Twórca Debiana – Ian Murdock nie żyje

W poniedziałek 28 grudnia 2015, w wieku 42 lat zmarł Ian Murdock – jedna z najważniejszych postaci świata Linuksa i Wolnego Oprogramowania. W 1993 roku jeszcze jako student Purdue University stworzył dystrybucję Debian – jeden z największych i najbardziej udanych projektów programistycznych jakie dotychczas powstały.

Obecnie w rozwój Debiana zaangażowanych jest ponad 1000 osób, zaś Ian zapisał się na stałe na kartach historii swoim zaangażowaniem w społeczność Wolnego Oprogramowania. Dzięki swojej pasji i doświadczeniu stanowił inspirację dla wielu z nas. Jego śmierć jest wielką stratą dla całego świata Linuksa i Wolnego Oprogramowania.

 

Rodzina Murdocka prosiła o poszanowanie ich prywatności w tych trudnych chwilach, kondolencje mogą być wysyłane na adres in-memoriam-ian@debian.org

4 komentarze
  1. RIP
    kamień milowy…kurde jestem młodszy o dokładnie dekadę ale mam wrażenie, że właśnie ten kamień milowy w it przemija na moich oczach…spoczywaj w pokoju Ian niech Ci ziemia lekką będzie..

  2. RE: Twórca Debiana – Ian Murdock nie żyje
    [quote name=”Sławek44″]co było powodem smierciw tak mlodym wieku?[/quote]

    Oficjalnie nie wiadomo. Istnieje podejrzenie, że mogło być to samobójstwo związane z rzekomym pobiciem przez policję. Sugerują to wpisy na twitterze, które się pojawiły w poniedziałek. Potem jednak zostały skasowane, a konto zawieszone – niektórzy sugerują, że to było włamanie na konto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni post

Chorwackie ministerstwo publikuje podręcznik do Linuksa i LibreOffice

Następny post
Konferencja w Polsce organizowana jest w ramach cyklu spotkań SUSE Expert Days organizowanych w 60-ciu miastach na świecie.

Linux Days 2016 już 17 marca w Warszawie

Powiązane posty

Wsparcie bezpieczeństwa dla Debiana 7 Wheezy przekazane do zespołu LTS

Od 25 kwietnia 2016 r. - po roku od wydania Debiana 8 "Jessie", oraz prawie trzech latach od ukazania się wersji Wheezy, regularne wsparcie bezpieczeństwa dla Wheezy zostało zakończone. Od tej pory za poprawki związane z bezpieczeństwem odpowiedzialny będzie zespół długiego wsparcia (LTS). Do zadań zespołu należy rozszerzenie do pięciu lat aktualizacji bezpieczeństwa dla stabilnych wersji Debiana. Wsparcie LTS dla Wheezy zapewnione będzie do 31 maja 2018 roku - czyli do tego czasu warto dokonać migracji na Debiana Jessie.

Więcej...
Kali Linux 2020.1 pulpit

Kali Linux 2020.1

Pod koniec stycznia 2020 roku wydano Kali Linux 2020.1. Jest on jedną z dystrybucji Linuksa typu specjalistycznego. Służy do przeprowadzania testów bezpieczeństwa i łamania zabezpieczeń. System zbudowano na dystrybucji Debian GNU/Linux i działa on na zasadzie modelu ciągłego (rolling release). W obecnej wersji systemu dokonano też wielu zmian w porównaniu z wersjami poprzednimi.

 

Więcej...

Ubuntu 16.10 (Yakkety Yak) gotowe do pobrania

Po sześciu miesiącach prac, ukazało się wydanie 16.10 Ubuntu - najpopularniejszej obecnie dystrybucji Linuksa. Wydanie nie należy do rewolucyjnych - wnosi w zasadzie sporo mniejszych usprawnień i aktualizacji dla wirtualizacji oraz desktopu. Z tego powodu sporo osób pewnie pozostanie przy wersji 16.04 - tym bardziej, że jest to wersja LTS (oferująca dłuższy czas wsparcia).

Więcej...