Wyniki badania pokazały, iż:
- większość respondentów (41%) planuje w ciągu najbliższych 12 miesięcy zakup serwera/ów opartych na Linuksie (37% planuje zakup serwera Windows);
- zdecydowana większość (71%) planuje w ciągu najbliższych 12 miesięcy zakup i/lub wdrożenie rozwiązania opartego na open source;
- cechy uwzględnione przy zakupie to połączenie trzech kryteriów: cena, bezpieczeństwo i parametry techniczne (44%), w dalszej kolejności parametry w połączeniu z bezpieczeństwem (17%), parametry techniczne (15%), oraz cena i parametry techniczne (12%). Jedynie niewielka liczba respondentów uznała, że cena jest najważniejszym kryterium zakupu (7%).
- 41% respondentów planuje w ciągu najbliższego roku zatrudnienia specjalistów od Linuksa
- najbardziej poszukiwani na rynku specjaliści od Linuksa to administratorzy systemów (59%), w dalszej kolejności programiści (15%).
- 66% ankietowanych przy zatrudnieniu kieruje się wykazanym doświadczeniem, po 5% bierze pod uwagę posiadaną certyfikację i rekomendacje innych osób.
- na pytanie o najbardziej interesujące rodzaje szkoleń linuksowych, zdecydowana większość respondentów (59%) wybrała szkolenia z zaawansowanych zastosowań Linuksa wraz z wirtualizacją usług. 32% wskazało szkolenia z administrowania serwerami.
Pełen raport z badania jest dostępny na stronie www.lpice.eu.
Linux Professional Institute wspierany jest na całym świecie przez firmy sektora IT, klientów korporacyjnych, społeczności zawodowe, jednostki rządowe i środowiska naukowe. Program certyfikacyjny LPI jest rozpowszechniany poprzez sieć programów partnerskich na pięciu kontynentach i jest dystrybuowany w wielu językach w ponad 5 tys. centrach egzaminacyjnych. Od roku 1999, LPI przeprowadził ponad 320 tys. egzaminów i wydał ponad 120 tys. certyfikatów LPIC na całym świecie. Od stycznia 2011 roku LPI posiada swoje przedstawicielstwo w Polsce.