Linux Professional Institute prezentuje wyniki badania na temat wykorzystania Linuksa w polskich firmach

Linux Professional Institute, ma przyjemność podzielić się wynikami badania na temat wykorzystania Linuksa w polskich firmach. Ankieta została zrealizowana we współpracy z firmą CTS Customized Training Solutions sp. z o.o. Ankieta miała na celu zapoznanie się z bieżącą sytuacją na rynku IT w zakresie wykorzystania systemu operacyjnego Linux w polskich firmach, szczególnie w świetle rosnącego znaczenia big data i cloud computing. Celem badania było również znalezienie odpowiedzi na pytanie czy i jaki jest deficyt kwalifikowanych pracowników specjalizujących się w Linuksie. Badanie skierowane było przede wszystkim do osób zarządzających firmą, dyrektorów IT i menadżerów ds. rekrutacji specjalistów IT.

 

Wyniki badania pokazały, iż:

  • większość respondentów (41%) planuje w ciągu najbliższych 12 miesięcy zakup serwera/ów opartych na Linuksie (37% planuje zakup serwera Windows);
  • zdecydowana większość (71%) planuje w ciągu najbliższych 12 miesięcy zakup i/lub wdrożenie rozwiązania opartego na open source;
  • cechy uwzględnione przy zakupie to połączenie trzech kryteriów: cena, bezpieczeństwo i parametry techniczne (44%), w dalszej kolejności parametry w połączeniu z bezpieczeństwem (17%), parametry techniczne (15%), oraz cena i parametry techniczne (12%). Jedynie niewielka liczba respondentów uznała, że cena jest najważniejszym kryterium zakupu (7%).
  • 41% respondentów planuje w ciągu najbliższego roku zatrudnienia specjalistów od Linuksa
  • najbardziej poszukiwani na rynku specjaliści od Linuksa to administratorzy systemów (59%), w dalszej kolejności programiści (15%).
  • 66% ankietowanych przy zatrudnieniu kieruje się wykazanym doświadczeniem, po 5% bierze pod uwagę posiadaną certyfikację i rekomendacje innych osób.
  • na pytanie o najbardziej interesujące rodzaje szkoleń linuksowych, zdecydowana większość respondentów (59%) wybrała szkolenia z zaawansowanych zastosowań Linuksa wraz z wirtualizacją usług. 32% wskazało szkolenia z administrowania serwerami.

 

Pełen raport z badania jest dostępny na stronie www.lpice.eu.

 

Linux Professional Institute wspierany jest na całym świecie przez firmy sektora IT, klientów korporacyjnych, społeczności zawodowe, jednostki rządowe i środowiska naukowe. Program certyfikacyjny LPI jest rozpowszechniany poprzez sieć programów partnerskich na pięciu kontynentach i jest dystrybuowany w wielu językach w ponad 5 tys. centrach egzaminacyjnych. Od roku 1999, LPI przeprowadził ponad 320 tys. egzaminów i wydał ponad 120 tys. certyfikatów LPIC na całym świecie. Od stycznia 2011 roku LPI posiada swoje przedstawicielstwo w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni post

GoBang Linux 1.04.3 wydany

Następny post
Uruchamianie gry na SteamOS

Pierwsza beta systemu SteamOS

Powiązane posty
672afa8031e8618a8e9b5df0ce808169 XL

Veracomp dystrybutorem Red Hat

Red Hat wybrał Veracomp na nowego dystrybutora w Polsce. Dzięki tej współpracy Veracomp wzbogaci ofertę o gamę otwartych hybrydowych rozwiązań chmurowych – w tym o oprogramowanie Red Hat z rodziny chmury, Linux, middleware, pamięci masowych oraz wirtualizacji.

Więcej...