Konfiguracja stref DNS z odzysku

Czy zdarzyło się Wam usunąć “przez przypadek” konfiguracje wszystkich swoich stref DNSowych? Wasze backupy uległy zniszczeniu i na dodatek serwer SLAVE też uległ destrukcji? Może pomyślicie, że takie rzeczy dzieją się tylko w najgorszych koszmarach, ale mi się właśnie tak ostatnio przydarzyło… Początkowo chciałem odzyskać wpisy z pamięci binda, które jeszcze działał z uprzednio załadowaną konfiguracją. W pocie czoła, z nożem na karku zabrałem się do przeszukiwania dysku, nic ciekawego w plikach tymczasowych nie odnalazłem, zacząłem więc szukać w internecie i podpytywać znajomych o pomysły na rozwiązanie mojego problemu. Ponieważ plik z listą stref został nienaruszony mogłem odzyskać listę domen skonfigurowanych na moim serwerze. Jeden z moich znajomych (thx for domelu) podsunął mi pomysł abym spróbował wyciągnąć informacje ze swojego binda za pomocą AXFR. Rzeczywiście było to idealne rozwiązanie mojego problemu, napisałem więc sobie skrypt który szybko odtworzył konfiguracje wszystkich stref. Jest on bardzo prosty, ale kto wie może komuś się przyda…

for $plik in `ls /var/lib/named/M`
do

#Dla porządku dodałem nowy nagłowek do konfiguracji wszystkich stref..
echo ‘$TTL 86400
@ IN SOA dns1.foo.pl. stork.foo.pl. (
2008083001 ;serial
3600 ;refresh
600 ;retry
3600000 ;expire
86400 ;default of an hour
)
‘ > $plik

#Wycinam niepotrzebne rzeczy
host -t AXFR $a localhost |grep -v “;” |grep -v Trying |grep -v Using |grep -v “:” |grep -v SOA |grep -v Received >> $plik

#Tu dodajemy SPFy
echo “$plik. IN TXT “v=spf1 mx ptr ip4:11.22.33.44 ip4:22.33.44.55 ?all”” >> $plik

cat $plik |sed s/172800/’ ‘/g > $plik

done

Przekopiowałem utworzone pliki i wszystko wróciło do normy. Tak więc prostym sposobem przywróciłem i uporządkowałem konfigurację stref mojego serwera DNS, i mogłem przejść do psucia innych rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Linuksowy savoir-vivre, czyli jak najlepiej otrzymać pomoc

Następny post

Jak inżynier Windowsa programował…

Powiązane posty

BIND – konfiguracja serwera DNS

BIND jest jednym z najpopularniejszych serwerów DNS wykorzystywanym w systemach Linux i Unix. Stanowi on niezmiernie ważny składnik zapewniający poprawne działanie systemu nazw w Internecie. Wielu użytkowników globalnej sieci bezwiednie korzysta z serwera BIND, kiedy ich przeglądarka WWW odpytuje go o adres IP komputera udostępniającego interesującą ich stronę.
Nowa wersja BIND 9 została napisana od zera, aby rozwiązać część problemów z architekturą poprzednich wydań tego programu. Dlatego też warto byłoby nauczyć się go konfigurować dla swoich potrzeb. Artykuł ten będzie opisem konfiguracji serwera DNS pod kontrola systemu operacyjnego Linux Debian, jednak w rzeczywistości jedyne różnice jakie mogą wystąpić to inne ścieżki do plików konfiguracyjnych.

Więcej...