KDE 4.11 z eksperymentalną obsługą Waylanda

Deweloperzy KDE udostępnili wersję 4.11 środowiska. W najnowszym wydaniu znajdziemy m.in. nowe narzędzie KScreen, nowe opcje w programach Kontact i KMail, wstępną obsługę Waylanda oraz wiele mniejszych nowości i usprawnień.

 

KDE 4.11 ukazało się pół roku po poprzednim wydaniu 4.10. W tym czase deweloperzy dodali szerewg nowości, wśród których szczególną uwagę należy zwrócić m.in. na:

  • nowe narzędzie KSCreen ułatwiające zarządzanie monitorami oraz podłączanymi do komputera telewizorami, projektorami i podobnymi urządzeniami,
  • dodano wstępną, eksperymentalną obsługę Waylanda (zob. wcześniejszą publikację o becie wydania),
  • wiele zmian w narzędziu KMail: nowy edytor motywów nagłówków, import ustawień z klienta poczty Trojitá, możliwość wysyłania wiadomości w wybranym terminie, zredukowane wymagania do zasobów komputera,
  • obsługę nowych języków w edytorze Kate: Pythona (2 i 3), JavaScriptu & JQuery, Django i XML-a.


Rys.1. Domyślny pulpit KDE 4.11

Ponadto kolejne elementy środowiska przepisano na QtQuick, uzupełniono jego tłumaczenie (w sumie dostępne jest w 54 językach) oraz dodano wiele innych zmian i poprawek. Szczegóły na temat wydania 4.11 można znaleźć w ogłoszeniu.

Kod źródłowy KDE 4.11 można pobrać ze strony projektu, dostępne są też nieoficjalne pakiety dla wybranych systemów. Oficjalne pakiety pojawią się w repozytoriach dystrybucji zależnie od ich modelu rozwojowego.

KDE 4.11 dedykowane jest Atulowi Chitnisowi, znanemu również jako toolz, wieloletniemu deweloperowi i propagatowi środowiska, który zmarł na raka w tym roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Dwudzieste urodziny Debiana

Następny post

Amarok 2.8 wydany

Powiązane posty

Amarok 2.8 wydany

Deweloperzy Amaroka udostępnili wydanie 2.8 odtwarzacza, o nazwie kodowej Return To The Origin. W jego najnowszym wydaniu dodano m.in. nowy aplet do wizualizacji analizatora dźwięku, płynne wyciszanie podczas pauzowania oraz wiele udoskonaleń w interfejsie graficznym i wydajności.

 

Amarok to odtwarzacz muzyki dla środowiska KDE, charakteryzujący się szerokim wykorzystaniem bazy multimediów. W najnowszym wydaniu 2.8 deweloperzy szczególny nacisk położyli na poprawę stabilności, wydajności i dopracowania programu — podobnej jak w serii 1.x odtwarzacza.

Więcej...