Połączenie projektów LXDE-Qt i Razor-Qt

Deweloperzy LXDE-Qt i Razor-Qt podjęli decyzję o połączeniu obu projektów w jeden. Wkrótce ukaże się ostatnie wydanie tego drugiego w dotychczasowej postaci, a nad dalszym rozwojem lekkiego środowiska graficznego opartego na bibliotece Qt deweloperzy będą pracowali już wspólnie.

 

Niedawno ukazały się pierwsze wyniki eksperymentów twórców LXDE w portowaniu środowiska na bibliotekę Qt — udało im się przepisać m.in. panel środowiska lxpanel, menedżer plików PCManFM oraz stworzyli zupełnie nową przeglądarkę grafiki LxImage-Qt wzorowaną na GPicView używanym w normalnej edycji środowiska. Ponieważ LXDE-Qt powstawał w porozumieniu i przy współpracy z deweloperami Razor-Qt, wśród części komentatorów pojawiły się plotki o możliwym połączeniu oby środowisk.

W końcu plotki zostały rozwiane. Jerome Leclanche z Razor-Qt poinformował na grupie dyskusyjnej, że oba projekty połączą wysiłki w stworzeniu jednego lekkiego środowiska opartego na bibliotece Qt. Deweloperzy chcą połączyć najlepsze elementy Razor-Qt i LXDE, włączając lub portując je do LXDE-Qt.

Dotychczasowa, oparta na GTK+, edycja LXDE będzie nadal rozwijana i dostępna dla użytkowników tak długo jak to możliwe — czyli dopóki biblioteka GTK+2 będzie w powszechnym użyciu.

Przed ostatecznym połączeniem deweloperzy Razor-Qt chcą wydać jeszcze wersję 0.6 środowiska w dotychczasowej postaci (choć z pewnymi usprawnieniami z połączenia z LXDE). Powinna ona ukazać się już wkrótce.

Po wydaniu Razor-Qt 0.6 deweloperzy środowiska nie planują dalszego utrzymywania tej gałęzi samodzielnie, skoncentrują swoją uwagę całkowicie na LXDE-Qt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

LibreOffice na maturze z informatyki? Potrzebna pomoc

Następny post

Geeksphone Peak+ z Firefox OS w przedsprzedaży

Powiązane posty
EuroLinux Desktop 9

EuroLinux Desktop, czyli Enterprise Linux dla użytkowników Windows

EuroLinux Desktop to nowoczesny system operacyjny, który łączy w sobie wygląd i funkcjonalność systemów Windows® i macOS® z niezawodnością i bezpieczeństwem dystrybucji Enterprise Linux. Oprogramowanie, zbudowane w oparciu o kod źródłowy systemu Red Hat® Enterprise Linux® 9, zawiera szereg zmian w interfejsie użytkownika, wprowadzonych przez firmę EuroLinux. System został stworzony z myślą o zastosowaniu w pracy biurowej, w instytucjach publicznych, firmach, placówkach edukacyjnych oraz dla prywatnych użytkowników. Objęty jest 10-letnim wsparciem technicznym producenta.
Więcej...