Włoskie samorządy stawiają na WiOO

Wolne i Otwarte Oprogramowanie zyskuje coraz większe uznanie we włoskich samorządach. W ostatnim czasie administracja Tyrolu Południowego rozpoczęła trzyletnią migrację na pakiet biurowy LibreOffice. Z kolei władze miasta Genua zapowiedziały wdrażanie WiOO wszędzie gdzie to możliwe.

 

Roberto Bizzo, minister Innowacji i IT w samorządzie Tyrolu Południowego, podczas konferencji prasowej w Bolzano, stolicy prowincji, ogłosił stopniową migrację administracji na LibreOffice. Całkowite przejście na wolny pakiet biurowy ma potrwać trzy lata, zaś jej głównym celem jest uniezależnienie się od określonych dostawców oprogramowania. Ponadto władze regionu chcą zwiększyć elastyczność systemu IT, zmniejszyć jego koszty utrzymania, a dodatkowo wesprzeć miejscowy mały i średni biznes IT.

Jeszcze dalej idą władze Genui. Samorząd rodzinnego miasta Krzysztofa Kolumba postanowił wdrażać WiOO „wszędzie gdzie tylko się da”. Na początek zaczną korzystać m.in. z programów Gimp, 7-Zip i PDFCreator, ponadto będą zapisywać dokumenty w formacie plików ODF (nie wiadomo jednak w jakim pakiecie biurowym) — co pozwoli im „zapewnić długoterminowy bezproblemowy dostęp do danych, bez prawnych ani technicznych barier”. Dodatkowo na części komputerów zainstalowany zostanie system operacyjny Linux, a do obsługi danych geograficznych zostaną przetestowane programy Quantum GIS, Kosmo, Postgres i PostGIS.

Więcej informacji o obydwu migracjach znaleźć można w serwisie Joinup:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Dwadzieścia lat projektu FreeBSD

Następny post

KShutdown 3.0 [projekty]

Powiązane posty

Urząd Pracy w Niemczech tnie o 80% koszty przechodząc na otwarte oprogramowanie

Z uwagi na stale rosnące koszty IT, Urząd Pracy w Niemczech poszukiwał bardziej efektywnego sposobu na obsługę środowiska informatycznego. Zdecydowano więc o przeniesieniu kluczowych aplikacji do środowiska SUSE Linux Enterprise Server, co pozwoliło ograniczyć koszty inwestycji w sprzęt i zaoszczędzić około 80 procent na serwerach baz danych. Wykorzystanie rozwiązań o większej efektywności zmniejszyło również o ponad 80 procent zużycie energii.

Więcej...