Ubuntu pomoże graczom w aktualizacji sterowników kart graficznych

ubuntu 730x90

Nie ma dobrego grania bez dobrej karty graficznej. Prawdziwi gracze wiedzą, że równie ważne jest posiadanie najnowszych sterowników do tej karty – szczególnie jest to zauważalne w przypadku najnowszych gier, gdzie wzrost wydajności jest najbardziej odczuwalny. To prawda, jednak w Linuksie bieżąca aktualizacja sterowników grafiki zazwyczaj jest trudniejsza niż pod Windows. Ubuntu właśnie wpadło na pomysł jak rozwiązać ten problem.

Jeden z pracowników firmy Canonical – Jorge Castro, próbował ostatnio zagrać w linuksową wersję gry Śródziemie:Cień Mordoru na swoim komputerze z Ubuntu. Dla najlepszej wydajności gra ta wymaga najnowszych sterowników NVIDIA, jak się okazało zobycie ich nie było tak proste jak powinno. Zauważył on, że na Linuksa jest masowo wydawanych coraz więcej gier i pojawia się rosnące zapotrzebowanie na najnowsze sterowniki do kart graficznych. Również zauważył, że Windows 10 dystrybuuje teraz najnowsze sterowniki NVIDII poprzez Windows Update.

W związku z tym Ubuntu stworzyło właśnie kolejny oficjalny kanał PPA, który ma zawierć najnowsze sterowniki do kart graficznych. W odróżnieniu od aktualnie dostępnych zewnętrznych rozwiązań, te będą oficjalnie zaakceptowane przez projekt Ubuntu oraz zarządzane przez wyselekcjonowaną grupę doświadczonych członków społeczności.

Dodatkowy panel sterowników w oknie uaktualnień będzie pozwalał na proste włączenie tego PPA oraz aktywację najnowszych sterowników grafiki. Dostępne będą zarówno wydania stabilne ostatnich wersji sterowników jak i automatyczne buildy wersji eksperymentalnych. Po odznaczeniu tej opcji, zainstalowane Ubuntu będzie mogło wrócić do pracy ze sterownikami dostarczanymi domyślnie z dystrybucją. W ten sposób można będzie niejako na żądanie włączać osobne sterowniki dla gier, a osobne do normalnej pracy.

Ubuntu nie będzie dodawać tych sterowników do zwykłych uaktualnień – użytkownicy, którzy nie są zainteresowaniu graniem nie mają powodu ryzykować destabilizacją systemu. Dlatego też zdecydowano się na ich równoległe dostarczanie.

Edwin Smith szef produkcji Feral Interactive, który zajmował się przeportowaniem gry Śródziemie:Cień Mordoru na Linuksa, przyjął z zadowoleniem tę wiadomość oraz podziękował za to, że gracze będą mogli aktualizować swoje sterowniki w sposób wpierany przez Ubuntu.

Prace zostały już rozpoczęte i na Launchpadzie dostępny jest już do użycia kanał: Proprietary GPU Drivers PPA. Aktualnie zawiera tylko ostatnie wersje sterowników NVIDII oraz jest oznaczony jako testowy. Niebawem mają się tam pojawić również najnowsze sterowniki AMD.

1 komentarz
  1. RE: Ubuntu pomoże graczom w aktualizacji sterowników kart graficznych
    Jakoś nie mam problemu pod moim Gentoo.
    Od zawsze mam najnowsze sterowniki.
    Ale tak to już jest, są dobre systemy operacyjne (Gentoo) i są te lepsiejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Linux w szkolnej pracowni niemile widziany przez władze?

Następny post

Google wypuściło na rynek inteligentny router WiFi oparty o Gentoo

Powiązane posty