Dlaczego szkoły powinny używać wolnego oprogramowania

Richard Stallman (by sa)

“Dlaczego szkoły powinny używać wolnego oprogramowania?” – Richard Stallman udzielił na ten temat dosyć obszernej wypowiedzi. Według niego generalnie wszystkie komputery powinny używać wolnego oprogramowania – daje to wolność w używaniu własnego komputera, zaś oprogramowanie komercyjne robi to, czego chce twórca tego oprogramowania.


Jednak wróćmy do szkół…

Pierwszym ważnym powodem są oszczędności jakie daje zastosowanie wolnego (darmowego) oprogramowania – nie we wszystkich krajach szkoły stać na zakup licencji dla każdego stanowska. Wolne oprogramowanie gwarantuje możliwość szkołom lub użytkownikom kopiowania i redystrybucji używanego oprogramowania, tak więc na przykład szkolny system może być skopiowany na wszystkie komputery we wszystkich szkołach.

Od redakcji: W Polsce normalnym zwyczajem jest robienie kopii np. drogiego oprogramowania biurowego, na które nie stać większości z uczniów, którzy chcieliby poćwiczyć w domu zagadnienia z lekcji, czy też zrobić pracę na zaliczenie. Szkoła więc od młodych lat uczy piractwa.

Według Stallmana szkoły powinny promować wolne oprogramowanie tak jak się promuje recycling – jeżeli w szkołach uczniowie będą uczyć się na wolnym oprogramowaniu będą oni używać go również po ukończeniu szkoły. To zaś pomoże uciec spod dominacji (i oszukiwania) megakorporacji. Te korporacje oferują darmowe próbki swojego oprogramowania tak samo jak firmy tytoniowe rozdają darmowe próbki swoich wyrobów aby uzależnić nimi dzieci [1]. Nie będą one oferować tym studentom zniżek po zakończeniu nauki.

Wolne oprogramowanie uczy jak działa oprogramowanie. Kiedy studenci osiągają wiek dojrzały część z nich chce się dowiedzieć jak najwięcej o swoim komputerze i jego oprogramowaniu. Są w wieku kiedy najlepiej zacząć uczyć się programowania. Dostęp do kodu źródłowego stanowi dla nich znakomitą pomoc w nauce. Komercyjne oprogramowanie zaś nie pozwala na poznanie swego kodu, zdaje się mówić: “To co chcesz poznać jest sekretem – nauka jest zabroniona!”.

Następny argument jest innej natury: wymagamy od szkoły aby uczyła podstawowych faktów i umiejętności przydatnych do wykonywania zawodu, lecz nie jest to jej jedyna rola. Ważnym przesłaniem szkoły jest nauka bycia dobrym człowiekiem, aby nieść pomoc innym, którzy jej potrzebują. W zakresie oprogramowania oznacza to naukę dzielenia się oprogramowaniem. Szkoły powinny zatem przekazywać uczniom następującą ideę: “Jeżeli przynosisz oprogramowanie do szkoły, musisz podzielić się nim z innymi dziećmi”. Oczywiście szkoła powinna również to praktykować – oprogramowanie zainstalowane w szkole powinno być dostępne dla uczniów w celu zrobienia kopii, którą mogą zabrać do domu, czy przekazać komuś innemu.

1. Firma tytoniowa RJ Reynolds wydała w 2002 roku 15 milionów USD na dystrybucję darmowych próbek swoich papierosów – zazwyczaj trafiających do dzieci.
Zobacz: www.bbc.co.uk/worldservice/sci_tech/features/health/tobaccotrial/usa.htm

Niniejszy tekst jest jedynie streszczeniem wypowiedzi R. Stallmana, nie należy traktować go jako tłumaczenie.


Publikacja ta ukazała się w naszym serwisie w listopadzie 2003 roku, jednak jej przesłanie jest ważne do dziś – stąd ponowienie jej publikacji.

