Linux.pl

 START  |  BLOG  |  FORUM  |  POCZTA  |  HOSTING

Hosting Linux.pl
Smaller Default Larger

Dystrybucje Linuksa przeznaczone głównie dla zastosowań serwerowych.

ALT Linux to uniwersalna dystrybucja przeznaczona zarówna na desktop jak i na serwer, powstała w 2001 roku przez połączenie dwóch dużych rosyjskich projektów open source.
Strona domowa: www.altlinux.com
Arch Linux jest dystrybucją Linuksa stworzoną przez Judda Vineta, która podkreśla łatwość użytkowania. Łatwość ta nie jest jednak osiągana przez mnogość graficznych konfiguratorów, a poprzez rozsądnie rozmieszczone i konstruowane pliki konfiguracyjne, skrypty i programy.
Strona domowa: www.archlinux.org/
CentOS (Community ENTerprise Operating System) to dystrybucja Linuksa oparta na Red Hat Enterprise Linux i mająca być z nim kompatybilna w 100%.
Strona domowa: www.centos.org
Debian jest projektem stworzenia wolnej dystrybucji systemu operacyjnego GNU/Linux przez ochotników na całym świecie. Debian używa jądra (jest to rdzeń systemu operacyjnego) Linux, ale większość podstawowych narzędzi systemu pochodzi z projektu GNU. Dlatego system nazywa się GNU/Linux.
Strona domowa: www.debian.org
Fedora jest następcą wolnej dystrybucji Red Hat Linux rozwijanej przez Fedora Project i finansowanej głównie przez Red Hat. Twórcy Fedory stawiają na innowacyjność, dlatego też kolejne wydania pojawiają się często i zawierają najnowsze dostępne oprogramowanie.
Strona domowa: getfedora.org/
FreeBSD – popularny system operacyjny z rodziny Unix. Do wersji 2.0 wywodził się z systemu 4.3BSD, kolejne wersje wywodziły się z 4.4BSD Lite2; obu stworzonych przez Computer Systems Research Group (CSRG) na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.
Strona domowa: www.freebsd.org/
Gentoo Linux to jedna z dystrybucji systemu operacyjnego GNU/Linux. Naczelnymi założeniami tej dystrybucji są konfigurowalność, usprawnienie przenośności i optymalizacja pod kątem sprzętu użytkownika.
Strona domowa: www.gentoo.org/
OpenBSD jest bezpiecznym, wolnodostępnym i wieloplatformowym systemem operacyjnym typu UNIX z rodziny BSD, zgodnym z normą POSIX.
Strona domowa: www.openbsd.org/
Openwall GNU/*/Linux (w skrócie Owl) jest dystrybucją serwerową szczególnie nastawioną na bazpieczeństwo.
Strona domowa: www.openwall.com/Owl/
Nazwa dystrybucji: Scientific Linux
Scientific Linux jest dystrybucją rekompilowaną ze źródeł Red Hat Enterprise Linux, współtworzoną przez Fermi National Accelerator Laboratory oraz European Organization for Nuclear Research (CERN).