Twórca Debiana – Ian Murdock nie żyje

W poniedziałek 28 grudnia 2015, w wieku 42 lat zmarł Ian Murdock – jedna z najważniejszych postaci świata Linuksa i Wolnego Oprogramowania. W 1993 roku jeszcze jako student Purdue University stworzył dystrybucję Debian – jeden z największych i najbardziej udanych projektów programistycznych jakie dotychczas powstały.

Obecnie w rozwój Debiana zaangażowanych jest ponad 1000 osób, zaś Ian zapisał się na stałe na kartach historii swoim zaangażowaniem w społeczność Wolnego Oprogramowania. Dzięki swojej pasji i doświadczeniu stanowił inspirację dla wielu z nas. Jego śmierć jest wielką stratą dla całego świata Linuksa i Wolnego Oprogramowania.

 

Rodzina Murdocka prosiła o poszanowanie ich prywatności w tych trudnych chwilach, kondolencje mogą być wysyłane na adres in-memoriam-ian@debian.org

4 komentarze
  1. RIP
    kamień milowy…kurde jestem młodszy o dokładnie dekadę ale mam wrażenie, że właśnie ten kamień milowy w it przemija na moich oczach…spoczywaj w pokoju Ian niech Ci ziemia lekką będzie..

  2. RE: Twórca Debiana – Ian Murdock nie żyje
    [quote name=”Sławek44″]co było powodem smierciw tak mlodym wieku?[/quote]

    Oficjalnie nie wiadomo. Istnieje podejrzenie, że mogło być to samobójstwo związane z rzekomym pobiciem przez policję. Sugerują to wpisy na twitterze, które się pojawiły w poniedziałek. Potem jednak zostały skasowane, a konto zawieszone – niektórzy sugerują, że to było włamanie na konto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Chorwackie ministerstwo publikuje podręcznik do Linuksa i LibreOffice

Następny post
Konferencja w Polsce organizowana jest w ramach cyklu spotkań SUSE Expert Days organizowanych w 60-ciu miastach na świecie.

Linux Days 2016 już 17 marca w Warszawie

Powiązane posty

CentOS 6.7 wydany

Karanbir Singh ogłosił dostępność nowego wydania CentOS - dystrybucji klasy Enterprise kompilowanej ze źródeł RHEL. CentOS Linux 6.7 zgodnie z używaną numeracją bazuje na źródłach wydania Red Hat Enterprise Linux 6.7. Wszystkie warianty systemu - workstation, server i minimal zostały teraz umieszczone w jednym połączonym repozytorium. Po instalacji systemu zalecane jest wydanie polecenia yum update w celu pobrania i intalacji najnowyszych poprawek do systemu, które mogły się już nie znaleźć na wydanych obrazach nośników.

Więcej...
Linux mint 20 test 1024x614

Linux Mint 20 „Ulyana”

Wydano nową wersję Linux Mint 20. Jego nazwa kodowa to „Ulyana”. Bazuje on na Ubuntu 20.04 LTS, który jest wspierany do 2025 roku. Linux Mint występuje w wersjach (w zależności od używanego pulpitu): Mate, Cinnamon i Xfce. Jest przeznaczony głównie dla użytkowników początkujących.

Więcej...