Linux Professional Institute prezentuje wyniki badania na temat wykorzystania Linuksa w polskich firmach

Linux Professional Institute, ma przyjemność podzielić się wynikami badania na temat wykorzystania Linuksa w polskich firmach. Ankieta została zrealizowana we współpracy z firmą CTS Customized Training Solutions sp. z o.o. Ankieta miała na celu zapoznanie się z bieżącą sytuacją na rynku IT w zakresie wykorzystania systemu operacyjnego Linux w polskich firmach, szczególnie w świetle rosnącego znaczenia big data i cloud computing. Celem badania było również znalezienie odpowiedzi na pytanie czy i jaki jest deficyt kwalifikowanych pracowników specjalizujących się w Linuksie. Badanie skierowane było przede wszystkim do osób zarządzających firmą, dyrektorów IT i menadżerów ds. rekrutacji specjalistów IT.

 

Wyniki badania pokazały, iż:

  • większość respondentów (41%) planuje w ciągu najbliższych 12 miesięcy zakup serwera/ów opartych na Linuksie (37% planuje zakup serwera Windows);
  • zdecydowana większość (71%) planuje w ciągu najbliższych 12 miesięcy zakup i/lub wdrożenie rozwiązania opartego na open source;
  • cechy uwzględnione przy zakupie to połączenie trzech kryteriów: cena, bezpieczeństwo i parametry techniczne (44%), w dalszej kolejności parametry w połączeniu z bezpieczeństwem (17%), parametry techniczne (15%), oraz cena i parametry techniczne (12%). Jedynie niewielka liczba respondentów uznała, że cena jest najważniejszym kryterium zakupu (7%).
  • 41% respondentów planuje w ciągu najbliższego roku zatrudnienia specjalistów od Linuksa
  • najbardziej poszukiwani na rynku specjaliści od Linuksa to administratorzy systemów (59%), w dalszej kolejności programiści (15%).
  • 66% ankietowanych przy zatrudnieniu kieruje się wykazanym doświadczeniem, po 5% bierze pod uwagę posiadaną certyfikację i rekomendacje innych osób.
  • na pytanie o najbardziej interesujące rodzaje szkoleń linuksowych, zdecydowana większość respondentów (59%) wybrała szkolenia z zaawansowanych zastosowań Linuksa wraz z wirtualizacją usług. 32% wskazało szkolenia z administrowania serwerami.

 

Pełen raport z badania jest dostępny na stronie www.lpice.eu.

 

Linux Professional Institute wspierany jest na całym świecie przez firmy sektora IT, klientów korporacyjnych, społeczności zawodowe, jednostki rządowe i środowiska naukowe. Program certyfikacyjny LPI jest rozpowszechniany poprzez sieć programów partnerskich na pięciu kontynentach i jest dystrybuowany w wielu językach w ponad 5 tys. centrach egzaminacyjnych. Od roku 1999, LPI przeprowadził ponad 320 tys. egzaminów i wydał ponad 120 tys. certyfikatów LPIC na całym świecie. Od stycznia 2011 roku LPI posiada swoje przedstawicielstwo w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

GoBang Linux 1.04.3 wydany

Następny post
Uruchamianie gry na SteamOS

Pierwsza beta systemu SteamOS

Powiązane posty