Infrastruktura IT w nowoczesnej firmie

Jeszcze parę lat temu mianem infrastruktury IT określało się parę serwerów, na których był zainstalowany serwer poczty elektronicznej (np. postfix, sendmail), serwer wymiany plików (np. NFS, SAMBA), serwer druku (np. CUPS) i parę dodatkowych, niezbędnych usług do poprawnego i płynnego działania firmy. Jednak jest to schemat, który od jakiegoś czasu jest już nieaktualny, niedostosowany do potrzeb dzisiejszego biznesu. Sprawdzał się on idealnie, gdy każdy miał swoje stanowisko pracy w postaci komputera osobistego, gdy sporą część pracy wciąż wykonywało się ręcznie, bądź za pomocą papieru.

Jednak wraz z rozwojem technologii, wzrosło zapotrzebowanie na mobilność, współpracę i dzielenie się zasobami oraz wiedzą. Dotychczasowe rozwiązania się nie sprawdzą, gdyż nie były tworzone pod kątem tak intensywnej współpracy między sobą, jakiej obecnie wymagają ich odbiorcy. W dzisiejszych czasach, infrastruktura IT powinna składać się z usług, które można ze sobą łączyć jak klocki lego, dzięki czemu odebranie e-maila, następnie wydrukowanie go, wrzucenie pliku na serwer i udostępnienie linku klientowi powinno być szybkie i intuicyjne zarówno jeśli w danej chwili znajdujemy się w firmie przed monitorem, jak i również jeśli pracujemy zdalnie i do dyspozycji mamy tylko smartphone’a.

Zatem w nowoczesnej firmie IT między innymi powinny znaleźć się serwery pełniące rolę:

1. Serwera zarządzania konfiguracją i administracją innymi serwerami oraz stacjami roboczymi. Serwer taki zapewnia możliwość inwentaryzacji sprzętu oraz oprogramowania, jego zdalną dystrybucję oraz instalację, przejmowanie kontroli nad innymi serwerami oraz ich awaryjne odtwarzanie bądź dokładanie nowych instancji w celu zapewnienia wymaganej wydajności infrastruktury IT. Można powiedzieć, że jest to swego rodzaju serce całej organizacji, centralny punkt zarządzania.

2. Serwera wymiany i współpracy nad plikami. Tutaj klasyczne rozwiązania pokroju udziałów sieciowych SAMBA nie wystarczą. Dotychczasowe rozwiązania nie pozwalały na jednoczesną edycję pliku przez kilka osób, trzeba było się posiłkować specjalnymi systemami plików. Dzięki rozwiązaniom typu Dropbox, Google Drive, Novell Filr, użytkownik w łatwy sposób, z dowolnego urządzenia, z każdego miejsca na świecie może dzielić się swoimi plikami i katalogami ze współpracownikami oraz klientami. W razie nadpisania pliku, można zawsze wrócić do wcześniejszej wersji, a w przypadku niektórych typów plików, można nad nimi pracować w czasie rzeczywistym w kilka osób jednocześnie. Administrator natomiast w łatwy sposób może kontrolować uprawnienia grup i użytkowników, przydział miejsca, kopię zapasową i wydajność usługi.

3. Serwera współpracy grupowej – narzędzie, za pomocą którego można dzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą w obrębie grupy współpracowników. Może zostać to zaimplementowane w formie wikipedii, serii blogów, grup dyskusyjnych bądź przestrzeni roboczych dla wybranych grup użytkowników. Możliwości implementacji jest sporo, chodzi natomiast o jedno i to samo – łatwość wymiany informacji wraz z późniejszym ich wyszukiwaniem i edycją. Oprócz tego rozwiązania te mają często zintegrowane dzielenie się kalendarzami, projektami, listami TO-DO. Zestaw takich narzędzi bardzo ułatwia współpracę w grupach i jeśli użytkownicy regularnie z tego korzystają, wzrasta ich produktywność.

