie.takie czy inne choc to zalezne od dystrybucji i sposobu instalacji. I tu i tu trzeba poszukać na necie aplikacji jaką wybrać najlepszą do naszego zastosowania. NIe mówiąc o masie problemów jakie użytkownik linuxa tu natrafi (chociazby silverlight, brak mozliwości odtwarzanie oryg. filmów DVD bez odpowiedniej bilbioteki.itd itp itd itp) Nasz fanboy także wspomniał a bezkonkurencyjności przy aktualizacjach oprogramowania i systemu..szkoda że nie wspomniał jak często wylatuje pozniej w powietrze pozniej cały system, lub jego część.

Dużo można pisać, ale po co ..to tacy ludzie tworzą niepotrzebne mity o linuxie i wbrew pozorom stopują bardziej jego rozpowszechnianie niż najgorsza dystrybucja.

odpowiedz

  W skrócie...
2013-10-31 | komentarzy: 1 »
Blender 2.69
2013-09-04 | komentarzy: 0 »
LibreOffice 4.1.1 Final
2013-04-18 | komentarzy: 1 »
Ponad 9000 tysięcy pobrań Lineksa, również z Polski
2013-04-02 | komentarzy: 0 »
Piętnastolecie Mozilli
2013-02-26 | komentarzy: 0 »
Błąd w Linuksie 3.3-3.8 daje dostęp do roota. Łatka w drodze
2013-01-25 | komentarzy: 0 »
Cinnamon zostanie domyślnym środowiskiem Fedory 19?

  
  Nowe komentarze
debian | i3wm | urxvt
Re: i3wm »
2015-06-26 13:19:32 | lukaso666
Barcamp osecowy w czerwcu 2015
Materiały z Barcampu »
2015-06-24 14:56:08 | marzena.tyminska@osec.pl
Pojawił się Skype 2 - beta 2
Re: ale jak to ? »
2015-04-25 14:13:04 | hirek
Dlaczego Linux?
kaladann »
2015-04-25 00:12:48 | kaladann
Wirusy Linux vs. Windows
Re: Dwie myśli »
2015-04-09 22:16:49 | k4c
Moja nowa konfiguracja
+5! »
2015-04-08 05:00:11 | lukaso666
Problem roku 2038?
Re: Znowu przesadzone obawy... »
2015-03-15 16:49:03 | Adrian
Zimowisko Linuksowe 2014 - Call For Papers
Zimowisko Linuksowe 2015 »
2015-02-18 13:09:00 | OSEC
Wszechobecna mgła i Fluxbox
Re: dzisiaj 2... ))) »
2015-02-12 13:48:24 | Lord Darius
Projekt OpenPKW - społecznościowy system do obsługi głosowania dla PKW
Re: Powtórka z Janosika? »
2015-02-06 08:17:59 | Wyborca
  Forum Linux.pl
 · Wine przestało się uruchamiać · [4]
 · Windows 8.1 nie włącza się po instalicji Ubuntu 15.04 · [1]
 · Skrypt a przywileje. · [2]
 · Debian Stable dla Programisty · [8]
 · Problem z identyfikacja systemu. · [4]
 · VirtualBox - wydajność w grach · [0]
 · apt-get autoremove · [2]
 · Błąd dodawania wpisów do pliku logfile · [3]
 · While do + regex · [9]
 · Skrypt w Cygwin a TaskScheduler · [4]
 · Centos7 + samba a dostęp do samby z windowsa · [0]
 · Błąd if [ `date +%S` = "01"] · [4]
 · [/dev/null] OT · [1]
 · pętla w pliku możliwa? · [0]
 · Wycinanie okreslonych obszarow z tekstu · [0]
forum Linux.pl - RSS
  Blog redakcyjny
 KDE4 i monitory
 Wesołych Świąt!
 Aktualizacja transportu gg do wersji 2.2.6
 Poczta @Linux.pl dostępna dla każdego
 Zmiana serwera - darmowe skrzynki email już niebawem
 Wesołych Świąt!
 Serwer Jabbera @linux.pl - zmiany w ważności kont
 Zmiana serwera 21-22.05.2011
 Nie startujący gekon(jak kto woli - kameleon).
 Wesołych Świąt!
 » 
  Linux HowTo
 Skróty klawiaturowe róznych potrzebnych symboli
 Pasek adresu w nowym Firefoksie
 Java - JComboBox podstawy obsługi komponentu
 phpMyBackupPro - backup baz MySQL łatwo i przyjemnie
 Cała prawda o backupie
 Unlock Root - Rootowanie Androida
 Tania chińska dźwiękówka USB 3D SOUND na tajwańskim chipie TP6911
 Lekkie dystrybucje krótko i rzeczowo.
 Biblioteka popt
 Delegacja puli /64 IPv6 i revDNS na inny adres IP (inną maszynę)
 »  » 
  Nowe projekty
[2013-11-21 19:11:37]
 I-Nex  »
[2013-09-01 12:09:30]
 Linux LXQ  »
[2013-07-01 11:07:58]
 Ghost  »
[2013-05-15 21:05:21]
[2013-03-02 16:03:36]
  Projekty - TOP 10
 INTRUX Firewall & QoS[8.73]
 MOC[8.5]
 Kadu[8.47]
 Beesoft Commander[8.46]
 GNU Robbo[8.46]
 Navyn OS[8.44]
 cdlinux.pl[8.4]
 EKG2[8.39]
 QComicBook[8.38]
 NATDet[8.38]
  Hosting Linux.pl

 · Transferuj domenę
  Nowe wydania
[2013-10-17]
[2013-10-07]
 PC-BSD 9.2  »
[2013-10-01]
[2013-09-29]
[2013-09-29]
  Dystrybucje - TOP 10
 Mageia[8.04]
 Mint[8]
 Debian[7.31]
 PCLinuxOS[7.24]
 Ubuntu[7.06]
 openSUSE[6.94]
 SME Server[6.87]
 CentOS[6.85]
 Sabayon Linux[6.83]
 Damn Small Linux[6.79]
Copyright © 2003-2015  Linux.pl Created by

.