Ukazała się nowa – bazująca na Jessie, wersja dystrybucji Raspbian

Ukazała się nowa wersja (o numerze 2015-09-24) dystrybucji Raspbian – bazującej na Debianie i jak nazwa wskazuje przeznaczonej dla minikomputerów Raspberry Pi. Jest to główne uaktualnienie przynoszące przede wszystkim zmianę wersji Debiana, na której bazuje z Wheezy na aktualnie stabilną Jessie.  

 Dla użytkownika końcowego wiele różnic między Wheezy a Jessie jest niewidocznych i obejmują modyfikacje systemu bazowego mające za zadanie poprawić wydajność i elastyczność, zwłaszcza w odniesieniu do kontroli procesów systemowych oraz wiele poprawek i usprawnień.

 

Wraz z przejściem na Jessie sporo zmian objęło interfejs graficzny użytkownika. Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy jest uruchamianie się systemu bezpośrednio do środowiska graficznego, a nie jak dotąd do linii poleceń. Decyzja ta została podjęta ze względu na fakt, że w obecnie interfejs graficzny jest raczej obowiązkowy, a jeżeli ktoś będzie chciał nadal korzystać jedynie z trybu tekstowego to można w prosty sposób dokonać zmiany ustawień, które to umożliwią.

rcgui
Nowe narzędzie do konfiguracji Raspbiana.

 

Zmienił się też wygląd elementów graficznych interfejsu – ze względu na przejście w większości aplikacji na wersję 3 biblioteki GTK+ dla używanego środowiska LXDE. Sporo aplikacji nadal używa GTK+ 2, jednak będą one stopniowo zastępowane nową wersją.

 

Raspberry Pi to w założeniach ma być nie tylko tani komputer dla celów edukacyjnych, ale w pełni funkcjonalny komputer do codziennych zastosowań. Dlatego w nowym wydaniu znalazły się również aplikacje biurowe: LibreOffice oraz klient poczty Claws Mail. Dodane zostały też dwie aplikacje dla osób interesujących się programowaniem w Javie – środowiska programistyczne BlueJ i Greenfoot.

writer
LibreOffice został zoptymalizowany do pracy z Raspberry Pi, szczególnie płynnie ma pracować na Pi 2.

 

 Nowa wersja przynosi oczywiście wiele aktualizacji oprogramowania, w tym nowe wersje Scratch, Sonic Pi, czy przeglądarki Epiphany – nie zmieniły one szczególnie swojej funkcjonalności jednak posiadają sporo poprawek oraz usprawnień związanych z wydajnością. Dla osób lubiących pochwalić się wyglądem swojego systemu zmapowany został klawisz Print Screen na klawiaturze – po jego naciśnięciu (dzięki aplikacji scrot) w katalogu domowym znajdziemy zrzut ekranu swojej Maliny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Linux From Scratch 7.8

Następny post

Świat bez Linuksa – nowa seria filmów wideo od Linux Foundation

Powiązane posty

Ubuntu 16.10 (Yakkety Yak) gotowe do pobrania

Po sześciu miesiącach prac, ukazało się wydanie 16.10 Ubuntu - najpopularniejszej obecnie dystrybucji Linuksa. Wydanie nie należy do rewolucyjnych - wnosi w zasadzie sporo mniejszych usprawnień i aktualizacji dla wirtualizacji oraz desktopu. Z tego powodu sporo osób pewnie pozostanie przy wersji 16.04 - tym bardziej, że jest to wersja LTS (oferująca dłuższy czas wsparcia).

Więcej...
SystemRescueCd 6.1.0

SystemRescueCd 6.1.0

1 marca 2020 roku wydano nową wersję SystemRescueCd oznaczoną numerem 6.1.0. Jest to jedna ze specjalistycznych dystrybucji Linuksa typu Live CD zbudowana na Arch Linux (dawniej na Gentoo). Można za jej pomocą miedzy innymi tworzyć i edytować partycje. Obsługuje ona wiele systemów plików: ext2, ext3, ext4 ReiserFS, Reiser4, Btrfs, XFS, JFS, VFAT, NTFS, ISO 9660, NFS, SMB.

Więcej...