Nie startujący gekon (jak kto woli – kameleon)

Jest to jedna z rzeczy, za które lubię możliwość uruchomienia systemu z płyty LiveCD – możliwość szybkiej naprawy zesputego systemu w niemal automatyczny sposób. Oczywiście wciąż czuję nostalgię do systemu automatycznej naprawy systemu, którą uraczył mnie OpenSUSE 10.0 (w wydaniu instalacyjnym na 5 płytkach CD), jednak dzięki Zypperowi i Yast-owi jestem wciąż w stanie szybko przywrócić system do normalnej pracy.

 

Jest  to niezwykle ważna dla mnie publikacja, gdyż przekonałem się, że testując OpenSUSE 11.4 Milestone 5/6(wydania niestabilne), mimo obecności repozytorium ciągłego na mojej liście w systemie, to jednak brakowało mi paczek, czego efektem było ignorowanie ostrzeżeń/komunikatów o możliwości popsucia systemu, jeśli nie zrezygnuję z instalacji. W efekcie udało mi się popsuć swój system trzy razy – za każdym razem naprawiałem go w ten sam sposób – środowisko chroot.

 

Dla niewtajemniczonych:  Chroot jest programem, który uruchamia nową powłokę ograniczoną do poruszania się w zakresie danego katalogu, tzn. powłoka i wszystkie jej potomki widzą wskazany katalog, jako katalog główny

 

Chroot ratował mi skórę na różnych systemach – wiele razy w ten sposób pomogłem odzyskać system jakiegoś kolegi, co korzystał z Ubuntu.

 

Całość przebiega następująco:

1. Musimy nazwiązać połączenie z internetem

2. Uruchamiamy jakiś menadżer paczek

3. Dokonujemy tych operacji, które chcemy

 

O ile drugi i trzeci punkt nie stanowią zazwyczaj problemu, to pierwszy jest trudny do zrealizowania. Często zdarza się, że z powodów problemów licencyjnych blobowy firmware nie może być dystrybuowany ze sterownikiem/urządzeniem. Normalnie ściąga się go z internetu, tylko zaraz… skąd wziąć ten internet na dystrybucji odpalonej na LiveCD? Najlepszy wyjściem jest skopiowanie go z popsutego systemu.

 

Dodatkowo postanowiłem sobie skrócić konieczność wpisywania bardzo dużej liczby poleceń, więc stworzyłem skrypt Yast2inLive . Dokonuje on wszystkich koniecznych operacji za nas. Przydatne może być wprowadzenie w nim jednej zmiany – zamiast montować system w katalogu /system, to wykorzystać mktmp do utworzenia katalogu w systemie plików /tmp i wszystko montować tam.

 

Podaję odnośnik do mojego rozwiązania: http://slawek.lach.art.pl/yast2inLive.sh

1 komentarz
  1. RE: Oferta pracy (Kraków/ Fundusz relookacyjny) – Administrator Linux lub Windows ze znajomością języków skryptowych
    Bardzo atrakcyjna oferta, z dużymi możliwościami rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Sterowanie komputerem przez Bluetooth

Następny post

Delegacja puli /64 IPv6 i revDNS na inny adres IP (inną maszynę)

Powiązane posty

Limity deskryptora pliku i Dovecot (Debian)

Jeden z moich serwerów poczty osiągnął ostatnio maksymalny limit połączeń IMAP i byłem zmuszony zwiększyć wartość login_max_processes_count. Jednakże po restarcie usługi pojawił się poniższy błąd:

IMAP/POP3 mail server: dovecotWarning: fd limit 1024 is lower than what Dovecot can use under full load (more than 1512). Either grow the limit or change login_max_processes_count and max_mail_processes settings

Po dłuższym zastanowieniu doszedłem do wniosku, że mowa chodzi o limit deskryptora pliku.

Więcej...

Biblioteka popt

Chodzi tu o rozwiązanie problemów, jakie może sprawić brak tej biblioteki.

Jesli chodzi o system opensuse biblioteka ta pochodząca z pakietu popt, a własciwie jej brak blokuje uruchamianie poszczególnych modułów yast co objawia się komunikatem:

Error while creating client module sw_single.
Więcej...