24 komentarze
 1. Rev.
  [quote name=”exPredator”]Nie sądzicie, że gdyby zamiast Windows w szkołach pojawił się linux to 90% młodych obywateli miałaby gola z informatyki?? Linux nie jest dla pokolenia klikaczy![/quote]
  Gdyby w szkole był linux, a nie windows, dziaciaki radziły by sobie z każdym problemem informatycznym. Linux uczy myślenia, windows, bezmyślnego klikania.

 2. RE: Dlaczego szkoły powinny używać wolnego oprogramowania
  No to ktoś Was zrobił i to równo. Może jakiś link do ustaw zakazujących? Jeden z powiatowych urządów pracy w Gdańsku pracował wiele lat na otwartym Office, urząd Skarbowy sam używał Auroxa. Urząd celny w Olsztynie także jechał na darmowym Auroxie. Info z lat 2003 > 2004. Nikomu niczego nie nakazywano a w szkołach dosłowną plagą było łamanie licencji Windows, to były inne czasy, była pełna dzicz a nie taki Prawny i Sprawideliwy porządek jak dziś 🙂

 3. RE: Dlaczego szkoły powinny używać wolnego oprogramowania
  [quote name=”exTerminator”][quote name=”Polak”]Urzędy skarbowe dawały karę dla firm które używały darmowych systemów czy to nie jest korupcja zmuszać do zakupu systemu bo wiadome jaki był kupowany. Tym bardziej że zamknięty system nie jest wiarygodny bo nie mogę zobaczyć jakie dokładnie dane koduje i przesyła sam system. W otwartym sam mogę zweryfikować i ustawić zabezpieczenia.[/quote]

  Ale bzdura![/quote]
  Co uznałeś za bzdurę opisz dokładnie
  nie wolno było używać darmowego systemu i oprogramowania biurowego office bo nie odprowadzono od niego podatku tak namawiała nam znana firma płatnego systemu urzędy skarbowe.

 4. RE: Dlaczego szkoły powinny używać wolnego oprogramowania
  [quote name=”Polak”]Urzędy skarbowe dawały karę dla firm które używały darmowych systemów czy to nie jest korupcja zmuszać do zakupu systemu bo wiadome jaki był kupowany. Tym bardziej że zamknięty system nie jest wiarygodny bo nie mogę zobaczyć jakie dokładnie dane koduje i przesyła sam system. W otwartym sam mogę zweryfikować i ustawić zabezpieczenia.[/quote]

  Ale bzdura!

 5. Linux nie jest dla dzisiejszej społeczności
  Nie sądzicie, że gdyby zamiast Windows w szkołach pojawił się linux to 90% młodych obywateli miałaby gola z informatyki?? Linux nie jest dla pokolenia klikaczy!

 6. RE: Dlaczego szkoły powinny używać wolnego oprogramowania
  Urzędy skarbowe dawały karę dla firm które używały darmowych systemów czy to nie jest korupcja zmuszać do zakupu systemu bo wiadome jaki był kupowany. Tym bardziej że zamknięty system nie jest wiarygodny bo nie mogę zobaczyć jakie dokładnie dane koduje i przesyła sam system. W otwartym sam mogę zweryfikować i ustawić zabezpieczenia.

 7. RE: Dlaczego szkoły powinny używać wolnego oprogramowania
  Linux jest otwarty pozwala na dowolne zmiany co pozwala uczniom rozwijać się budować nowe sterowniki do różnych urządzeń itp. Zamknięty system pozwala tylko na to co zatwierdzi jedna firma, po co uczeń ma być zależny od jednej firmy i dlaczego to własnie tylko tej firmy ma być oprogramowanie w szkołach ?. Nie było przetargu na dożywotnią dostawę płatnego oprogramowania dla szkół od jednej firmy. W przetargach jest do wyboru sprzęt a system zawsze jeden czy tu nie dochodzi do korupcji że jest brak wyboru systemu?
  Tym bardziej że uczniowie powinni mieć za darmo oprogramowanie na którym się uczą, Więc szkoły jeśli chcą płatne oprogramowanie to niech kupują też dla uczniów a nie robią z nich kryminalistów. Bo jeśli ucznia nie stać na zakup systemu to go kradnie z neta i tak od dzieciństwa tworzymy społeczność kryminalną 🙁

 8. Problem z Linuksem
  W szkołach jest i będzie z prostej przyczyny. Nauczyciele szkolni którzy uczą informatyki, słabo orientują się w tym systemie, wolą MS Office niż np. LibreOffice.

