Grecja będzie promować Open Source i otwarte dane

GFOSS jest grecką organizacją non-profit założoną w 2008 roku i skupia 29 uczelni i ośrodków badawczych. Zajmuje się promocją otwartych rozwiązań w Grecji.

Grecki Rząd chce aby publiczna administracja przeszła na wolne i otwarte oprogramowanie, otwarte standardy i otwarte dane. Minister Ekonomii, Infrastruktury, Marynarki i Turystyki Giorgos Stathakis poprosił greckie stowarzyszenie non-profit działające na rzecz Wolnego Oprogramowania (Gfoss) o pomoc w organizacji warsztatów i konferencji, szkoleń publicznej administracji oraz oczekuje na propozycje prac badawczo-rozwojowych w zakresie kompetencji ministerstwa. Przejście na otwarte technologie ma wzmocnić grecką ekonomię.

5 sierpnia minister Giorgos Stathakis podpisał czteroletnie postanowienie o kooperacji z Gfoss. Celem porozumienia jest rozwój badań nad stosowaniem otwartych technologii cyfrowych, które mogą wspierać tworzenie, publikację i ponowne użycie otwartych danych, treści i oprogramowania w gospodarce, podniesienie kompetencji w tym temacie oraz wpieranie przez Gfoss ministerstwa w planowaniu, szkoleniu, wdrażaniu u realizacji studiów i projektów pilotażowych związanych z otwartymi technologiami, które mają poprawić kondycję gospodarki narodowej.

Aby osiągnąć powyższe cele uzgodniono działania takie jak:

 • organizacja warsztatów, konferencji i szkoleń na temat otwartych danych,
 • współpraca w zakresie tworzenia wyspecjalizowanych aplikacji Open Source w zakresie kompetencji ministerstwa,
 • dostarczanie wiedzy w zakresie wdrażania, projektowania i rozwoju otwartości danych,
 • współpraca w zakresie szkolenia personelu na temat otwartych danych, oprogramowania, treści i technologii,
 • szkolenia w zakresie korzystania z wolnych licencji oraz stworzenia instrumentów prawnych związanych z otwartością danych, sprzętu, oprogramowania, standardów i technologii,
 • korzystanie z wiki i innych tego typu platform przez podmioty sektora publicznego jako narzędzia do poprawy efektywności i skuteczności ich działań,
 • promowanie otwartych teści związanych z używaniem i wzbogacaniem treści Wikipedii w zakresie kompetencji ministerstwa.

Gfoss reprezentuje 29 wyższych uczelni oraz centrum badawczych w Grecji, a podpisanie umowy określa ramy instytucjonalne dla współpracy obu organów w celu zwiększenia przejrzystości w sektorze publicznym i prywatnym. Dzięki otwartości danych ma być promowana przejrzystość, wzmocniona walka z korupcją oraz ułatwiony dostęp obywateli do informacji publicznych i zapewnienia trwałości w sektorze publicznym.

W lutym, Gfoss zgodził się pomóc urzędowi regionu Attica w podobnej modernizacji (informacja).

4 komentarze
 1. RE: Grecja będzie promować Open Source i otwarte dane
  @ PeppermintOS
  Ja tak pokrętnie. Trochę sie nabijam. Sam jestem użytkownikiem linuksa i uważam, że jest wspaniały. Co o tym myślę? Gdyby to ode mnie zależało to rozgoniłbym towarzycho, które jest na łasce Państwa i jeszcze śmie mówić co jest lepsze. To jest tylko kwestia mentalna.

 2. RE: Grecja będzie promować Open Source i otwarte dane
  [quote name=”helloworld”]Przecież OpenSource jest nieopłacalne. Czy Grecja musi przejść to samo co Włosi i Niemcy nie wspominając o Polsce, która umie powiedzieć po imieniu o Linuksie (to g…o nie stystem).[/quote]
  Ja dokladnie to samo twierdze o windowsie.
  Do linuksa jak do wszystkich nowoczesnych rzeczy trzeba miec otwarty umysl. Jak starsi ludzie potrafia opanowac telefony komorkowe to i urzednicy opanuja ubuntu tym bardziej, ze taki beda mieli obowiazek.

 3. RE: Grecja będzie promować Open Source i otwarte dane
  Przecież OpenSource jest nieopłacalne. Czy Grecja musi przejść to samo co Włosi i Niemcy nie wspominając o Polsce, która umie powiedzieć po imieniu o Linuksie (to g…o nie stystem).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Mozilla porzuca XUL – zmiany w rozszerzeniach Firefoksa

Następny post

Software Freedom Day 2015 w Krakowie

Powiązane posty

Chorwackie ministerstwo publikuje podręcznik do Linuksa i LibreOffice

Chorwackie Ministerstwo ds Kombatantów opublikowało niedawno na swojej stronie podręcznik dotyczący używania w biurze Linuksa i LibreOffice. Dokument jest częścią pilotażowego projektu Ministerstwa: "Tekst ten został stworzony z myślą o administracji publicznej, jednak może być użyteczny dla innych osób zainteresowanych tymi narzędziami" - pisze Ministerstwo w swoim ogłoszeniu.

Więcej...