Dwudziestolecie Slackware

Slackware

Slackware obchodzi dziś dwudzieste urodziny. Pierwsze wydanie tej najstarszej wciąż rozwijanej dystrybucji ukazało się 17 lipca 1993 r. Z okazji okrągłej rocznicy życzymy Slackware’owi, jego twórcy Patrickowi Volkerdingowi oraz wszystkim użytkownikom i sympatykom wszystkiego najlepszego.

Pierwsze wydanie Slackware udostępnione zostało 17 lipca 1993 (data w oryginalnej wiadomości wskazuje na 16 lipca, jednak oficjalną datą jest dzień późniejszy — różnica stref czasowych). System początkowo bazował na popularnej wówczas dystrybucji SLS, w której wprowadzane zmiany oraz brak poprawek błędów spotkały się z niechęcią użytkowników i skłoniły część z nich do zapoczątkowania własnych dystrybucji. W ten sposób powstał nie tylko Slackware, ale również m.in. Debian, który swoją rocznicę powstania obchodzić będzie za miesiąc.

Początkowo praca Patricka Volkerdinga nie miała zostać udostępniona światu — poprawiał on błędy w SLS na potrzeby pracowni komputerowej na uniwersytecie, do którego uczęszczał. Nie udostępniał poprawek sądząc, że wkrótce ukaże się nowa wersja SLS usuwająca te błędy. Ponieważ jednak nowe wydanie dystrybucji nie nadchodziło, Volkerding przekonany przez innych studentów oraz użytkowników listy comp.os.linux udostępnił swoje dzieło na publicznym FTP.

Slackware szybko zyskał liczne grono użytkowników i fanów, stając się jedną z najpopularniejszych dystrybucji w latach ’90. I choć dziś jego gwiazda nieco przygasła, nadal ma opinię solidnej i ważnej dystrybucji.

Wszystkiego najlepszego Slackware!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni post

Inteligentna mikrofalówka na Raspberry Pi

Następny post

WiOO w 160 szkołach Regionu Brukseli

Powiązane posty
4MLinux 32.0

4MLinux 32.0

8 marca wydano 4MLinux 32.0. Jest on dystrybucją niezależną, wyposażoną w ultralekki pulpit JWM, zestaw aplikacji i skrypty służące do instalacji rozszerzeń dodatkowych. Obecnie jest już dostępny w wersji stabilnej.

Więcej...
Ubuntu 20.04 Focal Fossa

Ubuntu 20.04 (Focal Fossa)

23 kwietnia wydano nową wersję Ubuntu 20.04 LTS „Focal Fossa”. Posiada ona długi okres wsparcia przez producenta, trwający 5 lat dla edycji: Desktop, Server, Cloud oraz Core. Dla pozostałych odmian Ubuntu zaś są to 3 lata. Dystrybucja ta może działać zarówno po zainstalowaniu, jak i w trybie Live. Jej nazwa oznacza „Ogniskującą Fossę” i pochodzi od nazwy podobnego do zarówno kota, jak i łasicy drapieżnika zamieszkującego wyspę Madagaskar. System wydany został wyłącznie w wersji 64-bitowej.

Więcej...