Ubuntu 15.10 Wily Werewolf już jest!

Tradycyjnie po sześciu miesiącach prac ukazała się nowa wersja Ubuntu 15.10 – o nazwie kodowej Wily Werewolf (Wycwaniony Wilkołak). Wydanie przynosi między innymi nowe jądro 4.2, sporo uaktualnień pochodzących głównie z niestabilnej gałęzi Debiana – w tym GCC 5 oraz nowe wersje GTK i Qt. Wraz z wersją desktopową ukazała się również wersja dla serwerów – Ubuntu Server, która zawiera wydanie OpenStack Liberty – zestaw narzędzi używanych do prywatnych chmur obliczeniowych czy też aplikacji rozproszonych, a również OpenStack Autopilot – narzędzie pozwalające w szybki i wygodny sposób utworzyć chmurę Ubuntu OpenStack.
Użytkownicy Ubuntu Phone również automatycznie otrzymają uaktualnienia powiazane z Ubuntu 15.10, chociaż część z aktualizacji już została dostarczona do wersji mobilnej.

 Canonical Autopilot

 

Co nowego w Ubuntu 15.10?

 • Jądro Linuksa w wersji 4.2 – z nowym sterownikiem AMDGPU wspierającym najnowsze GPU Radeona, obsługą Intel Broxton, obsługą szyfrowania systemu plików F2FS czy też NV-DIMM
 • W oficjalnym archiwum znalazło się również jądro dla Raspberry Pi 2
 • Domyślny desktop Unity w wersji 7.3.3 również doczekał się szeregu poprawek i usprawnień – między innymi możliwość przenoszenia metodą przeciągnij-upuść aplikacji z Unity Dash na desktop aby utworzyć skróty.
 • Canonical porzuciło swoją nakładkę na paski przewijania, które były zbyt cienkie i czasem trudne do trafienia – w ich miejsce trafiły domyślne z GNOME. Paski przewijania automatycznie się rozszerzają po najechaniu nad nimi myszką, dzięki temu mamy do dyspozycji większy obszar do trafienia, co pozwoli na łatwiejsze przesuwanie.
 • Uaktualnienia oprogramowania: Firefox 41, Chromium 45, Mate 1.10, większość aplikacji GNOME bazuje na wersji 3.16, Blueman 2.0, LibreOffice 5.0.2
 • Dodana została natywna obsługa nowego kontrolera Steam – po instalacji Steam z Centrum Oprogramowania wystarczy podłączyć i sparować urządzenie.

 

Wraz z podstawową wersją ukazały się również pozostałe odmiany Ubuntu, informacje o wydaniu dla poszczególnych wydań można znaleźć pod adresem: https://wiki.ubuntu.com/WilyWerewolf/ReleaseNotes#Official_flavours

6 komentarzy
 1. RE: Ubuntu 15.10 Wily Werewolf już jest!
  [quote name=”Krzysiek987654321″]Hej 🙂 Mam zainstalowane Ubuntu 14.4 LTS. Ostatnio zauważyłem, że programy (łącznie z systemem) nie uruchamiają się tak szybko jak na początku i czasem wyskakują błędy systemu. Warto zmieniać na nowy czy pozostać przy LTS?[/quote]
  jak na razie zauważyłem tylko zablokowane konto root (można sobie łatwo poradzić z tym problemem) i to, że działa po konfiguracji szybciej niż każdy inny system, który miałem na pc

 2. 15.10 czy LTS ?
  Hej 🙂 Mam zainstalowane Ubuntu 14.4 LTS. Ostatnio zauważyłem, że programy (łącznie z systemem) nie uruchamiają się tak szybko jak na początku i czasem wyskakują błędy systemu. Warto zmieniać na nowy czy pozostać przy LTS?

 3. RE: Ubuntu 15.10 Wily Werewolf już jest!
  “Paski przewijania automatycznie się rozszerzają po najechaniu nad nimi myszką, dzięki temu mamy do dyspozycji większy obszar do trafienia, co pozwoli na łatwiejsze przesuwanie.”
  # lata – 3 bite lata na to k. czekałem. W KONCU !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

OpenBSD 5.8 wydane

Następny post

Startują zapisy do I Informatycznego Pucharu Beskidów

Powiązane posty
Kali Linux 2020.1 pulpit

Kali Linux 2020.1

Pod koniec stycznia 2020 roku wydano Kali Linux 2020.1. Jest on jedną z dystrybucji Linuksa typu specjalistycznego. Służy do przeprowadzania testów bezpieczeństwa i łamania zabezpieczeń. System zbudowano na dystrybucji Debian GNU/Linux i działa on na zasadzie modelu ciągłego (rolling release). W obecnej wersji systemu dokonano też wielu zmian w porównaniu z wersjami poprzednimi.

 

Więcej...