Wśród nowości znajdziemy między innymi obsługę zaawansowanego systemu plików ZFS – stworzonego przez firmę Sun Microsystems, który opracował go na potrzeby systemu Solaris. Póki co instalator nie oferuje ZFS jako systemu plików dla partycji systemowych, jednak istnieje możliwość użycia go dzięki dostępnym narzędziom konsolowym.
Zauważalną zmianą jest również nowa aplikacja do zarządzania pakietami – Ubuntu Software, które zastępuje ociężałe i nie rozwijane Centrum Oprogramowania. Interfejs jest dużo prostszy, a działanie zdecydowanie bardziej responsywne w porównaniu do poprzednika.
W zakresie samego desktopu rewolucji nie ma – nadal Unity 7, prawdopodobnie dopiero kolejna wersja Ubuntu może zawierać Unity 8, które jak dotąd dostępne było dla urządzeń mobilnych. Zgodnie z pojawiającymi się od długiego czasu sugestiami użytkowników Canonical wyłączył domyślnie wyszukiwanie online – zwane często jako Ubuntu Spyware.
Kolejna nowa funkcjonalność to zmiana położenia panelu uruchomieniowego – można teraz jednym poleceniem przenieść go na dół. W tym celu należy w terminalu wpisać:
gsettings set com.canonical.Unity.Launcher launcher-position Bottom
Aby przenieść go z powrotem na lewą stronę ekranu należy wpisać:
gsettings set com.canonical.Unity.Launcher launcher-position Left
Z nowego wydania ucieszą się właścicele komputerów z kartami NVIDII – bez problemu można teraz zainstalować własnościowe wersje sterowników dzięki aplikacji Dodatkowe sterowniki. Niestety właściciele kart AMD muszą zadowolić się sterownikami AMDGPU – od wersji 16.04 Ubuntu nie wspiera już binarnych driverów fglrx / Catalyst.
Jak zwykle nowe wydanie przynosi nowe wersje aplikacji:
- jądro Linux 4.4
- LibreOffice 5.1
- Chromium 48
- Firefox 45
- OpenStack Mitaka
- qemu 2.5
- LXD 2.0
- docker 1.10
- oraz wiele innych uaktualnień
nie działa komenda
u mnie nie działa komenda z przemieszczeniem panelu… wyświetla komunikat ” brak klucza launcher-position”
Wyśrodkowanie
Wie ktoś jak w Ubuntu 16.04 wyśrodkować ikony w Launcherze?