Kolejność wyświetlania kont w Thunderbirdzie


UWAGA!!! Poniższy artykuł dotyczy zaawansowanych ustawień programu Mozilla Thunderbird – program nie sprawdza, czy wprowadzone dane są poprawne, a wprowadzenie błędnych ustawień może nawet zablokować możliwość korzystania z programu i może spowodować utratę ważnych danych. Aby się przed tym ustrzec, wykonaj najpierw kopię zapasową pliku z ustawieniami programu (~/.thunderbird/katalog_profilu/prefs.js) lub całego katalogu .thunderbird.

Każdy użytkownik Thunderbirda wie zapewne, że lista kont, która znajduje się w lewym panelu programu, domyślnie ułożona jest tak, że konta, które zostały dodane później, umiejscawiane są zawsze na dole tej listy. Mało kto jednak wie, że kolejność tą można dowolnie zmieniać.

W celu dokonania modyfikacji będzie trzeba posłużyć się oknem edytora zaawansowanych ustawień (Edycja->Preferencje->Zaawansowane->karta Ogólne->przycisk Edytor ustawień). Wyświetli nam się okno konfiguracji about:config, znane również z przeglądarki Firefox.

Na liście opcji odnajdujemy mail.accountmanager.accounts – jak widać, wartość tego ustawienia to tekst typu “accountX,accountY,accountZ“. Każdemu takiemu wpisowi accountX odpowiada pojedyncze konto, i jak można się spodziewać, kolejność tych wpisów odpowiada kolejności, w jakiej są one wyświetlane. Pojawia się natychmiast pytanie, które konto odpowiada któremu wpisowi, dla przykładu niech będzie to account3 (choć może to być dowolna inna liczba).

Na liście opcji odnajdujemy wpisy zaczynające się mail.account.account3. Dla każdego z kont pocztowych powinny istnieć dwa wpisy: mail.account.account3.server i mail.account.account3.identities. Wpis server informuje o serwerze pocztowym, jaki jest używany, a wpis identities o adresach (tożsamościach), jakie są używane w ramach tego serwera (można mieć np. kilka adresów dla 1 skrzynki); wpis identities nie istnieje, jeżeli do danego konta przypisane są kanały RSS. Przyjmijmy znowu, że mail.account.account3.server = server2, a mail.account.account3.identities = id7,id4. Pozostaje tylko odnaleźć, co kryje się pod nazwami server2, id7, id4. Dla nazwy serwera znajdujemy wpis mail.server.server2.name – wartość tego ustawienia to nasza nazwa konta, a pod wpisami mail.identity.id7.useremail i mail.identity.id4.useremail znajdziemy adresy e-mail odpowiadające danej tożsamości.

Wystarczy więc dla każdego wpisu w mail.accountmanager.accounts znaleźć nazwę odpowiadającego konta w mail.server.serverX.name i na tej podstawie zmienić kolejność w 1 ustawieniu (np. zamiast account1,account2,account3 wpisać account3,account1,account2). Potem wystarczy tylko ponownie uruchomić Thunderbirda i cieszyć się nowym układem naszych kont 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Linux – podstawy filozofii

Następny post

Age of Empires 3 na Linuksie

Powiązane posty