Linuksowa żarówka od Disney’a podłączy zabawki do Internetu

Używanie żarówek tylko do oświetlenia pokoju to już podobno przeżytek – Disney Research od jakiegoś czasu rozwija nową metodę komunikacji między urządzeniami z wykorzystaniem żarówek LED. Żarówki takie posiadają właściwości niedostępne w tradycyjnych źródłach światła – mogą w sposób kontrolowany i nieszkodliwy dla siebie emitować i odbierać modulowane światło, które może być nośnikiem danych. 
Artystyczna wizualizacja Disney'a pokazująca wzajemną komunikację żarówek i urządzeń VLC

 

 Za pomocą technologii Visible Light Communication (VLC), żarówki LED mogą komunikować się wzajemnie między sobą oraz z innymi inteligentnymi urządzeniami typu zabawki, smarfony czy ubrania. Niestety większość urządzeń sieciach VLC używa uproszczonych protokołów, które bezpośrednio nie obsługują sieci jako takiej. Koncepcja Internetu Rzeczy (IoT) wymaga jednak aby żarówki oraz urządzenia VLC komunikowały się przez protokół internetowy (IP).

LLB1
Schemat linuksowej żarówki Disney’a

 

 W tym celu zespół inżynierów z firmy Disney Research opracowało urządzenie nazwane Linux Light Bulbs – w skrócie mają to być żarówki LED rozbudowane o dodatkowe układy: czip WiFi pracujący pod kontrolą Linuksa (OpenWrt) komunikujący się z kontrolerem VLC oraz czujnikami światła i diodami LED. Całość ma być umieszczona wraz z dodatkowym źródłem zasilania w niewielkiej obudowie, przez co linuksowa żarówka ma być niewiele większa niż zwykłe żarówki LED.

 

LLB2
Linuksowa żarówka
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Dedykowany wyświetlacz dotykowy dla Raspberry Pi

Następny post

GNOME 3.18 “Gothenburg” wydane

Powiązane posty

Google wypuściło na rynek inteligentny router WiFi oparty o Gentoo

Google wraz z firmą TP-Link udostępniły bazujący na Gentoo Linux router o nazwie OnHub - z wbudowanymi 13 antenami WiFi, anteną Bluetooth oraz ZigBee. Całość może być kontrolowana za pomocą mobilnej aplikacji dla Androida oraz iOS.

Kosztujący 200 USD router ma potencjalnie służyć jako domowe centrum sterowania inteligentnymi urządzeniami, a pod koniec roku Google planuje wypuścić kolejne urządzenia spod znaku OnHub, tym razem przy współpracy z Asusem.

Więcej...

IBM wprowadza nowe rozwiązania dla systemu Linux

Warszawa, 17 sierpnia 2015 r. – Firma IBM ogłosiła wprowadzenie nowych serwerów LinuxONE oraz dedykowanego im zestawu otwartych aplikacji i narzędzi branżowych. Dzięki rozwinięciu oferty mainframe, jej klienci będą mogli korzystać z bezpiecznych i wydajnych rozwiązań stworzonych z myślą o analityce biznesowej i działaniu w środowisku chmur hybrydowych. Dodatkowo IBM udostępnił chmurę dla deweloperów oraz kody źródłowe oprogramowania, co pozwoli na tworzenie nowych aplikacji.

Więcej...