Linuksowa żarówka od Disney’a podłączy zabawki do Internetu

Używanie żarówek tylko do oświetlenia pokoju to już podobno przeżytek – Disney Research od jakiegoś czasu rozwija nową metodę komunikacji między urządzeniami z wykorzystaniem żarówek LED. Żarówki takie posiadają właściwości niedostępne w tradycyjnych źródłach światła – mogą w sposób kontrolowany i nieszkodliwy dla siebie emitować i odbierać modulowane światło, które może być nośnikiem danych. 
Artystyczna wizualizacja Disney'a pokazująca wzajemną komunikację żarówek i urządzeń VLC

 

 Za pomocą technologii Visible Light Communication (VLC), żarówki LED mogą komunikować się wzajemnie między sobą oraz z innymi inteligentnymi urządzeniami typu zabawki, smarfony czy ubrania. Niestety większość urządzeń sieciach VLC używa uproszczonych protokołów, które bezpośrednio nie obsługują sieci jako takiej. Koncepcja Internetu Rzeczy (IoT) wymaga jednak aby żarówki oraz urządzenia VLC komunikowały się przez protokół internetowy (IP).

LLB1
Schemat linuksowej żarówki Disney’a

 

 W tym celu zespół inżynierów z firmy Disney Research opracowało urządzenie nazwane Linux Light Bulbs – w skrócie mają to być żarówki LED rozbudowane o dodatkowe układy: czip WiFi pracujący pod kontrolą Linuksa (OpenWrt) komunikujący się z kontrolerem VLC oraz czujnikami światła i diodami LED. Całość ma być umieszczona wraz z dodatkowym źródłem zasilania w niewielkiej obudowie, przez co linuksowa żarówka ma być niewiele większa niż zwykłe żarówki LED.

 

LLB2
Linuksowa żarówka
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Dedykowany wyświetlacz dotykowy dla Raspberry Pi

Następny post

GNOME 3.18 “Gothenburg” wydane

Powiązane posty

Linux zdominował superkomputery

To, że kiedyś nastąpi ten dzień było prawie pewne. Ostatnie dwie "nielinuksowe" maszyny - chińskie komputery IBM POWER, pracujące pod kontrolą systemu AIX wypadły właśnie z najnowszego (listopad 2017) zestawienia superkomputerów i tym samym Top500 najmocniejszych serwerów  składa się tylko z maszyn kontrolowanych przez Linuksa!

Więcej...