PC-BSD 10.2 wydane

Zespół PC-BSD ogłosił właśnie wydanie wersji swojego systemu oznaczonej numerem 10.2. Zgodnie z numeracją bazuje ona na FreeBSD o tym samym numerze, którego premiera miała miejsce kilka dni temu (przeczytaj). Projekt PC-BSD ma na celu przygotowanie systemu FreeBSD do zastosowań “desktopowych” – jako gotowe i łatwe w użytkowaniu środowisko pracy dla każdego użytkownika komputera.

 

Najważniejsze do odnotowania zmiany to między innymi:

 • FreeBSD 10.2 jako system bazowy,
 • sporo poprawek i ulepszeń w instalatorze dla ustawień dual-boot,
 • nowe obrazy do instalacji sieciowej mieszczące się na zwykłej płycie CD – wraz z konfiguracją WiFi przez graficzny interfejs,
 • zmiana backendu do zarządzania jailem na “iocage”,
 • dostępny w graficznym instalatorze menedżer dysków,
 • poprawki błędów oraz usprawnienia replikacji Life-Preserver,
 • poprawione lokalizacje opcji dla menedżera logowania,
 • dodane opcje pozwalające włączyć lub wyłączyć SSHD lub IPv6 podczas instalacji,
 • nowy system wtyczek dla AppCafe, pozwalający pobrać przygotowane środowiska jail,
 • usprawnienia dotyczące wyglądu i obsługi zarządzania paietami w AppCafe,
 • poprawione czcionki oraz lepsze wsparcie dla ustawień monitorów 4K,
 • repozytorium pakietów Enterprise, które otrzmuje tylko uaktualnienia bezpieczeństwa, pozwalając użytkownikom na uruchomienie serwera lub desktopu lub jaila z określonymi wersjami pakietów,
 • oprogramowanie: Firefox 40.0, Chromium 44.0.2403.130, Thunderbird 38.1.0, Lumina 0.8.6, GNOME 3.16.2

 

Użytkownicy wersji 10.1 mogą uaktualnić swój system do nowej wersji przez graficzne narzędzie do aktualizacji lub przez “pc-updatemanager”.

 

1 komentarz
 1. RE: PC-BSD 10.2 wydane
  PC-BSD to 64-bitowy bezpakietowy system operacyjny bazujący na FreeBSD, przeznaczony dla użytkowników domowych oraz biurowych. Jego ostatnia bezpakietowa wersja to 8.2. PC-BSD jest darmowym i wolnym uniksowym systemem operacyjnym, dostępnym na licencji BSD. System obsługuje wiele języków, w tym polski. Autorem systemu jest Kris Moore. Cechy systemu w większości pokrywają się z cechami FreeBSD, który jest zachowany bez wprowadzania większych zmian. PC-BSD dodaje jedynie swój bezpakietowy instalator i menedżer programów, pozostając w pełni kompatybilny z macierzystym systemem. Menedżer programów PC-BSD używa jednoplikowych instalatorów PBI i prezentuje podejście odmienne od FreeBSD czy systemów pakietów w dystrybucjach Linuksa. Zamiast kontrolowania przez system zarządzania pakietami zależności między pakietami i instalacji powiązanych ze sobą pakietów, instalatory PBI zawierają w sobie wszystkie potrzebne do uruchomienia programów w nich zawartych pakiety składowe, więc menedżer programów instaluje każdy program osobno, bez współdzielenia pakietów składowych. Zaletą tego rozwiązania jest łatwość instalowania i usuwania oprogramowania nawet przez początkujących użytkowników, oraz samowystarczalność instalatorów PBI. System korzysta z woluminów UFS i ZFS. W systemie PC-BSD jest bezpakietowy graficzny instalator systemu, menedżer instalatorów PBI oraz środowisko graficzne KDE uruchamiane domyślnie zaraz po instalacji. System zapewnia też możliwość autologowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni post

IBM wprowadza nowe rozwiązania dla systemu Linux

Następny post

Mozilla porzuca XUL – zmiany w rozszerzeniach Firefoksa

Powiązane posty
ExTiX 21.1

ExTiX 21.1

3 stycznia 2021 roku wydano nową wersję ExTiX 21.1. Jest on pochodzącą ze Szwecji dystrybucją Linuksa przeznaczoną na komputery typu desktop. Obecnie opiera się on na dystrybucji Deepin 20.1. W przypadku wcześniejszej instalacji „VirtualBox Guest Additions” możliwe jest również uruchomienie systemu w trybie pełnoekranowym w „VirtualBox”.

Więcej...
Alpine Linux logo

Alpine Linux 3.13.0

14 stycznia 2021 roku wydano nową wersję Alpine Linux 3.13.0. Jest on rozwijaną przez skupioną wokół projektu społeczność dystrybucją Linuksa. System posiada małe rozmiary i jest zorientowany na bezpieczeństwo oraz przeznaczony do użytku dla routerów, firewalli, sieci VPN, boxów VoIP i serwerów.

Więcej...