Kali Linux 2016.1

Po pięciu miesiącach testów ukazało się nowe, oznaczone numerem 2016.1 wydanie Kali Linux – popularnej dystrybucji przeznaczonej do testów bezpieczeństwa. Jest to pierwsza wersja ciągłego planu wydawniczego, opartego na Debianie Testing, które zapowiedziane było przy okazji wydania numer 2.0 (sana). Oznacza to zerwanie ze standardowymi wydaniami opartymi na kolejnych wersjach Debiana, w zamian za to prowadzone będzie jedno główne repozytorium na bieżąco uatualniane na podstawie zmian w Debianie Testing. 

 

 Nowa wersja przynosi uaktualnienie wersji oprogramowania używanego przez Kali Linux. Jedną z ważniejszych zmian jest, zgodnie z zaleceniami VMware, przejście po szeregu testów na open-vm-tools – wolnej implementacji VMware Tools.

 Nad sprawnym przebiegiem aktualizacji pakietów z repozytorium Debiana do Kali Linux ma czuwać testowany przez ostatnie 5 miesięcy system notyfikacji. Dzięki temu uaktualnienie w repozytorium Kali ma się pojawiać w przeciągu 24-48 godzin od wydania aktualizacji w Debianie. Twórcy dystrybucji udostępnili również specjalne narzędzie Kali Linux Package Tracker, za pomocą którego można śledzić zmiany w wersjach pakietów – w tym na przykład sprawdzać na bieżąco jaka wersja poszczególnych narzędzi znajduje się w repozytorium.

 

Migracja z Kali 2.0 (sana) do wersji ciągłej jest bardzo proste. Wystarczą do tego poniższe komendy: 

cat << EOF > /etc/apt/sources.list
deb http://http.kali.org/kali kali-rolling main non-free contrib
EOF
apt-get update
apt-get dist-upgrade
reboot

 

Zmiana jest o tyle zalecana, że repozytoria Kali sana nie będą już dłużej uaktualniane i zostaną wyłączone 15 kwietnia 2016 roku.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post
Konferencja w Polsce organizowana jest w ramach cyklu spotkań SUSE Expert Days organizowanych w 60-ciu miastach na świecie.

Linux Days 2016 już 17 marca w Warszawie

Następny post

Linux Polska pierwszym w regionie CEE partnerem Docker Inc.

Powiązane posty

Ubuntu 16.10 (Yakkety Yak) gotowe do pobrania

Po sześciu miesiącach prac, ukazało się wydanie 16.10 Ubuntu - najpopularniejszej obecnie dystrybucji Linuksa. Wydanie nie należy do rewolucyjnych - wnosi w zasadzie sporo mniejszych usprawnień i aktualizacji dla wirtualizacji oraz desktopu. Z tego powodu sporo osób pewnie pozostanie przy wersji 16.04 - tym bardziej, że jest to wersja LTS (oferująca dłuższy czas wsparcia).

Więcej...
Simplicity Linux 20.1

Simplicity Linux 20.1

5 lutego 2020 wydano Simplicity Linux 20.1. Jest on oparty na BusterDog, który bazuje na Debianie Buster. Jest w nim używany „elogind” zamiast „systemd”. Domyślnym rodzajem pulpitu jest Cinnamon. W najnowszej wersji został zainstalowany PulseAudio zamiast ALSA, która powodowała problemy z kilkoma nowoczesnymi aplikacjami.

Więcej...
Trisquel GNU/Linux 9.0

Trisquel GNU/Linux 9.0

19 października 2020 roku wydano nową wersję Trisquel GNU/Linux 9.0 „Etiona”. Jest on dystrybucją opartą na jądrze Linux-libre, co oznacza, że nie używa sterowników i pakietów własnościowych. Projekt ten zapoczątkowano na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii. Rozwija go społeczność skupiona wokół projektu.

Więcej...