4. Serwera wydruku wspierającego urządzenia mobilne. Coraz częściej pracownicy w firmach korzystają ze smartphone’ów i tabletów do pracy i komunikacji z klientami, dlatego kluczowa jest możliwość szybkiego wydrukowania dokumentów z tych urządzeń, bez konieczności noszenia ze sobą wszędzie laptopa z pełnoprawnym systemem operacyjnym. Tutaj rozwiązania typu Novell iPrint Appliance, będącym składnikiem pakietu Novell NOWS, czy Google Cloud Print wchodzący w skład Google Apps są z powodzeniem wykorzystywane.

5. Narzędzi do zarządzania incydentami IT. W każdej firmie, niezależnie czy świadczy usługi IT dla klientów, czy obsługuje tylko wewnętrzną infrastrukturę sieciową i komputerową, potrzebny jest system do obsługi problemów technicznych użytkowników i rozwiązywania problemów. Użytkownicy powinni mieć możliwość zgłoszenia problemu, komunikacji ze wsparciem technicznym i śledzenia postępu prac nad ich zgłoszeniem. Można je samemu zaimplementować na bazie open source’owych projektów takich jak RT (Request Tracker), OTRS (Open Ticket Request System) czy OSticket, bądź zintegrować z istniejącą już infrastrukturą Novella (Service Desk for Incident Management) bądź Microsoftu (Incident Management).

6. Narzędzia Endpoint Security, pozwalającego administratorowi na podjęcie decyzji, który dział w firmie ma mieć jakie uprawnienia odnośnie wymaganych narzędzi do pracy – możliwości korzystania z pendrive’ów, skorzystania z prywatnego laptopa bądź smartphone’a w sieci biurowej, dostępu do kalendarzy, plików, poczty, uploadu plików na zewnętrzne serwery WWW i FTP. Tutaj z pomocą przyjdą dedykowane rozwiązania typu McAfee Endpoint Control, które wymagają sporych zmian w infrastrukturze, rozwiązania integrujące się z obecną infrastrukturą (Novell ZENworks Endpoint Security Management), jak i również urządzenia sieciowe (Fortigate UTM), które w pewnym stopniu również na poziomie warstwy sieciowej potrafią ochronić firmę przed nieautoryzowanym wyciekiem danych.

7. Komunikatora firmowego wraz z obsługą przesyłania plików, prowadzenia rozmów głosowych oraz wideo.

Powyższa lista nie jest ani kompletna, ani nie jest wymogiem dla obecnych firm IT. Jest to natomiast zestaw narzędzi, który każda firma powinna w mniejszym bądź większym stopniu wdrożyć i dostosować pod swoją działalność i swoje potrzeby, tak aby usprawnić pracę w grupach i przepływ informacji zarówno między pracownikami, jak i klientami.

Listę tę można zaimplementować korzystając z rozwiązań firmy Microsoft: Windows Server, Exchange Server, SharePoint Server i System Center, bądź za pomocą pakietu narzędzi Novell NOWS: SUSE Linux Enterprise Server, GroupWise, ZENworks, Filr, iPrint.

Z drugiej strony można całkowicie porzucić rozwiązania wymagające własnej serwerowni i skorzystać z usług chmurowych, które proponuje między innymi firma Google pod nazwą Google Apps for Business. Wybór zależy od charakteru prowadzonego przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post
450x800

GoBang Linux Community

Następny post

KDE4 i monitory

Powiązane posty

Koniec wsparcia Windows XP – najwyższy czas na migrację

8 kwietnia Microsoft zakończył okres wsparcia dla systemu Windows XP. Według danych z września 2013 r. na tym systemie działało 25% wszystkich PC na świecie. Oznacza to, że nie pojawią się już żadne aktualizacje dla tego systemu, czyli nie będą obsługiwane najnowsze technologie, nie zostaną poprawione nowo odkryte podatności. Windows XP przestanie być też wspierany przez producentów sprzętu i oprogramowania.

W takiej sytuacji pozostaje jedynie migracja na inny, aktualny system.

Więcej...