Calligra 2.7 wydana

Deweloperzy Calligry udostępnili wydanie 2.7. W najnowszej wersji pakietu biurowego znajdziemy m.in. nowy pasek narzędziowy w edytorach tekstu i arkuszu kalkulacyjnym, obsługę EPUB3 w edytorze dla pisarzy, poprawioną obsługę importu oraz eksportu do różnych formatów, a także inne nowości.

 

Calligra to pakiet biurowy środowiska KDE. Przy wydaniu najnowszej serii 2.7, ukazującej się pół roku po poprzedniej 2.6, nie obyło się bez drobnej wpadki — już po oznaczeniu wersji 2.7.0, znaleziono w niej poważny błąd — dlatego pierwsze oficjalne wydanie oznaczone jest jako 2.7.1.

Znajdziemy w nim szereg nowości, spośród których do najciekawszych możemy zaliczyć:

  • pasek narzędziowy aplikacji Words (edytora tekstu), Author (edytora dedykowanego dla pisarzy) oraz Sheets (arkusza kalkulacyjnego) zaprojektowany na nowo,
  • obługa formatu EPUB3 w aplikacji Author,
  • możliwość stosowania grafik na okładce książki w aplikacji Author,
  • ulepszone planowanie zadań w aplikacji Plan (służącego do zarządzania),
  • ulepszone opcje malowania w aplikacji Krita: nowe maski, pędzle, narzędzia do przycinania i przekształcania,
  • obsługa importu z i eksportu do nowych formatów plików, a także poprawiona obsługa dotychczasowych formatów.

Rys.1. Nowy pasek narzędziowy z Calligry 2.7

Więcej informacji znaleźć można w ogłoszeniu.

Kod źródłowy Calligri 2.7.1 można pobrać ze strony projektu KDE. Gotowe pakiety pojawią się w repozytoriach dystrybucji zależnie od ich modelu rozwojowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

GNOME poprawi prywatność i bezpieczeństwo użytkowników

Następny post

PuTTY 0.63 wydany

Powiązane posty

Ubuntu otworzyło źródła silnika Ubuntu One

Firma Canonical zamknęła swoją usługę rozproszonej przestrzeni dyskowej Ubuntu One już ponad rok temu, jednak teraz firma zadecydowała o udostępnieniu kodu silnika na licencji AGPLv3. Udostępniony kod służył do obsługi od strony serwera zdalnej i lokalnej synchronizacji plików użytkowników.

Jak informuje w komunikacie szef Usług Online - Martin Albisetti, jest to kod nad którym programiści Canonical spędzili parę lat ciężkiej pracy i ma nadzieję, że będzie użyteczny dla innych programistów, którzy będą mieli ochotę wdrożyć go do swoich projektów. Przez czas jaki upłynął od zamknięcia usługi kod został oczyszczony z kodu, który był specyficzny dla Ubuntu i mógł uniemożliwiać działanie w osobnym środowisku oraz z części komercyjnego kodu, który był również w kilku miejscach używany.

Więcej...