Ukazała się nowa – bazująca na Jessie, wersja dystrybucji Raspbian

Ukazała się nowa wersja (o numerze 2015-09-24) dystrybucji Raspbian – bazującej na Debianie i jak nazwa wskazuje przeznaczonej dla minikomputerów Raspberry Pi. Jest to główne uaktualnienie przynoszące przede wszystkim zmianę wersji Debiana, na której bazuje z Wheezy na aktualnie stabilną Jessie.  

 Dla użytkownika końcowego wiele różnic między Wheezy a Jessie jest niewidocznych i obejmują modyfikacje systemu bazowego mające za zadanie poprawić wydajność i elastyczność, zwłaszcza w odniesieniu do kontroli procesów systemowych oraz wiele poprawek i usprawnień.

 

Wraz z przejściem na Jessie sporo zmian objęło interfejs graficzny użytkownika. Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy jest uruchamianie się systemu bezpośrednio do środowiska graficznego, a nie jak dotąd do linii poleceń. Decyzja ta została podjęta ze względu na fakt, że w obecnie interfejs graficzny jest raczej obowiązkowy, a jeżeli ktoś będzie chciał nadal korzystać jedynie z trybu tekstowego to można w prosty sposób dokonać zmiany ustawień, które to umożliwią.

rcgui
Nowe narzędzie do konfiguracji Raspbiana.

 

Zmienił się też wygląd elementów graficznych interfejsu – ze względu na przejście w większości aplikacji na wersję 3 biblioteki GTK+ dla używanego środowiska LXDE. Sporo aplikacji nadal używa GTK+ 2, jednak będą one stopniowo zastępowane nową wersją.

 

Raspberry Pi to w założeniach ma być nie tylko tani komputer dla celów edukacyjnych, ale w pełni funkcjonalny komputer do codziennych zastosowań. Dlatego w nowym wydaniu znalazły się również aplikacje biurowe: LibreOffice oraz klient poczty Claws Mail. Dodane zostały też dwie aplikacje dla osób interesujących się programowaniem w Javie – środowiska programistyczne BlueJ i Greenfoot.

writer
LibreOffice został zoptymalizowany do pracy z Raspberry Pi, szczególnie płynnie ma pracować na Pi 2.

 

 Nowa wersja przynosi oczywiście wiele aktualizacji oprogramowania, w tym nowe wersje Scratch, Sonic Pi, czy przeglądarki Epiphany – nie zmieniły one szczególnie swojej funkcjonalności jednak posiadają sporo poprawek oraz usprawnień związanych z wydajnością. Dla osób lubiących pochwalić się wyglądem swojego systemu zmapowany został klawisz Print Screen na klawiaturze – po jego naciśnięciu (dzięki aplikacji scrot) w katalogu domowym znajdziemy zrzut ekranu swojej Maliny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni post

Linux From Scratch 7.8

Następny post

Świat bez Linuksa – nowa seria filmów wideo od Linux Foundation

Powiązane posty
AntiX 19.3

AntiX 19.3

16 października 2020 roku wydano nową wersję antiX 19.3 zwaną „Manolis Glezos”. Dystrubucja ta została zbudowana na systemie Debian i może być używana nie tylko przez nowe komputery. Jest lekki i szybki, przez co można go uruchomić nawet na starszych komputerach. Minimalne wymagania to: procesor PII, 128MB pamięci RAM oraz partycja wymiany SWAP o rozmiarach 128 MB. Potrzebne jest także 2,2 GB miejsca na instalację na dysku twardym.

Więcej...