SUSE pozwala zmniejszyć wydatki na serwery o 80 procent

Warszawa, 9 grudnia 2014 r. – Firma analityczna Forrester Consulting wzięła pod lupę oszczędności wynikające z migracji z serwerów uniksowych na platformę Linux i serwery x86. Wyniki opublikowano w raporcie “Total Economic Impact” przygotowanym na zamówienie dostawcy oprogramowania Linux, firmy SUSE.

Liczby w raporcie mówią same za siebie: dokonując migracji z różnorodnych systemów uniksowych na serwery x86 z systemem operacyjnym SUSE Linux Enterprise każdy z czterech klientów korporacyjnych omawianych w raporcie osiągnął przy zakupie serwera oszczędności rzędu średnio 80 procent. Dane do raportu zebrano na podstawie rozmów z klientami SUSE o łącznych przychodach przekraczających 23,4 mln USD, kosztach niemal 15 mln USD i wartości netto ponad 8,4 mln USD.

Łączne zasoby informatyczne przebadanych klientów obejmują 3000 serwerów fizycznych i wirtualnych rozmieszczonych na całym świecie, 1 petabajt danych, z czego połowa w aktywnych bazach danych, a reszta to głównie dane archiwalne, 100 pracowników, zajmujących się projektowaniem, planowaniem i zarządzaniem infrastrukturą serwerów, pamięci masowych, baz danych i oprogramowania warstwy pośredniej oraz 150 aplikacji z aktywnymi bazami danych, przy czym główne aplikacje korporacyjne (np. finansowe) to produkty SAP.

Analitycy firmy Forrester przebadali cztery zasadnicze aspekty ekonomiczne migracji:

  • korzyści,
  • koszty,
  • elastyczność,
  • zagrożenia.

Klient SUSE – reprezentowany przez cztery przebadane firmy łącznie – stał wobec perspektywy rosnących wydatków na nowe serwery i ich eksploatację oraz coraz większych problemów z zatrudnianiem wykwalifikowanego personelu do obsługi pochodzących od różnych producentów serwerów z systemem UNIX. Przygotowywał się również do wykorzystania rozwiązań chmurowych, dokonując standaryzacji eksploatowanych środowisk serwerowych.

“Musieliśmy przyspieszyć wdrożenie rozwiązań do obsługi naszej firmy. Standaryzacja umożliwiła szybsze reagowanie na nowe potrzeby. Szybsze udostępnianie rozwiązań to główny cel, który osiągnęliśmy”  – mówi dyrektor informatyki globalnego dostawcy energii.

Migracja do SUSE Linux Enterprise przyniosła opisanym w raporcie klientom szereg korzyści, do których należały:

– Zmniejszenie kosztów inwestycji w serwery. Standaryzacja w oparciu o serwery x86 umożliwiła zmniejszenie wydatków kapitałowych u czterech klientów łącznie o 80 procent, dając całkowite oszczędności z uwzględnieniem ryzyka w kwocie 6,4 mln USD rocznie i ponad 19,4 mln USD w ciągu trzech lat. W części przebadanych firm możliwe było także zmniejszenie liczby serwerów koniecznych do obsługi realizowanych zadań.

– Zmniejszenie kosztów utrzymania serwerów. Oszczędność kosztów utrzymania sprzętu przy zakupie tańszych serwerów to ponad 3 mln USD rocznie i ponad 9,2 mln USD w ciągu trzech lat. Gdy przedsiębiorstwo eksploatuje 3000 serwerów, oszczędności na kosztach utrzymania stają się znaczne.

– Skrócenie czasu reakcji na zmiany potrzeb biznesowych – z miesięcy do minut.

– Wykorzystanie standardowych serwerów – umożliwia zakup i dostawy nowych jednostek w ciągu paru dni, zamiast kilku tygodni, a ich niska cena pozwala zawczasu przygotować się na nowe potrzeby przez zakup serwerów zapasowych, które można uruchomić niemal natychmiast. Oprócz tego, użycie standardowych szablonów serwerowych, usług chmurowych i serwerów wirtualnych pozwala informatykom reagować na zmianę potrzeb biznesowych dosłownie w ciągu minut.

Dyrektor techniczny międzynarodowego banku stwierdził: – Oszczędności, które uzyskaliśmy dzięki standaryzacji serwerów, są imponujące, bo aż sześciokrotne. Zadania, które wcześniej realizowało sześć serwerów, teraz realizuje jeden.”

Są również inne, niewymierne korzyści – możliwość szybszego reagowania na zmiany potrzeb biznesowych, łatwiejsze pozyskiwanie i utrzymanie administratorów systemów oraz szybsze i skuteczniejsze przywracanie sprawności systemów w razie awarii i poprawa ciągłości funkcjonowania firmy. Dyrektor informatyki globalnego banku stwierdził w raporcie firmy Forrester: – “Zauważyliśmy wyraźne zwiększenie skuteczności przywracania sprawności systemu i ciągłości działania, ponieważ Linux jest bardzo stabilną platformą. Wykorzystaliśmy tę zaletę, tworząc system o większych możliwościach w zakresie opanowania sytuacji awaryjnych.”

Informacje o klientach

W ramach badania firma Forrester ankietowała europejską instytucję rządową, zatrudniającą ponad 100 tysięcy pracowników w 2000 oddziałów terenowych. Instytucja ta świadczy usługi dla obywateli, użytkując ponad 5000 serwerów z 900 terabajtami pamięci masowej oraz ponad 100 aplikacjami z dedykowanymi bazami danych.

Badanie objęło również międzynarodowy bank z siedzibą w Azji, posiadający ponad 10 tysięcy oddziałów na całym świecie. Dział techniczny banku użytkuje blisko 3 tysiące serwerów z 300 terabajtami danych i ponad 200 aplikacjami.

Trzecią przebadaną firmą był globalny dostawca energii z siedzibą w Europe, zatrudniający w 100 krajach ponad 75 tysięcy osób i eksploatujący 5000 serwerów z 8 petabajtami pamięci masowej i 100 aplikacjami korporacyjnymi.

Ostatni z badanych klientów to globalny dystrybutor części samochodowych, wykorzystujący 200 serwerów obsługujących pakiet aplikacji SAP oraz kolejnych 1000 serwerów z ponad 2 petabajtami pamięci masowej.

Pełny raport Forrester Consulting zatytułowany “Całkowity efekt ekonomiczny zastosowania systemów SUSE Linux Enterprise” (“The Total Economic Impact of SUSE Linux Enterprise”) można pobrać pod adresem https://www.suse.com/promo/unixtolinux/totaleconomicimpactstudy.html.

Więcej informacji o SUSE Linux Enterprise można znaleźć pod adresem www.suse.com/promo/sle12.html.

(Informacja prasowa SUSE)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post
openpkw1

Projekt OpenPKW – społecznościowy system do obsługi głosowania dla PKW

Następny post

Skróty klawiaturowe różnych potrzebnych symboli

Powiązane posty

KaOS 2015.08

Deweloperzy dystrybucji KaOS poinformowali o wydaniu kolejnego wydania o numerze 2015.08. Nowe obrazy ISO oferują instalację systemu umożliwiającego uruchomienie Plasmy 5 w sesji Waylanda, zaś dystrybucja praktycznie w całości przeszła z Qt 4 na Qt 5.

Wśród najbardziej wartych odnotowania uaktualnień wersji można wymienić Xorg 1.17, Glib2 2.44.2, Qt 5.50, GCC 4.9.3, Linux 4.1.5 i Systemd 224.

Więcej...