Dwudziestolecie Slackware

Slackware

Slackware obchodzi dziś dwudzieste urodziny. Pierwsze wydanie tej najstarszej wciąż rozwijanej dystrybucji ukazało się 17 lipca 1993 r. Z okazji okrągłej rocznicy życzymy Slackware’owi, jego twórcy Patrickowi Volkerdingowi oraz wszystkim użytkownikom i sympatykom wszystkiego najlepszego.

Pierwsze wydanie Slackware udostępnione zostało 17 lipca 1993 (data w oryginalnej wiadomości wskazuje na 16 lipca, jednak oficjalną datą jest dzień późniejszy — różnica stref czasowych). System początkowo bazował na popularnej wówczas dystrybucji SLS, w której wprowadzane zmiany oraz brak poprawek błędów spotkały się z niechęcią użytkowników i skłoniły część z nich do zapoczątkowania własnych dystrybucji. W ten sposób powstał nie tylko Slackware, ale również m.in. Debian, który swoją rocznicę powstania obchodzić będzie za miesiąc.

Początkowo praca Patricka Volkerdinga nie miała zostać udostępniona światu — poprawiał on błędy w SLS na potrzeby pracowni komputerowej na uniwersytecie, do którego uczęszczał. Nie udostępniał poprawek sądząc, że wkrótce ukaże się nowa wersja SLS usuwająca te błędy. Ponieważ jednak nowe wydanie dystrybucji nie nadchodziło, Volkerding przekonany przez innych studentów oraz użytkowników listy comp.os.linux udostępnił swoje dzieło na publicznym FTP.

Slackware szybko zyskał liczne grono użytkowników i fanów, stając się jedną z najpopularniejszych dystrybucji w latach ’90. I choć dziś jego gwiazda nieco przygasła, nadal ma opinię solidnej i ważnej dystrybucji.

Wszystkiego najlepszego Slackware!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Inteligentna mikrofalówka na Raspberry Pi

Następny post

WiOO w 160 szkołach Regionu Brukseli

Powiązane posty

Kali Linux 2.0 wydany

Ukazała się druga wersja Kali Linux - dystrybucji będącej kontynuacją Backtracka, bazującej na Debianie Testing i przeznaczonej do penetracyjnych testów bezpieczeństwa. Jak zapewniają twórcy jest to najbardziej znaczące wydanie Kali od 2013 roku.

Jedną z najważniejszych zmian jest zmiana planu wydawniczego na ciągły, bazujący na Debianie Testing - pakiety są na bieżąco aktualizowane z repozytoriów Debiana zaraz po ich ukazaniu się (oraz po weryfikacji, że się nadają do instalacji). Zintergrowane z systemem nowe narzędzie ma sprawdzać codziennie dostępność nowych wersji oprogramowania i raportować w przypadku konieczności aktualizacji.

 

Więcej...

Wsparcie bezpieczeństwa dla Debiana 7 Wheezy przekazane do zespołu LTS

Od 25 kwietnia 2016 r. - po roku od wydania Debiana 8 "Jessie", oraz prawie trzech latach od ukazania się wersji Wheezy, regularne wsparcie bezpieczeństwa dla Wheezy zostało zakończone. Od tej pory za poprawki związane z bezpieczeństwem odpowiedzialny będzie zespół długiego wsparcia (LTS). Do zadań zespołu należy rozszerzenie do pięciu lat aktualizacji bezpieczeństwa dla stabilnych wersji Debiana. Wsparcie LTS dla Wheezy zapewnione będzie do 31 maja 2018 roku - czyli do tego czasu warto dokonać migracji na Debiana Jessie.

Więcej...