Ubuntu 15.10 Wily Werewolf już jest!

Tradycyjnie po sześciu miesiącach prac ukazała się nowa wersja Ubuntu 15.10 – o nazwie kodowej Wily Werewolf (Wycwaniony Wilkołak). Wydanie przynosi między innymi nowe jądro 4.2, sporo uaktualnień pochodzących głównie z niestabilnej gałęzi Debiana – w tym GCC 5 oraz nowe wersje GTK i Qt. Wraz z wersją desktopową ukazała się również wersja dla serwerów – Ubuntu Server, która zawiera wydanie OpenStack Liberty – zestaw narzędzi używanych do prywatnych chmur obliczeniowych czy też aplikacji rozproszonych, a również OpenStack Autopilot – narzędzie pozwalające w szybki i wygodny sposób utworzyć chmurę Ubuntu OpenStack.
Użytkownicy Ubuntu Phone również automatycznie otrzymają uaktualnienia powiazane z Ubuntu 15.10, chociaż część z aktualizacji już została dostarczona do wersji mobilnej.

 Canonical Autopilot

 

Co nowego w Ubuntu 15.10?

 • Jądro Linuksa w wersji 4.2 – z nowym sterownikiem AMDGPU wspierającym najnowsze GPU Radeona, obsługą Intel Broxton, obsługą szyfrowania systemu plików F2FS czy też NV-DIMM
 • W oficjalnym archiwum znalazło się również jądro dla Raspberry Pi 2
 • Domyślny desktop Unity w wersji 7.3.3 również doczekał się szeregu poprawek i usprawnień – między innymi możliwość przenoszenia metodą przeciągnij-upuść aplikacji z Unity Dash na desktop aby utworzyć skróty.
 • Canonical porzuciło swoją nakładkę na paski przewijania, które były zbyt cienkie i czasem trudne do trafienia – w ich miejsce trafiły domyślne z GNOME. Paski przewijania automatycznie się rozszerzają po najechaniu nad nimi myszką, dzięki temu mamy do dyspozycji większy obszar do trafienia, co pozwoli na łatwiejsze przesuwanie.
 • Uaktualnienia oprogramowania: Firefox 41, Chromium 45, Mate 1.10, większość aplikacji GNOME bazuje na wersji 3.16, Blueman 2.0, LibreOffice 5.0.2
 • Dodana została natywna obsługa nowego kontrolera Steam – po instalacji Steam z Centrum Oprogramowania wystarczy podłączyć i sparować urządzenie.

 

Wraz z podstawową wersją ukazały się również pozostałe odmiany Ubuntu, informacje o wydaniu dla poszczególnych wydań można znaleźć pod adresem: https://wiki.ubuntu.com/WilyWerewolf/ReleaseNotes#Official_flavours

6 komentarzy
 1. RE: Ubuntu 15.10 Wily Werewolf już jest!
  [quote name=”Krzysiek987654321″]Hej 🙂 Mam zainstalowane Ubuntu 14.4 LTS. Ostatnio zauważyłem, że programy (łącznie z systemem) nie uruchamiają się tak szybko jak na początku i czasem wyskakują błędy systemu. Warto zmieniać na nowy czy pozostać przy LTS?[/quote]
  jak na razie zauważyłem tylko zablokowane konto root (można sobie łatwo poradzić z tym problemem) i to, że działa po konfiguracji szybciej niż każdy inny system, który miałem na pc

 2. 15.10 czy LTS ?
  Hej 🙂 Mam zainstalowane Ubuntu 14.4 LTS. Ostatnio zauważyłem, że programy (łącznie z systemem) nie uruchamiają się tak szybko jak na początku i czasem wyskakują błędy systemu. Warto zmieniać na nowy czy pozostać przy LTS?

 3. RE: Ubuntu 15.10 Wily Werewolf już jest!
  “Paski przewijania automatycznie się rozszerzają po najechaniu nad nimi myszką, dzięki temu mamy do dyspozycji większy obszar do trafienia, co pozwoli na łatwiejsze przesuwanie.”
  # lata – 3 bite lata na to k. czekałem. W KONCU !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poprzedni post

OpenBSD 5.8 wydane

Następny post

Startują zapisy do I Informatycznego Pucharu Beskidów

Powiązane posty
suse chameleon

Service Pack 4 dla SUSE Linux Enterprise 11 jest już dostępny

Warszawa, 28 lipca 2015 r. – Firma SUSE udostępniła  Service Pack 4 dla systemu operacyjnego SUSE Linux Enterprise 11 (www.suse.com/promo/sle11sp4.html). Wprowadzone usprawnienia pozwolą na wykorzystanie w pełni mocy przetwarzania oraz innowacyjnych funkcji najnowocześniejszego sprzętu. Oprócz tego wprowadzone w SP4 usprawnienia skalowalności ułatwią obsługę przez SUSE Linux Enterprise 11 najbardziej wymagających obciążeń, takich jak bazy danych przetwarzane w pamięci.

SUSE Linux Enterprise 11 obsługuje pięć architektur sprzętowych – komputery z procesorami x86-32, AMD64, Intel 64, Intel Itanium, IBM Power oraz IBM z Systems – zaś najnowsze wydanie wzbogacono o optymalizacje dla rodzin procesorów Intel Xeon E7-8800/4800 v3, IBM z13 i IBM POWER8.

Więcej...
kali 2020.4 release 1

Kali Linux 2020.4

18 listopada 2020 roku wydano nową wersję Kali Linux 2020.4. Jest on specjalistyczną dystrybucją Linuksa, która przeprowadza testy bezpieczeństwa oraz potrafi łamać zabezpieczenia. System ten utworzono na bazie Debiana. Posiada on ciągły model wydań (rolling release).

Więcej...