Linux.pl

 START  |  BLOG  |  FORUM  |  POCZTA  |  HOSTING

Hosting Linux.pl
Smaller Default Larger

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

"Dlaczego szkoły powinny używać wolnego oprogramowania?" - Richard Stallman udzielił na ten temat dosyć obszernej wypowiedzi. Według niego generalnie wszystkie komputery powinny używać wolnego oprogramowania - daje to wolność w używaniu własnego komputera, zaś oprogramowanie komercyjne robi to, czego chce twórca tego oprogramowania.


Jednak wróćmy do szkół...

Pierwszym ważnym powodem są oszczędności jakie daje zastosowanie wolnego (darmowego) oprogramowania - nie we wszystkich krajach szkoły stać na zakup licencji dla każdego stanowska. Wolne oprogramowanie gwarantuje możliwość szkołom lub użytkownikom kopiowania i redystrybucji używanego oprogramowania, tak więc na przykład szkolny system może być skopiowany na wszystkie komputery we wszystkich szkołach.

 

Od redakcji: W Polsce normalnym zwyczajem jest robienie kopii np. drogiego oprogramowania biurowego, na które nie stać większości z uczniów, którzy chcieliby poćwiczyć w domu zagadnienia z lekcji, czy też zrobić pracę na zaliczenie. Szkoła więc od młodych lat uczy piractwa.

 

Według Stallmana szkoły powinny promować wolne oprogramowanie tak jak się promuje recycling - jeżeli w szkołach uczniowie będą uczyć się na wolnym oprogramowaniu będą oni używać go również po ukończeniu szkoły. To zaś pomoże uciec spod dominacji (i oszukiwania) megakorporacji. Te korporacje oferują darmowe próbki swojego oprogramowania tak samo jak firmy tytoniowe rozdają darmowe próbki swoich wyrobów aby uzależnić nimi dzieci [1]. Nie będą one oferować tym studentom zniżek po zakończeniu nauki.

Wolne oprogramowanie uczy jak działa oprogramowanie. Kiedy studenci osiągają wiek dojrzały część z nich chce się dowiedzieć jak najwięcej o swoim komputerze i jego oprogramowaniu. Są w wieku kiedy najlepiej zacząć uczyć się programowania. Dostęp do kodu źródłowego stanowi dla nich znakomitą pomoc w nauce. Komercyjne oprogramowanie zaś nie pozwala na poznanie swego kodu, zdaje się mówić: "To co chcesz poznać jest sekretem - nauka jest zabroniona!".

Następny argument jest innej natury: wymagamy od szkoły aby uczyła podstawowych faktów i umiejętności przydatnych do wykonywania zawodu, lecz nie jest to jej jedyna rola. Ważnym przesłaniem szkoły jest nauka bycia dobrym człowiekiem, aby nieść pomoc innym, którzy jej potrzebują. W zakresie oprogramowania oznacza to naukę dzielenia się oprogramowaniem. Szkoły powinny zatem przekazywać uczniom następującą ideę: "Jeżeli przynosisz oprogramowanie do szkoły, musisz podzielić się nim z innymi dziećmi". Oczywiście szkoła powinna również to praktykować - oprogramowanie zainstalowane w szkole powinno być dostępne dla uczniów w celu zrobienia kopii, którą mogą zabrać do domu, czy przekazać komuś innemu.


1. Firma tytoniowa RJ Reynolds wydała w 2002 roku 15 milionów USD na dystrybucję darmowych próbek swoich papierosów - zazwyczaj trafiających do dzieci.
Zobacz: www.bbc.co.uk/worldservice/sci_tech/features/health/tobaccotrial/usa.htm

Niniejszy tekst jest jedynie steszczeniem wypowiedzi R.Stallmana, nie należy traktować go jako tłumaczenie.


 

Publikacja ta ukazała się w naszym serwisie w listopadzie 2003 roku, jednak jej przesłanie jest ważne do dziś - stąd ponowienie jej publikacji.

