RaspBSD: FreeBSD dla Raspberry Pi

Właściciele Raspberry Pi, którzy sympatyzują z FreeBSD ucieszą się i mogą już szykować narzędzia do formatowania swoich kart SD: ukazał się właśnie nowy port FreeBSD dla urządzeń Raspberry Pi.  RaspBSD, bo taką nosi nazwę – pracuje jak na razie na modelach B oraz B+, a wkrótce mają się pojawić wersje dla kolejnych: BeagleBone Black i Banana Pi.
Debiut RaspBSD – niebawem porty na kolejne urządzenia ARM

 

RaspBSD jest obrazem FreeBSD 11, prekonfigurowanym dla (jak na razie) dwóch różnych komputerów Raspberry Pi. Projekt rozwijany na zasadzie wolontariatu nadzorowany jest przez Dewelopera FreeBSD – Brada Davisa (brd@).

Warto wspomnieć, że dwa lata temu powstał już port FreeBSD na Raspberry Pi, jednak głównym celem projektu RaspBSD jest dostarczenie gotowych obrazów, które mają być łatwe do obsługi przez każdego. Czasem to oznacza, że obrazy będą zawierały różne zestawy pakietów aby nowi użytkownicy mogli łatwiej zacząć swoją pracę z RaspBSD.

Domyślnie będą zawierać bardzo podstawowe narzędzia, jednak z możliwością rozszerzenia na potrzeby obsługi określonych zastosowań – takich jak edukacja czy rozrywka. Wszystkie obrazy są budowane przy użyciu publicznie dostępnych narzędzi, a każde rozszerzenie będze na bieżąco udostępniane.

 

Dla miłośników innych systemów BSD – istnieje również port NetBSD na Raspberry Pi: http://wiki.netbsd.org/ports/evbarm/raspberry_pi/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Software Freedom Day 2015 w Krakowie

Następny post

24 lata temu Linus Torvalds poinformował świat o Linuksie

Powiązane posty

Debian 8 Jessie wydany

Deweloperzy Debiana wydali kolejną wersję systemu operacyjnego, oznaczoną numerem 8 oraz nazwą kodową Jessie.

Najnowsza edycja Debiana 8 ukazała się po dwóch latach nieustannej pracy. Jessie zawiera w sumie ponad 43 tys. pakietów (a licząc razem z sekcjami contrib i non-free, które jednak oficjalnie nie zaliczają się wydania, ponad 56 tys.) i dostępna jest dla 10 architektur sprzętowych: i386, amd64, powerpc, ppc64el, mips, mipsel, s390x, armel, armhf i arm64. Ponadto dla dwóch z nich — i386 i amd64 — wkrótce po wydaniu udostępniona zostanie wersja z jądrami FreeBSD

Więcej...
Tails 4 10 logo

Tails 4.10

25 sierpnia 2020 roku wydano nową wersję Tails 4.10. Działa on w trybie „live” i pozwala na bezpieczne oraz anonimowe korzystanie z internetu. System ten bazuje na Debianie należacym do gałęzi stabilnej.

Więcej...