Mozilla pracuje nad zwiększeniem prywatności w trybie prywatnym

Mozilla testuje nowy, rozszerzony tryb prywatności w Firefoksie – teraz nie tylko można ukryć historię przeglądania na swoim komputerze, ale również blokować serwisy online, które śledzą na bieżąco osoby serfujące w internecie. Co prawda istnieją już wtyczki oferujące podobne funkcje, takie jak Ghostery czy Privacy Badger – jednak Firefox połączył to razem z własnym trybem prywatnym oraz wzbogacił o pełną kontrolę działania blokady. Śledzenie polega na gromadzeniu danych przeglądania stron internetowych danej osoby – w wielu miejscach, zazwyczaj przez dołączoną treść. Strony zajmujące się śledzeniem próbują jednoznacznie zidentyfikować osobę poprzez wykorzystanie ciasteczek lub innych technologii, takich jak np. fingerprinting.


Domyślnie opcja ochrony przed śledzeniem w trybie prywatnym jest włączona – twórcy Firefoksa założyli, że skoro ktoś włącza tryb prywatny to jednocześnie nie chce być śledzony. O działaniu funkcji świadczy ikona tarczy pojawiająca się obok nazwy domeny przeglądanej właśnie strony. Po kliknięcu w nią mamy możliwość wyłączenia ochrony dla trwającej sesji.

firefox new privacy2

 

Funkcję śledzenia możemy wyłączyć lub włączyć klikając w link na stronie powitalnej trybu prywatnego, lub w ustawieniach prywatności.

firefox privacy enable 
 

“Domyślna lista blokowanych stron śledzących bazuje na liście Disconnect.

Jest to zapewne jedna z ciekawszych funkcji jakie szykują nam w przyszłej wersji deweloperzy Firefoksa – dzięki temu można w pełni kontrolować blokowanie śledzenia, np. wyłączając ją czasowo lub dla określonych witryn, które według nas nie stanowią zagrożenia lub działają nieprawidłowo przy włączonym pełnym blokowaniu.

Ta ekperymentalna opcja jest dostępna już teraz w deweloperskiej wersji Firefox Developer Edition dla systemów Windows, Mac i Linux, oraz w kanale Firefox Aurora dla Androida.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post
freebsd 128

FreeBSD 10.2

Następny post
Pidgin Logo

Pidgin – włączenie obsługi wiadomości Facebook

Powiązane posty