Włoskie samorządy stawiają na WiOO

Wolne i Otwarte Oprogramowanie zyskuje coraz większe uznanie we włoskich samorządach. W ostatnim czasie administracja Tyrolu Południowego rozpoczęła trzyletnią migrację na pakiet biurowy LibreOffice. Z kolei władze miasta Genua zapowiedziały wdrażanie WiOO wszędzie gdzie to możliwe.

 

Roberto Bizzo, minister Innowacji i IT w samorządzie Tyrolu Południowego, podczas konferencji prasowej w Bolzano, stolicy prowincji, ogłosił stopniową migrację administracji na LibreOffice. Całkowite przejście na wolny pakiet biurowy ma potrwać trzy lata, zaś jej głównym celem jest uniezależnienie się od określonych dostawców oprogramowania. Ponadto władze regionu chcą zwiększyć elastyczność systemu IT, zmniejszyć jego koszty utrzymania, a dodatkowo wesprzeć miejscowy mały i średni biznes IT.

Jeszcze dalej idą władze Genui. Samorząd rodzinnego miasta Krzysztofa Kolumba postanowił wdrażać WiOO „wszędzie gdzie tylko się da”. Na początek zaczną korzystać m.in. z programów Gimp, 7-Zip i PDFCreator, ponadto będą zapisywać dokumenty w formacie plików ODF (nie wiadomo jednak w jakim pakiecie biurowym) — co pozwoli im „zapewnić długoterminowy bezproblemowy dostęp do danych, bez prawnych ani technicznych barier”. Dodatkowo na części komputerów zainstalowany zostanie system operacyjny Linux, a do obsługi danych geograficznych zostaną przetestowane programy Quantum GIS, Kosmo, Postgres i PostGIS.

Więcej informacji o obydwu migracjach znaleźć można w serwisie Joinup:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Dwadzieścia lat projektu FreeBSD

Następny post

KShutdown 3.0 [projekty]

Powiązane posty

WiOO przyniosło tysiące euro oszczędności w portugalskim mieście Vieira do Minho

Władze portugalskiego miasta Vieira do Minho w 2000 r. rozpoczęły eksperymenty z Wolnym i Otwartym Oprogramowaniem. Pierwsze sukcesy zachęciły urzędników do dalszych migracji. Dziś, trzynaście lat później, WiOO używane jest w miejskiej administracji dosłownie wszędzie. I nie tylko przyniosło ono tysiące euro oszczędności, ale również zapewniło system IT idealnie dopasowany do potrzeb oraz niezależność od konkretnych dostawców oprogramowania.

Więcej...

Linux w szkolnej pracowni niemile widziany przez władze?

Otrzymaliśmy informację od jednego z naszych Czytelników, a jednocześnie informatyka w jednym z urzędów gmin. Pisze on do nas o sytuacji w gminnej szkole, gdzie pracownie szkolne zostały wyposażone w nowe komputery, na których za jego opinią został zainstalowany Linux Mint wraz z całym potrzebnym oprogramowaniem.

Koszt instalacji wyniósł około 1900 zł, co przy 16 stanowiskach jest kwotą bardzo niską. Oprogramowanie Microsoftu w tym czasie, czyli system operacyjny + pakiet biurowy + licencja programu antywirusowego to była kwota rzędu 1600 zł na każde stanowisko. Na tym kończą się pozytywne wieści... Niestety dyrekcja szkoły stwierdziła, iż zainstalowanie Linuksa było nadużyciem ze strony informatyka i zażądała kwoty około 17 tys. zł z budżetu gminy na wymianę oprogramowania na płatne.

Więcej...
limux

Monachium oficjalnie już przeszło na Open Source

Po dziesięciu latach od rozpoczęcia procesu wdrażania Wolnego Oprogramowania - w tym własnej dystrybucji Linuksa o nazwie LiMux, władze Monachium ogłosiły zwieńczone sukcesem zakończenie prac. Projekt o nazwie "LiMux - Die IT-Evolution" osiągnął wszystkie zakładane cele, a w niektórych przypadkach dokonano nawet więcej niż zakładano. Jednym z nich była migracja około 12 tysięcy komputerów biurkowych na dystrybucję LiMux - jak się jednak okazało w końcowym etapie projektu, miasto wyposażyło w LiMuksa ponad 14800 jednostek na około 15500 istniejących.

Więcej...