Java w linuksowych przeglądarkach www

Coraz więcej stron internetowych stosuje applety Javy, które używane są przy tworzeniu różnego rodzaju chatów, czy rozwijanych menu. Niestety w Linuksie jedynie Netscape posiada wbudowany plugin do obsługi Javy. Wiele osób ma problemy z uzyskaniem jej obsługi w Linuksie, jednak jak się okazuje nie jest to wcale trudne. Aby móc korzystać z dobrodziejstw Javy pod takimi przeglądarkami jak Netscape 6.0, Mozilla, Galeon czy Konqueror najlepszym wyjściem jest zainstalowanie najnowszego pakietu Javy i utworzenie stosownych linków do zawartych w nim pluginów.

 

Pierwszym krokiem będzie zdobycie źródeł pakieu, lub pakietu binarnego rpm. Możemy ściągnąć go ze strony: http://java.sun.com/j2se/1.3/jre/download-linux.html

Po ściągnięciu samorozpakowującego archiwum (j2re-1_3_1-linux-i386-rpm.bin) nadajemy mu prawo do wykonania poleceniem :

chmod a+x j2re-1_3_1-linux-i386-rpm.bin

Po rozpakowaniu otrzymamy gotowy do zainstalowania plik: jre-1.3.1.i386.rpm. Instalujemy go poleceniem (jako root):

rpm -iv jre-1.3.1.i386.rpm

Po zainstalowaniu musimy utworzyć linki symboliczne w katalogach /plugins przeglądarek do pliku libjavaplugin_oji.so. Przykładowo jeżeli chcemy uzyskać obsługę Javy w Mozilli i przeglądarkach korzystających z engine Mozilli (np. Galeon) powinniśmy wydać polecenie:

cd /usr/local/mozilla/plugins
ln -s /usr/java/jre1.3.1/plugin/i386/ns600/libjavaplugin_oji.so

gdzie katalogi powinny odpowiadać umiejscowieniu poszczególnych katalogów zawierających dane pakiety (Mozilla instalowana z pakietów rpm znajduje się w katalogu /usr/lib/mozilla). Analogicznie powinniśmy postąpić w przypadku innych przeglądarek. Co do Konquerora to chyba (nie używam KDE) należy podać w opcjach konfiguracyjnych ścieżkę do zainstalowanej Javy.

Po tych czynnościach będziemy mogli w pełni korzystać w naszej przeglądarce internetowej z obsługi najnowszej wersji Javy (obecnie najnowszą, w chwili pisania artykułu, wersją jaką wypuściła firma SUN jest wersja 1.4 beta, ale jeszcze jej nie testowałem).

Zapraszam również na stronę http://mozillapl.org/projekty/Wtyczki/Java, gdzie znajduje się ciągle aktualizowany artykuł o instalacji Javy w Linuksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Konfiguracja SDI pod Linuksem

Następny post

Założenie tunelu IPv6

Powiązane posty

Konfiguracja SDI pod Linuksem

Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić jest sprawdzenie, czy mamy zainstalowany pakiet pppd. Ważne jest również to aby w konfiguracji jądra włączone było wsparcie dla PPP (przy standardowej instalacji jest). Następnie edytujemy, oczywiście jako root, plik /etc/ppp/pap-secrets wpisujemy nasz login, hasło oraz IP. Powinno to wyglądać mniej więcej tak:

"login"   *   "nasze_hasło"   213.76.238.200

Więcej...