Pierwszym krokiem będzie zdobycie źródeł pakieu, lub pakietu binarnego rpm. Możemy ściągnąć go ze strony: http://java.sun.com/j2se/1.3/jre/download-linux.html
Po ściągnięciu samorozpakowującego archiwum (j2re-1_3_1-linux-i386-rpm.bin) nadajemy mu prawo do wykonania poleceniem :
chmod a+x j2re-1_3_1-linux-i386-rpm.bin
Po rozpakowaniu otrzymamy gotowy do zainstalowania plik: jre-1.3.1.i386.rpm. Instalujemy go poleceniem (jako root):
rpm -iv jre-1.3.1.i386.rpm
Po zainstalowaniu musimy utworzyć linki symboliczne w katalogach /plugins przeglądarek do pliku libjavaplugin_oji.so. Przykładowo jeżeli chcemy uzyskać obsługę Javy w Mozilli i przeglądarkach korzystających z engine Mozilli (np. Galeon) powinniśmy wydać polecenie:
cd /usr/local/mozilla/plugins
ln -s /usr/java/jre1.3.1/plugin/i386/ns600/libjavaplugin_oji.so
gdzie katalogi powinny odpowiadać umiejscowieniu poszczególnych katalogów zawierających dane pakiety (Mozilla instalowana z pakietów rpm znajduje się w katalogu /usr/lib/mozilla). Analogicznie powinniśmy postąpić w przypadku innych przeglądarek. Co do Konquerora to chyba (nie używam KDE) należy podać w opcjach konfiguracyjnych ścieżkę do zainstalowanej Javy.
Po tych czynnościach będziemy mogli w pełni korzystać w naszej przeglądarce internetowej z obsługi najnowszej wersji Javy (obecnie najnowszą, w chwili pisania artykułu, wersją jaką wypuściła firma SUN jest wersja 1.4 beta, ale jeszcze jej nie testowałem).
Zapraszam również na stronę http://mozillapl.org/projekty/Wtyczki/Java, gdzie znajduje się ciągle aktualizowany artykuł o instalacji Javy w Linuksie.