Dlaczego warto używać Linuksa?

Od pewnego czasu znacznie nasilił się rozwój systemu GNU/Linux. Spowodowane jest to większym zainteresowaniem oraz popularnością wywołaną dostrzeżeniem zalet jakie posiada Linux. Wiele osób szuka alternatywy dla uciążliwego Windowsa, niejednokrotnie uprzykrzającego nam życie w najmniej odpowiednim momencie. Odmienną część stanowią ludzie kierujący się stereotypem o wymaganiu potężnej wiedzy, niezbędnej do ujarzmienia ów systemu. Poniżej podam i opiszę 20 powodów zachęcających do rozpoczęcia przygody z Linuksem, a zarazem postaram się także obalić prehistoryczne teorie.

 

Niewątpliwie jedną z najważniejszych cech Linuksa jest to, iż zarówno system jak i oprogramowanie jest w pełni wolne. Dzieje się tak za sprawą licencji GNU (kierowanej przez Free Software Foundation), na której jest on rozpowszechniany wraz z kodem źródłowym. Możemy go bezpłatnie używać i dowolnie modyfikować na potrzeby własne. Wyobraźmy sobie sytuację, w której mamy kupić nowy system Windows plus oprogramowanie odpowiedzialne za bezpieczeństwo, nagrywanie płyt, słuchanie muzyki oraz oglądanie filmów. Po dłuższym zastanowieniu się, jest to koszt wynoszący kilka tysięcy złotych. Czy nie lepiej kupić nowy komputer i zainstalować Linuksa, który spełni tą samą rolę?

 

Bezpieczeństwo, to cecha której Linux na pewno nie może się wstydzić. Od lat zajmuje on wysokie miejsca w rankingach bezpieczeństwa. System jest odporny zarówno na ataki i infekcje z zewnątrz, jak i na błędy użytkownika. Platforma wyposażona jest w dwa poziomy kont: user i root. Root spełnia tutaj rolę super użytkownika, który ma dostęp do wszystkich plików, a używamy go jedynie w sytuacjach tego wymagających, po podaniu specjalnego hasła. Dzięki takiemu rozwiązaniu nieświadome dokonanie zmian systemowych, wpływających negatywnie na działanie dystrybucji lub uszkodzenie jądra, wydaje się niemal niemożliwe. Linux nie jest podatny na wirusy, które są zmorą użytkowników Windowsa. W późniejszym etapie użytkowania po zapoznaniu się ze strukturą pingwina, możemy sami zabezpieczyć system według własnego uznania blokując niepotrzebne porty i usługi, czy też konfigurując firewalla. Dodatkowym potwierdzeniem bezpieczeństwa jest fakt, że Linux wykorzystywany jest przez duże firmy i korporację jako platforma na serwer np. Debian, czy Slackware. Obecnie wszystkie dystrybucje standardowo reprezentują wysoki poziom bezpieczeństwa, dzięki czemu możemy bez zmartwień surfować po internecie zaraz po instalacji wybranej przez nas dystrybucji.

 

Jądro (ang. kernel) Linuksa jak i wszystkich systemów z rodziny UNIX umożliwia równoczesne wykonywanie wielu procesów. Jest to możliwe dzięki ochronie pamięci przełączanych procesów, które nie ingerują poza obszar im przydzielony. Sprawia to, iż Linux jest systememwielowątkowy (preemptive multitasking), wykorzystywanym często na serwer. Dzięki takiemu rozwiązaniu, wielu użytkowników może się jednocześnie logować na konto ftp, czy też e-mail, korzystając z usług.

 

Dzięki swej architekturze i pomysłowym rozwiązaniom Linux jest stabilny. Lekko znosi duże obciążenia, nie powstają błędy systemowe oraz nie zawiesza się w przeciwieństwie do wszystkich produktów firmy z Redmond.

 

Platforma Linux jest o wiele wydajniejsza, aniżeli system Windows. Ma mniejsze wymagania sprzętowe do wykonywania takich samych zadań. Nie jest potrzebna ogromna pamięć ram i nowoczesna karta graficzna z X rdzeniowym procesorem, tak jak w przypadku najnowszego produkt Gatesa, a mianowicie Windowsa Visty, w którym podzespoły z najwyższej półki są niezbędne do prawidłowego działania.

 

Prostota i intuicyjność to cecha którą od niedawna może się szczycić Linux. Środowiska graficzne takie jak GNOME, czy KDE które jest bardzo podobne do wyglądu Windowsa sprawia, iż bez problemu radzimy sobie z obsługą systemu. W 99% środowiska graficzne zastępują polecenia, które niegdyś trzeba było ręcznie wpisywać w konsolę systemową. Stanowiło to dla większości zmorą i główną przyczyną zniechęcenia do tego cudownego systemu.

 

Dzięki staraniom programistów mamy możliwość modyfikowania wyglądu pulpitu w dowolny sposób, uzyskując przy tym niebywałe efekty zarówno w KDE jak i GNOME. W celu uzyskania efektów 3D wymagana jest większa ilość pamięci RAM, dobra karta graficzna oraz nieograniczone horyzonty w kwestii wyobraźni, która inspiruje do działania. 

 

Linux począwszy od instalacji jest w 100% polskojęzyczny. Dobrym przykładem może być Linux Ubuntu, który posiada polski instalator graficzny oraz w pełni spolszczony system wraz z dokumentacją. Zdarzają się oczywiście wyjątki takie jak np. Slackware, który nie posiada nic z ww. udogodnień. Jest tu jednak mowa o skrajnych przypadkach, a system ten jest używany głównie przez zaawansowanych użytkowników, którym nie sprawia to problemu (spolszczenie systemu można wgrać jako dodatek).

