RaspBSD: FreeBSD dla Raspberry Pi

Właściciele Raspberry Pi, którzy sympatyzują z FreeBSD ucieszą się i mogą już szykować narzędzia do formatowania swoich kart SD: ukazał się właśnie nowy port FreeBSD dla urządzeń Raspberry Pi.  RaspBSD, bo taką nosi nazwę – pracuje jak na razie na modelach B oraz B+, a wkrótce mają się pojawić wersje dla kolejnych: BeagleBone Black i Banana Pi.
Debiut RaspBSD – niebawem porty na kolejne urządzenia ARM

 

RaspBSD jest obrazem FreeBSD 11, prekonfigurowanym dla (jak na razie) dwóch różnych komputerów Raspberry Pi. Projekt rozwijany na zasadzie wolontariatu nadzorowany jest przez Dewelopera FreeBSD – Brada Davisa (brd@).

Warto wspomnieć, że dwa lata temu powstał już port FreeBSD na Raspberry Pi, jednak głównym celem projektu RaspBSD jest dostarczenie gotowych obrazów, które mają być łatwe do obsługi przez każdego. Czasem to oznacza, że obrazy będą zawierały różne zestawy pakietów aby nowi użytkownicy mogli łatwiej zacząć swoją pracę z RaspBSD.

Domyślnie będą zawierać bardzo podstawowe narzędzia, jednak z możliwością rozszerzenia na potrzeby obsługi określonych zastosowań – takich jak edukacja czy rozrywka. Wszystkie obrazy są budowane przy użyciu publicznie dostępnych narzędzi, a każde rozszerzenie będze na bieżąco udostępniane.

 

Dla miłośników innych systemów BSD – istnieje również port NetBSD na Raspberry Pi: http://wiki.netbsd.org/ports/evbarm/raspberry_pi/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni post

Software Freedom Day 2015 w Krakowie

Następny post

24 lata temu Linus Torvalds poinformował świat o Linuksie

Powiązane posty
Kali Linux 2020.1 pulpit

Kali Linux 2020.1

Pod koniec stycznia 2020 roku wydano Kali Linux 2020.1. Jest on jedną z dystrybucji Linuksa typu specjalistycznego. Służy do przeprowadzania testów bezpieczeństwa i łamania zabezpieczeń. System zbudowano na dystrybucji Debian GNU/Linux i działa on na zasadzie modelu ciągłego (rolling release). W obecnej wersji systemu dokonano też wielu zmian w porównaniu z wersjami poprzednimi.

 

Więcej...