Plasma Mobile – KDE dla smartfonów

Społeczność KDE ogłosiło wydanie Plasma Mobile – wolnej (jak wolność), przyjaznej dla użytkownika, dbającej o prywatność  oraz konfigurowalnej platformy dla urządzeń mobilnych. Plasma Mobile obecnie jest już rozwijane na działającym prototypie pozwalającym na korzystanie z podstawowych funkcji smartfona. Głównym celem Plasma Mobile jest danie użytkownikowi pełnej obsługi urządzenia i zostały zaprojektowany tak aby wspierać wszystkie rodzaje aplikacji. Natywne aplikacje są tworzone przy użyciu Qt, jednakże również będą wspierane napisane w GTK, dla Androida, Ubuntu Touch oraz wiele innych – o ile pozwoli na to licencja oraz poziom techniczny aplikacji. Projekt rozwijany jest na wolnych licencjach GPL i LGPL – zgodnie z polityką KDE.
kde plasma mobile

 

Deweloperzy Plasma Mobile zapraszają do współpracy wszystkie osoby chętne do rozwijania systemu na każdym jego poziomie – funkcjonalności, zarządzania energią, rozwojem jądra czy też oprawy graficznej.

W większości oferowanych na rynku urządzeń mobilnych brak jest otwartości oraz zaufania. W tym świecie Plasma Mobile ma być platformą, która przestrzega i chroni prywatność użytkownika, jak również zapewniać w pełni otwartą bazę, którą każy może pomóc rozwijać oraz wykorzystywać dla własnych produktów.

 

 

plasma screen 7

Jak twierdzą autorzy projektu misją jest danie użytkownikom pełnej kontroli nad swoimi danymi – wybór systemu operacyjnego dla smartfona nie powinien być wyborem między brakującymi funkcjami a brakiem prywatności danych użytkownika i osobowych. W swoich założeniach Plasma Mobile ma oferować możliwość wyboru usług, które mają być zintegrowane głęboko z systemem, zaś żadne dane nie mają być udostępniane na zewnątrz, chyba że jest to wyraźnie wymagane.

 

{source}
<iframe width=”640″ height=”360″ src=”https://www.youtube.com/embed/auuQA0Q8qpM?feature=player_embedded” frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>
{/source}

 

Plasma Mobile na LG Nexus 5

product nexus 5

Implementacja systemu została oparta na jądrze Android, przestrzeni użytkownika Ubuntu oraz zintegrowanym interfejsie Plasma. Do renderowania interfejsu użytkownika Plasma Mobile używa protokołu Wayland, zaś jako menedżer okien służy KWin. Aplikacje nie wspierane przez Waylanda używają X11 dzięki warstwie XWayland.

Jak na razie wspieranym urządzeniem, na którym możemy wypróbować Plasma Mobile jest smartfon LG Nexus 5 (hammerhead). Można na nim wykonywać i odbierać połączenia telefoniczne. Do pracy zapewniony jest obszar roboczy do zarządzania systemem, czy też przełącznik zadań – do kontroli i przeglądania aplikacji na telefonie. W celach testowych do obrazu instalacyjnego dołączony został również szereg innych aplikacji – zarówno natywnych, jak i zewnętrznych. Równolegle są dostępne kompilacje aplikacji dla architektury x86, które mogą być użyteczne dla rowoju i testów.

Na stronie projektu znajdziemy instrukcję instalacji systemu na LG Nexus. Instalacja opiera się ona na obrazie ubuntu-device-flash i do wyboru mamy dwie instalacje – najnowszą stabilną (o ile można jeszcze mówić o stabilności n tym etapie projektu) oraz najnowszą deweloperską (zalecaną raczej dla programistów). Należy przy tym pamiętać, że instalacja systemu wykasuje całkowicie aktualną zawartość pamięci telefonu – dlatego warto zrobić kopię wszystkich danych przed rozpoczęciem testowania.

 

Więcej informacji

Więcej informacji na temat projektu znajdziemy na stronach:

 

Całość ogłoszenia możemy przeczytać na stronie dot.kde.org

2 komentarze
  1. RE: Plasma Mobile – KDE dla smartfonów
    [quote name=”nintyfan”]Nie jestem specjalistą od j. polskiego, ale pisząc które/który/itd., chyba określamy ostatni rzeczownik, który opisujemy. Czyli napisałeś, że Wolne oprogramowanie jest używane na smartfonach. Chyba powinneś pominąć które.[/quote]

    Hmm, w którym miejscu? Pisząc czasem zmieniam zdanie lub kontekst i mogę coś przeoczyć.

  2. RE: Plasma Mobile – KDE dla smartfonów
    Nie jestem specjalistą od j. polskiego, ale pisząc które/który/itd., chyba określamy ostatni rzeczownik, który opisujemy. Czyli napisałeś, że Wolne oprogramowanie jest używane na smartfonach. Chyba powinneś pominąć które.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post
suse chameleon

Service Pack 4 dla SUSE Linux Enterprise 11 jest już dostępny

Następny post

Linux.pl 2.0

Powiązane posty

Ubuntu otworzyło źródła silnika Ubuntu One

Firma Canonical zamknęła swoją usługę rozproszonej przestrzeni dyskowej Ubuntu One już ponad rok temu, jednak teraz firma zadecydowała o udostępnieniu kodu silnika na licencji AGPLv3. Udostępniony kod służył do obsługi od strony serwera zdalnej i lokalnej synchronizacji plików użytkowników.

Jak informuje w komunikacie szef Usług Online - Martin Albisetti, jest to kod nad którym programiści Canonical spędzili parę lat ciężkiej pracy i ma nadzieję, że będzie użyteczny dla innych programistów, którzy będą mieli ochotę wdrożyć go do swoich projektów. Przez czas jaki upłynął od zamknięcia usługi kod został oczyszczony z kodu, który był specyficzny dla Ubuntu i mógł uniemożliwiać działanie w osobnym środowisku oraz z części komercyjnego kodu, który był również w kilku miejscach używany.

Więcej...

Plasma 5.4 – nowe wydanie pulpitu KDE

25 sierpnia 2015 ukazała się nowa wersja Plasmy z serii 5. Wydanie to przynosi garść ciekawych zmian kosmetycznych oraz usprawnień takich jak obsługa wysokich DPI, autokompletację w KRunner czy też nowe ikony Breeze, które mają ujednolicić stronę wizualną KDE. Można również spojrzeć nieco w przyszłość i zapoznać się z przedsmakiem działania sesji Waylanda.

Więcej...