Ukazała się nowa – bazująca na Jessie, wersja dystrybucji Raspbian

Ukazała się nowa wersja (o numerze 2015-09-24) dystrybucji Raspbian – bazującej na Debianie i jak nazwa wskazuje przeznaczonej dla minikomputerów Raspberry Pi. Jest to główne uaktualnienie przynoszące przede wszystkim zmianę wersji Debiana, na której bazuje z Wheezy na aktualnie stabilną Jessie.  

 Dla użytkownika końcowego wiele różnic między Wheezy a Jessie jest niewidocznych i obejmują modyfikacje systemu bazowego mające za zadanie poprawić wydajność i elastyczność, zwłaszcza w odniesieniu do kontroli procesów systemowych oraz wiele poprawek i usprawnień.

 

Wraz z przejściem na Jessie sporo zmian objęło interfejs graficzny użytkownika. Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy jest uruchamianie się systemu bezpośrednio do środowiska graficznego, a nie jak dotąd do linii poleceń. Decyzja ta została podjęta ze względu na fakt, że w obecnie interfejs graficzny jest raczej obowiązkowy, a jeżeli ktoś będzie chciał nadal korzystać jedynie z trybu tekstowego to można w prosty sposób dokonać zmiany ustawień, które to umożliwią.

rcgui
Nowe narzędzie do konfiguracji Raspbiana.

 

Zmienił się też wygląd elementów graficznych interfejsu – ze względu na przejście w większości aplikacji na wersję 3 biblioteki GTK+ dla używanego środowiska LXDE. Sporo aplikacji nadal używa GTK+ 2, jednak będą one stopniowo zastępowane nową wersją.

 

Raspberry Pi to w założeniach ma być nie tylko tani komputer dla celów edukacyjnych, ale w pełni funkcjonalny komputer do codziennych zastosowań. Dlatego w nowym wydaniu znalazły się również aplikacje biurowe: LibreOffice oraz klient poczty Claws Mail. Dodane zostały też dwie aplikacje dla osób interesujących się programowaniem w Javie – środowiska programistyczne BlueJ i Greenfoot.

writer
LibreOffice został zoptymalizowany do pracy z Raspberry Pi, szczególnie płynnie ma pracować na Pi 2.

 

 Nowa wersja przynosi oczywiście wiele aktualizacji oprogramowania, w tym nowe wersje Scratch, Sonic Pi, czy przeglądarki Epiphany – nie zmieniły one szczególnie swojej funkcjonalności jednak posiadają sporo poprawek oraz usprawnień związanych z wydajnością. Dla osób lubiących pochwalić się wyglądem swojego systemu zmapowany został klawisz Print Screen na klawiaturze – po jego naciśnięciu (dzięki aplikacji scrot) w katalogu domowym znajdziemy zrzut ekranu swojej Maliny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Linux From Scratch 7.8

Następny post

Świat bez Linuksa – nowa seria filmów wideo od Linux Foundation

Powiązane posty
Tails Free Download 4 14

Tails 4.14

15 grudnia 2020 roku wydano nową wersję Tails (The Amnestic Incognito Live System). Dystrybucja ta umożliwia bezpieczne i anonimowe korzystanie z internetu. System bazuje na stabilnym Debianie „Buster”.

Więcej...
suse aws

Amazon i SUSE przyspieszą migrację aplikacji SAP do Linuksa w chmurze AWS

SUSE poinformowała wczoraj o rozszerzeniu współpracy z firmą Amazon Web Services (AWS), która może już odsprzedawać oprogramowanie SUSE Linux Enterprise Server for SAP Applications bezpośrednio na platformie AWS Marketplace. Użytkownicy chmury AWS i systemów SAP uruchomionych na SUSE Linux Enterprise Server for SAP Applications - wiodącej platformie dla SAP HANA i SAP S/4HANA - otrzymają od firm AWS i SUSE zintegrowane wsparcie. Ponadto klienci AWS mogą kupować systemy SUSE Linux Enterprise na żądanie, płacąc tylko za to, z czego w określonym czasie korzystają. Współpraca SUSE i AWS ma na celu zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania klientów na elastyczność wykorzystywanych środowisk IT i zapewnić korzyści finansowe z przeniesienia krytycznych aplikacji biznesowych do chmury.

Więcej...
EuroLinux Desktop 9

EuroLinux Desktop, czyli Enterprise Linux dla użytkowników Windows

EuroLinux Desktop to nowoczesny system operacyjny, który łączy w sobie wygląd i funkcjonalność systemów Windows® i macOS® z niezawodnością i bezpieczeństwem dystrybucji Enterprise Linux. Oprogramowanie, zbudowane w oparciu o kod źródłowy systemu Red Hat® Enterprise Linux® 9, zawiera szereg zmian w interfejsie użytkownika, wprowadzonych przez firmę EuroLinux. System został stworzony z myślą o zastosowaniu w pracy biurowej, w instytucjach publicznych, firmach, placówkach edukacyjnych oraz dla prywatnych użytkowników. Objęty jest 10-letnim wsparciem technicznym producenta.
Więcej...