 

Warto wspomnieć również o możliwości przeglądania partycji Windowsa z poziomu Linuksa, lecz nie na odwrót. Gdy mamy dwa systemy i chcemy przeglądać pliki znajdujące się na partycji NTFS, to należy ją zamontować (w większości przypadków platforma robi to sama). Rozwiązanie te sprawia, iż nie ma potrzeby posiadania jednego pliku w dwóch egzemplarzach na dysku (na partycjach Windowsa i Linuksa), tracąc przy tym pamięć. Udogodnienie te jest niestety jednostronne. Potwierdza to sporą przewagę Pingwina nad produktami Billa Gatesa.

 

Dzięki popularności zdobywanej przez Linuksa coraz więcej osób decyduje się na ten właśnie system. W dużej mierze zwiększa się rzesza zwolenników systemu, zarówno pojedynczych jak i grup osób. Przykładem może być http://www.linux.pl/?id=news&show=647 oraz http://www.linux.pl/?id=news&show=3092 . Dzięki takiemu obrotowi sprawy, wywierany jest duży nacisk na pomoc dla użytkowników m.in. na forach internetowych, w dokumentacjach, czy też na internetowych blogach. Bez problemu uzyskamy pomoc w trudnych chwilach zdobywając przy tym doświadczenie i obycie.

Wzrastająca liczba użytkowników pingwina sprawia, iż producenci kart graficznych, drukarek, aparatów itd. są zobowiązani do wypuszczania wraz ze swoimi produktami sterowników pod system Linux. Jednym słowem nie ma problemów z obsługą urządzeń, które niegdyś były zmorą nas wszystkich.

Częste aktualizacje systemowe i oprogramowania poprawiają błędy, eliminują luki bezpieczeństwa i dostarczają nowe funkcje. O aktualizacjach informuje nas system. Do nas należy jedynie akceptacja bądź odrzucenie danego pakietu.

Każdy użytkownik Windowsa przed przejściem na Linuksa zastanawia się nad odpowiednikami swoich niezbędnych programów. Nie ma z tym oczywiście problemu, gdyż np.:

  • Office – OpenOffice
  • Gadu-Gadu – Kadu
  • Mozilla – Mozilla
  • Thunderbird – Thunderbird
  • Winamp – XMMS

Dla większości programów znajdziemy odpowiedniki windowsowych programów, bardzo często wyposażone w dodatkowe opcje.

 

Dużo mówi się o braku gier pod Linuksa. Jest to błędna opinia, a twórcy gier podchodzą z coraz większym szacunkiem do pingwina. Wbrew stereotypowi znajdziemy wiele gier, takich jak Age of Empires III, Doom 3, Diablo II Lord Of The Destruction i nie tylko. Dużą rolę przy odtwarzaniu gier pełni implementacja WinAPI (Wine). Więcej informacji na http:/gry.linux.pl

 

Linux wyposażony jest w wiele aplikacji, które pozwalają na kontrolowanie ruchu w sieci np. sniffery, skanery portów oraz inne narzędzia takie jak ettercap, nmap, czy traceroute. Dzięki tym programom możemy posiąść ogromną wiedzę na temat ruchu w sieci i nie tylko. Przydatna może okazać się dokumentacja.

Jako, iż Linux jest rozpowszechniany wraz z kodem źródłowym, możemy kod ten dowolnie modyfikować. Modyfikacja jądra poprzez usuwanie, bądź dodawanie modułów, zmianę kodu, kompilowanie jądra i radość z użytku, to tylko nieliczne z możliwości, które daje nam OpenSource.

Linux stwarza dobre warunki do programowania w różnych językach. Prawie we wszystkich przypadkach wraz z dystrybucją znajdziemy kompilatory (np. g++, gcc) oraz wymagane biblioteki i dokumentacje. Są także biblioteki graficzne, zarówno KDE (Qt) oraz GNOME (GTK+, GDK). Ogromnym plusem jest także open source, dzięki któremu programiści mogą wzorcować się na najlepszych z całego świata.

Doskonała ideologia jaką jest OpenSource, dla znacznej części społeczności jest niczym Biblia dla Chrześcijanina. Richard Stallman jest jednym z promotorów idei wolności, którą w dużym stopniu zainicjował. Napisał on również wiele pozycji na ten temat. OpenSource wykreował pewne wzorce w nurcie linuksowskim, a także zasady rozpowszechniania kodu na wielu licencjach.

Używając Linuksa odkrywamy nowe horyzonty. Mamy możliwość zagłębiania się w tajniki działania sieci, programowania, open source i nie tylko. Wielu pasjonatów organizuje zjazdy dla użytkowników Linuksa, które są doskonałym doświadczeniem i sposobem na spędzenie czasu w gronie ekspertów. Zdobywając nową wiedzę możemy stać się znawcami wielu dziedzin doskonale się przy tym bawiąc.

Biorąc pod uwagę wszystkie ww. aspekty, warto jest zadać sobie pytanie: Dlaczego używamy Windowsa, podczas gdy na świecie istnieje system z doskonałą ideologią, niecodziennymi rozwiązaniami, a jakby tego było mało – jest on w zupełności wolny? Jest to zarówno system dla zwykłych użytkowników, jak i tych, którzy szukają czegoś niezwykłego przy jednoczesnym rozwoju swoich horyzontów myślowych. Czyż nie lepiej być tym sprawiedliwym, aniżeli używać pirackie kopie oprogramowania? Dwadzieścia powodów, aby zacząć używać Linuksa w pełni przekonują, aby wybrać i zainstalować jedną z dystrybucji. Obal błędne stereotypy i propaguj ten system razem z nami. Dołącz i bądź jednym z nas. Wybór należy do Ciebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni post

Jak inżynier Windowsa programował…

Następny post

BIND – konfiguracja serwera DNS

Powiązane posty