PC-BSD 10.2 wydane

Zespół PC-BSD ogłosił właśnie wydanie wersji swojego systemu oznaczonej numerem 10.2. Zgodnie z numeracją bazuje ona na FreeBSD o tym samym numerze, którego premiera miała miejsce kilka dni temu (przeczytaj). Projekt PC-BSD ma na celu przygotowanie systemu FreeBSD do zastosowań “desktopowych” – jako gotowe i łatwe w użytkowaniu środowisko pracy dla każdego użytkownika komputera.

 

Najważniejsze do odnotowania zmiany to między innymi:

 • FreeBSD 10.2 jako system bazowy,
 • sporo poprawek i ulepszeń w instalatorze dla ustawień dual-boot,
 • nowe obrazy do instalacji sieciowej mieszczące się na zwykłej płycie CD – wraz z konfiguracją WiFi przez graficzny interfejs,
 • zmiana backendu do zarządzania jailem na “iocage”,
 • dostępny w graficznym instalatorze menedżer dysków,
 • poprawki błędów oraz usprawnienia replikacji Life-Preserver,
 • poprawione lokalizacje opcji dla menedżera logowania,
 • dodane opcje pozwalające włączyć lub wyłączyć SSHD lub IPv6 podczas instalacji,
 • nowy system wtyczek dla AppCafe, pozwalający pobrać przygotowane środowiska jail,
 • usprawnienia dotyczące wyglądu i obsługi zarządzania paietami w AppCafe,
 • poprawione czcionki oraz lepsze wsparcie dla ustawień monitorów 4K,
 • repozytorium pakietów Enterprise, które otrzmuje tylko uaktualnienia bezpieczeństwa, pozwalając użytkownikom na uruchomienie serwera lub desktopu lub jaila z określonymi wersjami pakietów,
 • oprogramowanie: Firefox 40.0, Chromium 44.0.2403.130, Thunderbird 38.1.0, Lumina 0.8.6, GNOME 3.16.2

 

Użytkownicy wersji 10.1 mogą uaktualnić swój system do nowej wersji przez graficzne narzędzie do aktualizacji lub przez “pc-updatemanager”.

 

1 komentarz
 1. RE: PC-BSD 10.2 wydane
  PC-BSD to 64-bitowy bezpakietowy system operacyjny bazujący na FreeBSD, przeznaczony dla użytkowników domowych oraz biurowych. Jego ostatnia bezpakietowa wersja to 8.2. PC-BSD jest darmowym i wolnym uniksowym systemem operacyjnym, dostępnym na licencji BSD. System obsługuje wiele języków, w tym polski. Autorem systemu jest Kris Moore. Cechy systemu w większości pokrywają się z cechami FreeBSD, który jest zachowany bez wprowadzania większych zmian. PC-BSD dodaje jedynie swój bezpakietowy instalator i menedżer programów, pozostając w pełni kompatybilny z macierzystym systemem. Menedżer programów PC-BSD używa jednoplikowych instalatorów PBI i prezentuje podejście odmienne od FreeBSD czy systemów pakietów w dystrybucjach Linuksa. Zamiast kontrolowania przez system zarządzania pakietami zależności między pakietami i instalacji powiązanych ze sobą pakietów, instalatory PBI zawierają w sobie wszystkie potrzebne do uruchomienia programów w nich zawartych pakiety składowe, więc menedżer programów instaluje każdy program osobno, bez współdzielenia pakietów składowych. Zaletą tego rozwiązania jest łatwość instalowania i usuwania oprogramowania nawet przez początkujących użytkowników, oraz samowystarczalność instalatorów PBI. System korzysta z woluminów UFS i ZFS. W systemie PC-BSD jest bezpakietowy graficzny instalator systemu, menedżer instalatorów PBI oraz środowisko graficzne KDE uruchamiane domyślnie zaraz po instalacji. System zapewnia też możliwość autologowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

IBM wprowadza nowe rozwiązania dla systemu Linux

Następny post

Mozilla porzuca XUL – zmiany w rozszerzeniach Firefoksa

Powiązane posty
Sparky logo

Sparky 2020.08

17 sierpnia 2020 roku wydano Sparky 2020.08. Opiera się on na testowym Debianie o nazwie kodowej „Bullseye”. Dystrybucja ta jest dostępna w wersjach: LXQt, MATE, Xfce, MinimalGUI (Openbox) oraz MinimalCLI (w trybie tekstowym).

Więcej...
4MLinux 34.0

4MLinux 34.0

19 września 2020 roku wydano najnowszą wersję 4MLinux 34.0. Jest on dystrybucją Linuksa używającą ultra lekkiego pulpitu JWM, zestawu aplikacji i skryptów instalujących dodatkowe rozszerzenia.

Więcej...