Linuksowa żarówka od Disney’a podłączy zabawki do Internetu

Używanie żarówek tylko do oświetlenia pokoju to już podobno przeżytek – Disney Research od jakiegoś czasu rozwija nową metodę komunikacji między urządzeniami z wykorzystaniem żarówek LED. Żarówki takie posiadają właściwości niedostępne w tradycyjnych źródłach światła – mogą w sposób kontrolowany i nieszkodliwy dla siebie emitować i odbierać modulowane światło, które może być nośnikiem danych. 
Artystyczna wizualizacja Disney'a pokazująca wzajemną komunikację żarówek i urządzeń VLC

 

 Za pomocą technologii Visible Light Communication (VLC), żarówki LED mogą komunikować się wzajemnie między sobą oraz z innymi inteligentnymi urządzeniami typu zabawki, smarfony czy ubrania. Niestety większość urządzeń sieciach VLC używa uproszczonych protokołów, które bezpośrednio nie obsługują sieci jako takiej. Koncepcja Internetu Rzeczy (IoT) wymaga jednak aby żarówki oraz urządzenia VLC komunikowały się przez protokół internetowy (IP).

LLB1
Schemat linuksowej żarówki Disney’a

 

 W tym celu zespół inżynierów z firmy Disney Research opracowało urządzenie nazwane Linux Light Bulbs – w skrócie mają to być żarówki LED rozbudowane o dodatkowe układy: czip WiFi pracujący pod kontrolą Linuksa (OpenWrt) komunikujący się z kontrolerem VLC oraz czujnikami światła i diodami LED. Całość ma być umieszczona wraz z dodatkowym źródłem zasilania w niewielkiej obudowie, przez co linuksowa żarówka ma być niewiele większa niż zwykłe żarówki LED.

 

LLB2
Linuksowa żarówka
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni post

Dedykowany wyświetlacz dotykowy dla Raspberry Pi

Następny post

GNOME 3.18 “Gothenburg” wydane

Powiązane posty

Pierwszy w Polsce telefon z Firefox OS w sprzedaży od 12 lipca

Polski oddział T-Mobile już jutro, 12 lipca, zaoferuje w sprzedaży Alcatel One Touch Fire - pierwszy w naszym kraju smartfon z systemem operacyjnym Firefox OS. Telefon dostępny będzie w ofercie na kartę za 404 zł (w tym 90 zł na rozmowy i starter za 5 zł) lub za 1 zł w różnych taryfach abonamentowych. Aktualizacja: telefon można już nabyć na www.t-mobile.pl/pl/firefox.

Więcej...