Ubuntu 16.04 LTS Xenial Xerus z ZFS i nowym formatem pakietów Snap

Ukazało się wydanie Ubuntu 16.04 z długoterminowym wsparciem – co oznacza, że aktualizacje dla tej wersji ukazywać się będą przez kolejne 5 lat. Oparte na jądrze Linuksa 4.4 jest pierwszym Ubuntu LTS z domyślnym menedżerem usług systemd.  Ważną nowością jest wprowadzenie obsługi nowego formatu pakietów – Snap. W odróżnieniu od popularnych pakietów DEB zawierać będą one poza aplikacją wszystkie zależności, a również dawać możliwość instalacji pakietu zarówno na desktopach, jak i serwerach czy smartfonach i tabletach. Rozwiązanie to pozwoli również dostarczać nowsze wersje oprogramowania, które dzięki izolacji nie jest zależne od istniejących bibliotek systemowych, czy ogólnie wersji Ubuntu.

 

Wśród nowości znajdziemy między innymi obsługę zaawansowanego systemu plików ZFS – stworzonego przez firmę Sun Microsystems, który opracował go na potrzeby systemu Solaris. Póki co instalator nie oferuje ZFS jako systemu plików dla partycji systemowych, jednak istnieje możliwość użycia go dzięki dostępnym narzędziom konsolowym.

 

Zauważalną zmianą jest również nowa aplikacja do zarządzania pakietami – Ubuntu Software, które zastępuje ociężałe i nie rozwijane Centrum Oprogramowania. Interfejs jest dużo prostszy, a działanie zdecydowanie bardziej responsywne w porównaniu do poprzednika.

ubuntu software 1604

 

 W zakresie samego desktopu rewolucji nie ma – nadal Unity 7, prawdopodobnie dopiero kolejna wersja Ubuntu może zawierać Unity 8, które jak dotąd dostępne było dla urządzeń mobilnych. Zgodnie z pojawiającymi się od długiego czasu sugestiami użytkowników Canonical wyłączył domyślnie wyszukiwanie online – zwane często jako Ubuntu Spyware.

 Kolejna nowa funkcjonalność to zmiana położenia panelu uruchomieniowego – można teraz jednym poleceniem przenieść go na dół. W tym celu należy w terminalu wpisać:

gsettings set com.canonical.Unity.Launcher launcher-position Bottom

 

Aby przenieść go z powrotem na lewą stronę ekranu należy wpisać:

gsettings set com.canonical.Unity.Launcher launcher-position Left

 

Z nowego wydania ucieszą się właścicele komputerów z kartami NVIDII – bez problemu można teraz zainstalować własnościowe wersje sterowników dzięki aplikacji Dodatkowe sterowniki. Niestety właściciele kart AMD muszą zadowolić się sterownikami AMDGPU – od wersji 16.04 Ubuntu nie wspiera już binarnych driverów fglrx / Catalyst.

 

 Jak zwykle nowe wydanie przynosi nowe wersje aplikacji:

 • jądro Linux 4.4
 • LibreOffice 5.1
 • Chromium 48
 • Firefox 45
 • OpenStack Mitaka
 • qemu 2.5
 • LXD 2.0
 • docker 1.10
 • oraz wiele innych uaktualnień

 

2 komentarze
 1. nie działa komenda
  u mnie nie działa komenda z przemieszczeniem panelu… wyświetla komunikat ” brak klucza launcher-position”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post
opensuse buildservice logo

64-bitowa architektura ARM ma obsługę w ramach openSUSE Build Service

Następny post
"APTus"

Jak okiełznać „GNU/Linux” – „SparkyLinux”

Powiązane posty

Ubuntu 16.10 (Yakkety Yak) gotowe do pobrania

Po sześciu miesiącach prac, ukazało się wydanie 16.10 Ubuntu - najpopularniejszej obecnie dystrybucji Linuksa. Wydanie nie należy do rewolucyjnych - wnosi w zasadzie sporo mniejszych usprawnień i aktualizacji dla wirtualizacji oraz desktopu. Z tego powodu sporo osób pewnie pozostanie przy wersji 16.04 - tym bardziej, że jest to wersja LTS (oferująca dłuższy czas wsparcia).

Więcej...