Komentarze   

Grzes Wyro
0 #12 szkola -> pracaGrzes Wyro 2017-02-01 13:17
Szkola ma malo czasu i musi przygotowac ucznia do pracy. Wiec office i MS . do Linuxow i hobby moze byc kolko pozaszkolne. A poza tym microsoft daja wpol darmo licencje do szkol, a dzieci moga miec darmowe konta office365 - dostapne na linux, IPad itd.... wiec nie ma co sie napinac. wiecej luzu chlopy
Cytować
nojeks
+2 #11 RE: Dlaczego szkoły powinny używać wolnego oprogramowanianojeks 2016-12-01 08:55
Dokładnie od nowego roku szkolnego 2016/17 wdrożyłem pracownie na Debianie (około 20 stan.+kilka nauczycielskich) działa jak to linux - bezbłędnie, czas startu serwera to kilka sekund a nie minut, bez antywirusów i usług, których nie potrzebuję, stacje "oczyszczone" ze zbędnych programów, mają tylko to co niezbędne do zadań dydaktycznych, DRBL i clonezilla - przywracam po 10 stacji w 4 minuty, nazwy z DHCP po MAC, NIS do użytkowników - co więcej chcieć. i za cenę kilku dni na dopracowanie dystro, obrazów itd. Polecam.
Cytować
Polak
+4 #10 polakPolak 2016-10-05 17:32
własnie chyba od nauczycieli trzeba zacząć zmiany, albo sie doucza lub trzeba ich zmienic, bo informatyka to nie tylko jedna firma i jeden system operacyjny a tak jest wiekszosci szkół
Cytować
Jędrzej Gość
+1 #9 RE: Dlaczego szkoły powinny używać wolnego oprogramowaniaJędrzej Gość 2016-10-05 07:54
Ja się uczyłem w szkole tylko Windowsa i MS Office. Po takiej edukacji w ogóle nie sądziłem, że istnieje coś innego. Później zacząłem drążyć i od ponad 6 lat siedzę na Archu i nie wyobrażam sobie lepszego systemu. Praca to wciąż Windows, ale jak jest możliwość to odpalam SSH i grzebię coś w serwerze byleby trzymać się od tego ułomnego środowiska z daleka. Szkoła potrzebuje nauczycieli o otwartych głowach. Szkolni informatycy z mojego terenu to wciąż "Windows + MS Office", często ludzie z przypadku.
Cytować
Polak
+1 #8 Linux w szkołachPolak 2016-10-02 18:15
Własnie od dzieci powinno się zacząć powinny poznawać inne systemy operacyjne, a nie myśleć ze komputer to tylko jeden system operacyjny. Za moich czasów uczono się Unix Amiga-OS, Atari-TOS i Windows. Można było wybrać system Amiga wtedy miała chyba najlepszy nawet w telewizji z niego korzystano.
Cytować
KrzysztofKK
+2 #7 da się przekonać dzieciakiKrzysztofKK 2016-10-02 10:34
Witam, W mojej szkole wszystkie komputery mają możliwość wyboru systemu Windows 7 / Ubuntu 16 przy starcie systemu. Nikogo nie przekonuję, nie namawiam do używania Linuksa. Bootowanie startuje domyślnie z Ubuntu. Czasem ktoś przeoczy moment wyboru i odpala mu się linux. Kiedy zaczną go dzieciaki używać okazuje się, że działa szybciej.
Dzieciaki, które są w klasie informatycznej (poznają CentOSa i Ubuntu od strony administracyjnej) lub chodzą na zajęcia z robotyki same przekonują innych. I ta "plaga" się rozprzestrzenia... :)
Cytować
Polak
+4 #6 Czemu nie Linux?Polak 2016-09-20 22:24
kto decyduje o tym ze tylko jednej firmy oprogramowanie jest w urzędach szkołach itd. Czy to nie podchodzi pod korupcje?
Cytować
Fire.Linuksowiec
+1 #5 Dlaczego tak mało szkół używa Linuksa!?Fire.Linuksowiec 2016-09-20 20:35
Nie rozumiem dla czego tak mało szkózł używa wolnego oprogramowania, czyli Linuksa. Może i Linux faktycznie nie jest prostym systemem ale np. Linux Ubuntu Unity jest mało konfiguralny więc i na pewno prostrzy, a pozatem przecież na Linuksie nie działa połowa wirusów które działają na Windowsie.
Ciekawe też jest to że sami twórcy Windowsa używają właśnie Linuksa!
Cytować
Sierota
+5 #4 płatne czy darmowe?Sierota 2016-09-03 12:25
A tak nawiasem Linux to całkiem fajny system chodź do najprostrzych nie należy ja używam xubuntu i moja opinia na temat tego systemu to: system jest wręcz świetny płynnie działa nawet na starym sprzęcie dodatkowy atut to oprogramowanie które jest darmowo dostępne! system 100x lepszy niż windows który według mnie jest dnem!
Cytować
Sierota
0 #3 płatne czy darmowe?Sierota 2016-09-03 12:15
Cytuję Maeusz:
Jestem za linuxem w szkołach. Najlepszy system i darmowy (nie jestem cebulą). Popieram i czekam na petycje. Po co przepłacać za coś co jest lepsze i darmowe. :)

według twojej wypowiedzi darmowe oprogramowanie jest gorsze! a płatne jest darmowe ? do jakiej szkoły chodziłeś? pozdrowienia dla nauczyciela j.Polskiego!
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież