Dedykowany wyświetlacz dotykowy dla Raspberry Pi

Na blogu Raspberry Pi pojawiła się informacja o wprowadzeniu do sprzedaży dedykowanego, pojemnościowego ekranu dotykowego. Poszukiwania takiego ekranu dla “maliny” trwały dwa lata, bo mniej więcej od takiego czasu pojawiały się informacje o takim ekranie. Panel posiada przekątną o długości 7 cali oraz rozdzielczość 800×480 pikseli – czyli stawia go raczej w roli dodatkowego wyświetlacza informacyjnego niż jako w pełni funkcjonalnego ekranu do pracy.

 

Ekran jest kompatybilny z Raspberry Pi 2 B, B+ oraz A+, zaś dołączona płytka pozwala na rozpoznawanie 10-punktowego dotyku. Dzięki przygotowanym punktom montażowym płytkę sterującą można zamontować razem z RPi w tylnej części panelu – dzięki czemu istnieje możliwość zbudowania dwego rodzaju tabletu.

rear view

 

Ekran jest podłączany przez złącze DSI za pomocą dołączonej do zestawu taśmy, można również podłączyć go pod dowolne urządzenie HDMI jednak nie działa wtedy funkcja dotykowa. Zasilanie urządzenia może być za pomocą kabla USB, realizowane osobno, lub podłączają dwa piny (5V + GND) z RPi.

 

Najnowsze oprogramowanie zawiera już odpowiednie sterowniki dla ekranu, więc po jego podłączeniu wystarczy wydać poniższe polecenia:

sudo apt-get update

sudo apt-get upgrade

sudo reboot

Po tym Raspberry Pi automatycznie wykryje ekran i użyje go jako domyślnego (zamiast HDMI), jakkolwiek HDMI będzie również zainicjalizowane.

Aby domyślnie RPi korzystało z ekranu HDMI wystarczy dodać wpis do pliku config.txt:

display_default_lcd=0

Za pomocą odpowiedniego oprogramowania można również wyświetlać obraz na dwóch ekranach jednocześnie.

 

{source}
<iframe width=”600″ height=”281″ src=”https://www.youtube.com/embed/hqdz66Y-H7M” frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>
{/source}

 

Panel ma wymiary 194x110x20 mm, z czego ekran roboczy ma wymiary 155×86 mm. Ekran posiada 24-bitową głębię kolorów, kąt widzenia 70 stopni oraz odświeżanie 60 fps.

Cena producenta to około 60 USD (w Polsce około 320 zł).

1 komentarz
  1. re
    Na ematador.pl jest najnowsza wersja, ale to kosztuje koło 200 zł. O co chodzi z tym wyświetlaczem? To trzeba kupować dodatkowo?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Debian 8: Instalacja i konfiguracja dla początkujących

Następny post

Linuksowa żarówka od Disney’a podłączy zabawki do Internetu

Powiązane posty

Pierwszy w Polsce telefon z Firefox OS w sprzedaży od 12 lipca

Polski oddział T-Mobile już jutro, 12 lipca, zaoferuje w sprzedaży Alcatel One Touch Fire - pierwszy w naszym kraju smartfon z systemem operacyjnym Firefox OS. Telefon dostępny będzie w ofercie na kartę za 404 zł (w tym 90 zł na rozmowy i starter za 5 zł) lub za 1 zł w różnych taryfach abonamentowych. Aktualizacja: telefon można już nabyć na www.t-mobile.pl/pl/firefox.

Więcej...