Apache OpenOffice 4.0 i LibreOffice 4.1 wydane

Apache Software Foundation wydała wersję 4.0 pakietu biurowego OpenOffice, w którym m.in. dodano nowy boczny pasek rodem z Lotus Symphony oraz zmieniono logo programu. Tymczasem The Document Foundation udostępniła wydanie 4.1 konkurencyjnego LibreOffice, w którym poza bieżącymi usprawnieniami zintegrowano zmiany z OpenOffice, w tym wspomniany boczny pasek.

 

OpenOffice 4.0

OpenOffice 4.0 ukazał się ponad rok po premierze poprzedniej wersji pakietu biurowego. Jest to pierwsze wydanie przygotowane całkowicie pod egidą Fundacji Apache (wersja 3.4 została przekazana już jako beta). W najnowszym wydaniu dodano znany z Lotus Symphony boczny pasek, nowe logo, a także liczne usprawnienia w obsłudze formatów MS Office, rysowaniu i obsłudze grafik, wydajności i ok. 500 poprawek błędów. Ponadto dodano obsługę trzech nowych języków — w sumie OpenOffice przetłumaczony jest na 22 języki.


Rys.1. OpenOffice 4.0 z nowym panelem boczny, w otworzonym dokumencie nowe logo pakietu

Więcej o OpenOffice 4.0 znaleźć można w informacjach o wydaniu. Kod źródłowy oraz gotowe pakiety można pobrać ze strony projektu. W repozytoriach tych dystrybucji, które jeszcze korzystają z OpenOffice pakiety znajdą się zależnie od ich modelu rozwoju.

LibreOffice 4.1

Również w LibreOffice 4.1, którego wydanie 4.0 ukazało się już w lutym br., znajdziemy wiele usprawnień i poprawek. Wśród nowości w najnowszym wydaniu pakietu biurowego znajdziemy m.in.:

  • możliwość zagnieżdżania fontów w dokumentach programów Writer, Calc i Impress,
  • możliwość wielokrotnego obracania grafik o 90°,
  • możliwość tworzenia albumów zdjęć w Impress,
  • liczne poprawki w obsłudze formatów MS Office.

Ponadto zaimportowano zmiany wprowadzone w OpenOffice 4.0, takie jak nowy boczny pasek.

Więcej informacji o zmianach w LibreOffice 4.1 znaleźć można w informacjach o wydaniu oraz opisie nowości. Kod źródłowy oraz gotowe pakiety można pobrać ze strony projektu, w repozytoriach dystrybucji oficjalne pakiety pojawią się zależnie od ich modelu rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni post

XBMC ze wstępną obsługą Waylanda i Mira

Następny post

GNOME poprawi prywatność i bezpieczeństwo użytkowników

Powiązane posty