 9. RE: Dlaczego szkoły powinny używać wolnego oprogramowania
  Generalnie uważam, że na komputerze w samochodzie też powinno się używać wolnego oprogramowania, żeby każdy z nas miał pełnię swobody w dysponowaniu mocą silnika, ABS, ESP itd.

 10. Program do analizy
  Ten program to Longo Match. Kiedy go włączam to okienko powoli robi się czarne i system się na moment zawiesza a potem wyskakuje komunikat o zamknięciu programu.
  Dzięki za wszelkie podpowiedzi 😉

 11. Analiza meczów
  Trenerze, a co to za program i na czym konkretnie polega problem z jego uruchomieniem ? Być może brakuje po prostu jakiejś zależności, ale potrzeba więcej informacji.

 12. Nagonka
  Ja nie do końca rozumiem tanagonke na Winde. Sam nie jestem fanem firmy Microsoft ani wrogiem Linuksa. Ba – sam nawet zaczynam korzystac z Ubuntu i chciałbym przy nim zostać. Ale nie rozumiem tej nienawisci do windy. OJa nie mam problemow o ktorych piszecie. System mnie nigdy nie zawiódł a wirosa to nie wiem kiedy mialem… Mam za to jeden problem z Linuksem. Otoz jestem trenerem piłki nożnej i potrzebuje programu do analizy meczow. Na Windowsie chodzi super a na Linuksie mimo iz producent oficjalnie ma tez wersje na ten system to nie dziala. Co zatem ma dla mnie Linux czego nie da Windows ? Czemu na Maca nie ma nagonki skoro ta firma jest nastawiona na zyski tak jak MS. Jesli przewaga linuksa polega na majsterkowaniu to nie dziwcie sie ze ludzie nie emigruja z windy bo zwyczajnie nic to nie daje. Jesli mi ten program nie pojdzie na ubuntu to nie zostane przy linuksie bo bez sensu miec system do analizy a w przerwach przelaczac sie na system do internetu.

 13. szkola -> praca
  Szkola ma malo czasu i musi przygotowac ucznia do pracy. Wiec office i MS . do Linuxow i hobby moze byc kolko pozaszkolne. A poza tym microsoft daja wpol darmo licencje do szkol, a dzieci moga miec darmowe konta office365 – dostapne na linux, IPad itd…. wiec nie ma co sie napinac. wiecej luzu chlopy

 14. RE: Dlaczego szkoły powinny używać wolnego oprogramowania
  Dokładnie od nowego roku szkolnego 2016/17 wdrożyłem pracownie na Debianie (około 20 stan.+kilka nauczycielskich) działa jak to linux – bezbłędnie, czas startu serwera to kilka sekund a nie minut, bez antywirusów i usług, których nie potrzebuję, stacje “oczyszczone” ze zbędnych programów, mają tylko to co niezbędne do zadań dydaktycznych, DRBL i clonezilla – przywracam po 10 stacji w 4 minuty, nazwy z DHCP po MAC, NIS do użytkowników – co więcej chcieć. i za cenę kilku dni na dopracowanie dystro, obrazów itd. Polecam.

