Calligra 2.7 wydana

Deweloperzy Calligry udostępnili wydanie 2.7. W najnowszej wersji pakietu biurowego znajdziemy m.in. nowy pasek narzędziowy w edytorach tekstu i arkuszu kalkulacyjnym, obsługę EPUB3 w edytorze dla pisarzy, poprawioną obsługę importu oraz eksportu do różnych formatów, a także inne nowości.

 

Calligra to pakiet biurowy środowiska KDE. Przy wydaniu najnowszej serii 2.7, ukazującej się pół roku po poprzedniej 2.6, nie obyło się bez drobnej wpadki — już po oznaczeniu wersji 2.7.0, znaleziono w niej poważny błąd — dlatego pierwsze oficjalne wydanie oznaczone jest jako 2.7.1.

Znajdziemy w nim szereg nowości, spośród których do najciekawszych możemy zaliczyć:

  • pasek narzędziowy aplikacji Words (edytora tekstu), Author (edytora dedykowanego dla pisarzy) oraz Sheets (arkusza kalkulacyjnego) zaprojektowany na nowo,
  • obługa formatu EPUB3 w aplikacji Author,
  • możliwość stosowania grafik na okładce książki w aplikacji Author,
  • ulepszone planowanie zadań w aplikacji Plan (służącego do zarządzania),
  • ulepszone opcje malowania w aplikacji Krita: nowe maski, pędzle, narzędzia do przycinania i przekształcania,
  • obsługa importu z i eksportu do nowych formatów plików, a także poprawiona obsługa dotychczasowych formatów.

Rys.1. Nowy pasek narzędziowy z Calligry 2.7

Więcej informacji znaleźć można w ogłoszeniu.

Kod źródłowy Calligri 2.7.1 można pobrać ze strony projektu KDE. Gotowe pakiety pojawią się w repozytoriach dystrybucji zależnie od ich modelu rozwojowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni post

GNOME poprawi prywatność i bezpieczeństwo użytkowników

Następny post

PuTTY 0.63 wydany

Powiązane posty

Mozilla pracuje nad zwiększeniem prywatności w trybie prywatnym

Mozilla testuje nowy, rozszerzony tryb prywatności w Firefoksie - teraz nie tylko można ukryć historię przeglądania na swoim komputerze, ale również blokować serwisy online, które śledzą na bieżąco osoby serfujące w internecie. Co prawda istnieją już wtyczki oferujące podobne funkcje, takie jak Ghostery czy Privacy Badger - jednak Firefox połączył to razem z własnym trybem prywatnym oraz wzbogacił o pełną kontrolę działania blokady.

Śledzenie polega na gromadzeniu danych przeglądania stron internetowych danej osoby - w wielu miejscach, zazwyczaj przez dołączoną treść. Strony zajmujące się śledzeniem próbują jednoznacznie zidentyfikować osobę poprzez wykorzystanie ciasteczek lub innych technologii, takich jak np. fingerprinting.

Więcej...