Włoskie samorządy stawiają na WiOO

Wolne i Otwarte Oprogramowanie zyskuje coraz większe uznanie we włoskich samorządach. W ostatnim czasie administracja Tyrolu Południowego rozpoczęła trzyletnią migrację na pakiet biurowy LibreOffice. Z kolei władze miasta Genua zapowiedziały wdrażanie WiOO wszędzie gdzie to możliwe.

 

Roberto Bizzo, minister Innowacji i IT w samorządzie Tyrolu Południowego, podczas konferencji prasowej w Bolzano, stolicy prowincji, ogłosił stopniową migrację administracji na LibreOffice. Całkowite przejście na wolny pakiet biurowy ma potrwać trzy lata, zaś jej głównym celem jest uniezależnienie się od określonych dostawców oprogramowania. Ponadto władze regionu chcą zwiększyć elastyczność systemu IT, zmniejszyć jego koszty utrzymania, a dodatkowo wesprzeć miejscowy mały i średni biznes IT.

Jeszcze dalej idą władze Genui. Samorząd rodzinnego miasta Krzysztofa Kolumba postanowił wdrażać WiOO „wszędzie gdzie tylko się da”. Na początek zaczną korzystać m.in. z programów Gimp, 7-Zip i PDFCreator, ponadto będą zapisywać dokumenty w formacie plików ODF (nie wiadomo jednak w jakim pakiecie biurowym) — co pozwoli im „zapewnić długoterminowy bezproblemowy dostęp do danych, bez prawnych ani technicznych barier”. Dodatkowo na części komputerów zainstalowany zostanie system operacyjny Linux, a do obsługi danych geograficznych zostaną przetestowane programy Quantum GIS, Kosmo, Postgres i PostGIS.

Więcej informacji o obydwu migracjach znaleźć można w serwisie Joinup:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni post

Dwadzieścia lat projektu FreeBSD

Następny post

KShutdown 3.0 [projekty]

Powiązane posty

Linux w szkolnej pracowni niemile widziany przez władze?

Otrzymaliśmy informację od jednego z naszych Czytelników, a jednocześnie informatyka w jednym z urzędów gmin. Pisze on do nas o sytuacji w gminnej szkole, gdzie pracownie szkolne zostały wyposażone w nowe komputery, na których za jego opinią został zainstalowany Linux Mint wraz z całym potrzebnym oprogramowaniem.

Koszt instalacji wyniósł około 1900 zł, co przy 16 stanowiskach jest kwotą bardzo niską. Oprogramowanie Microsoftu w tym czasie, czyli system operacyjny + pakiet biurowy + licencja programu antywirusowego to była kwota rzędu 1600 zł na każde stanowisko. Na tym kończą się pozytywne wieści... Niestety dyrekcja szkoły stwierdziła, iż zainstalowanie Linuksa było nadużyciem ze strony informatyka i zażądała kwoty około 17 tys. zł z budżetu gminy na wymianę oprogramowania na płatne.

Więcej...
openpkw1

Projekt OpenPKW – społecznościowy system do obsługi głosowania dla PKW

W odpowiedzi na ostatnie problemy systemu informatycznego Państwowej Komisji Wyborczej powstaje pierwszy, otwarty, społecznościowy system do obsługi głosowania dla PKW - OpenPKW.

OpenPKW powołała grupa społeczników, którzy postanowili stworzyć w pełni działający system do obsługi głosowania w ramach prawnych Rzeczpospolitej Polskiej. Projekt zakłada opracowanie, stworzenie i udostępnienie projektu na licencjach otwartych.

Więcej...