Francuska Żandarmeria Narodowa wdraża Linuksa

Już 37 tysięcy komputerów Francuskiej Żandarmerii Narodowej pracuje pod kontrolą Linuksa, a latem przyszłego roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Francji planuje zakończyć instalację na wszystkich 72 tysiącach swoich maszyn. Na potrzeby migracji została specjalnie stworzona dystrybucja Linuksa – bazująca na Ubuntu – GendBuntu.  

 

 

Według francuskiej policji całkowity koszt posiadania Linuksa i aplikacji Open Source jest około 40 procent niższy niż koszt oprogramowania płatnego Microsoftu – informacje te zostały zamieszczone między innymi na unijnej stronie poświęconej współpracy dla administracji publicznych.

Aby proces migracji odniósł sukces, Żandarmeria w pierszej kolejności wdrożyła aplikacje Open Source: w 2004 roku zastąpiono Microsoft Office pakietem OpenOffice, w 2006 roku na komputerach zagościł Firefox oraz Thunderbird. Działały one nadal pod kontrolą systemu Windows, ale pozwoliły przyzwyczaić się do nowych aplikacji. Kolejnym krokiem była właśnie zmiana systemu na Linuksa, na którym działały te same aplikacje.

Jest to jedna z największych znanych migracji rządowych na Linuksa, wiele urzędów – takich jak w Brazylii – obniżyło koszty stosując Wolne Oprogramowanie, zaś niektóre kraje takie jak Chiny czy Indie stworzyły swoje własne dystrybucje dotowane przez Rząd. Jednak aktualnie nie jest znany stopień wdrożenia Linuksa w innych agencjach rządowych.

Dla przykładu w 2011 rząd brytyjski zobowiązał się korzystać z Wolnego Oprogramowania gdzie to jest tylko możliwe. Jednakże jak donosiło BBC, angielski Rząd wciąż przeznaczał większość swojego budżetu IT na licencje z takich firm jak Microsoft czy Oracle. Jednym z problemów jakie napotkały brytyjskie urzędy były licencje na stworzone dla nich aplikacje.

Linux jest głównie postrzegany jako system nadający się tylko dla serwerów – zarówno tych małych, jak i supermaszyn pracujących w serwerowniach takich firm jak Google, Amazon czy Facebook. Jednak wiadomości z Francji mogą oznaczać nadchodzące zmiany. Aktualnie nadzieją dla Linuksa jest rosnąca ilość aplikacji webowych, które wypierają masowo natywne oprogramowanie instalowane na komputerach.

(Źródło: Wired.com)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni post
Backup

Cała prawda o backupie

Następny post

Aktualizacja transportu gg do wersji 2.2.6

Powiązane posty
limux

Monachium oficjalnie już przeszło na Open Source

Po dziesięciu latach od rozpoczęcia procesu wdrażania Wolnego Oprogramowania - w tym własnej dystrybucji Linuksa o nazwie LiMux, władze Monachium ogłosiły zwieńczone sukcesem zakończenie prac. Projekt o nazwie "LiMux - Die IT-Evolution" osiągnął wszystkie zakładane cele, a w niektórych przypadkach dokonano nawet więcej niż zakładano. Jednym z nich była migracja około 12 tysięcy komputerów biurkowych na dystrybucję LiMux - jak się jednak okazało w końcowym etapie projektu, miasto wyposażyło w LiMuksa ponad 14800 jednostek na około 15500 istniejących.

Więcej...

Urząd Pracy w Niemczech tnie o 80% koszty przechodząc na otwarte oprogramowanie

Z uwagi na stale rosnące koszty IT, Urząd Pracy w Niemczech poszukiwał bardziej efektywnego sposobu na obsługę środowiska informatycznego. Zdecydowano więc o przeniesieniu kluczowych aplikacji do środowiska SUSE Linux Enterprise Server, co pozwoliło ograniczyć koszty inwestycji w sprzęt i zaoszczędzić około 80 procent na serwerach baz danych. Wykorzystanie rozwiązań o większej efektywności zmniejszyło również o ponad 80 procent zużycie energii.

Więcej...