 15. polak
  własnie chyba od nauczycieli trzeba zacząć zmiany, albo sie doucza lub trzeba ich zmienic, bo informatyka to nie tylko jedna firma i jeden system operacyjny a tak jest wiekszosci szkół

 16. RE: Dlaczego szkoły powinny używać wolnego oprogramowania
  Ja się uczyłem w szkole tylko Windowsa i MS Office. Po takiej edukacji w ogóle nie sądziłem, że istnieje coś innego. Później zacząłem drążyć i od ponad 6 lat siedzę na Archu i nie wyobrażam sobie lepszego systemu. Praca to wciąż Windows, ale jak jest możliwość to odpalam SSH i grzebię coś w serwerze byleby trzymać się od tego ułomnego środowiska z daleka. Szkoła potrzebuje nauczycieli o otwartych głowach. Szkolni informatycy z mojego terenu to wciąż “Windows + MS Office”, często ludzie z przypadku.

 17. Linux w szkołach
  Własnie od dzieci powinno się zacząć powinny poznawać inne systemy operacyjne, a nie myśleć ze komputer to tylko jeden system operacyjny. Za moich czasów uczono się Unix Amiga-OS, Atari-TOS i Windows. Można było wybrać system Amiga wtedy miała chyba najlepszy nawet w telewizji z niego korzystano.

 18. da się przekonać dzieciaki
  Witam, W mojej szkole wszystkie komputery mają możliwość wyboru systemu Windows 7 / Ubuntu 16 przy starcie systemu. Nikogo nie przekonuję, nie namawiam do używania Linuksa. Bootowanie startuje domyślnie z Ubuntu. Czasem ktoś przeoczy moment wyboru i odpala mu się linux. Kiedy zaczną go dzieciaki używać okazuje się, że działa szybciej.
  Dzieciaki, które są w klasie informatycznej (poznają CentOSa i Ubuntu od strony administracyjnej) lub chodzą na zajęcia z robotyki same przekonują innych. I ta “plaga” się rozprzestrzenia… 🙂

 19. Czemu nie Linux?
  kto decyduje o tym ze tylko jednej firmy oprogramowanie jest w urzędach szkołach itd. Czy to nie podchodzi pod korupcje?

 20. Dlaczego tak mało szkół używa Linuksa!?
  Nie rozumiem dla czego tak mało szkózł używa wolnego oprogramowania, czyli Linuksa. Może i Linux faktycznie nie jest prostym systemem ale np. Linux Ubuntu Unity jest mało konfiguralny więc i na pewno prostrzy, a pozatem przecież na Linuksie nie działa połowa wirusów które działają na Windowsie.
  Ciekawe też jest to że sami twórcy Windowsa używają właśnie Linuksa!

 21. płatne czy darmowe?
  A tak nawiasem Linux to całkiem fajny system chodź do najprostrzych nie należy ja używam xubuntu i moja opinia na temat tego systemu to: system jest wręcz świetny płynnie działa nawet na starym sprzęcie dodatkowy atut to oprogramowanie które jest darmowo dostępne! system 100x lepszy niż windows który według mnie jest dnem!

 22. płatne czy darmowe?
  [quote name=”Maeusz”]Jestem za linuxem w szkołach. Najlepszy system i darmowy (nie jestem cebulą). Popieram i czekam na petycje. Po co przepłacać za coś co jest lepsze i darmowe. :)[/quote]
  według twojej wypowiedzi darmowe oprogramowanie jest gorsze! a płatne jest darmowe ? do jakiej szkoły chodziłeś? pozdrowienia dla nauczyciela j.Polskiego!

 23. RE: Dlaczego szkoły powinny używać wolnego oprogramowania
  Jestem za linuxem w szkołach. Najlepszy system i darmowy (nie jestem cebulą). Popieram i czekam na petycje. Po co przepłacać za coś co jest lepsze i darmowe. 🙂

 24. oprogramowanie
  Własnie w szkołach i urzędach dostajemy za darmo pliki ale żeby je otworzyć i uruchomić musimy mieć drogie oprogramowanie zazwyczaj jednego producenta choć Polska jako państwo nie podpisało umowy z jedną firmą to jednak zmusza nas do zakupu programów tylko tej firmy i uczy dzieci jak zostać złodziejami oprogramowania 🙁

Komentarze są wyłączone.

Poprzedni post

Budowanie paczek deb

Następny post

Start z Javą i Eclipse

Powiązane posty