Jak okiełznać „GNU/Linux” – „SparkyLinux”

Jak zobaczyłem info o aktualizacji „APTusa” to zaniemówiłem, wersja 0.3.0, została dodana możliwość instalacji środowisk graficznych. Pamiętacie jak szukaliście polecenia (nazwy pakietów) by zainstalować konkretne środowisko…. a tu wystarczy kilka kliknięć (sam jestem zwolennikiem konsoli, ale taki „skrót” czasami wart jest grzechu ;). Na mnie to zrobiło duże wrażenie, proste a chyba nikt tego nie zrobił wcześniej w taki sposób.
"APTus"

 

 

Zacznę od początku, czyli od pokazania co jeszcze mamy do dyspozycji w „APTus” . Już wcześniej mogliście spotkać się ze „SparkyLinux”  w moich wcześniejszych…

Poniżej rzuty ekranu…

aktualizacja i upgrade systemu

"APTus"instalacja kernelów, kodeków, języków itp.

"APTus"usuwanie….

"APTus"naprawa pakietów

"APTus"usuwanie pakietów

"APTus"repozytoria

"APTus"Wybór pakietów biurowych (wybrać a reszta sama się zainstaluje)

                                                                                                         

i jak ? czy można prościej?! dla użytkownika co zaczyna przygodę z systemem ?!

Większość distr. „Linux’a” wymienianych jako łatwe w obsłudze, ma kodeki… wgrane multum sterowników i większość programów , które przeciętny użytkownik używa i to wszystko. A jak chcesz zainstalować inny program biurowy, to trzeba szukać w wyszukiwarce lub w pakietach … a tu mamy wszystko podane na „tacy”, klik i instaluje się. Usuwanie Kernelów, naprawa zależności itp.

 

"APTus"Jakie sobie zainstalować środowisko graficzne ?! Tak proszę Państwa, tak łatwej instalacji nie było 🙂

"APTus"info i po kliknięciu „OK” instaluje się wybrane środowisko

Właśnie tak wygląda dodana nowość do „APTus”, czyli instalacja środowisk graficznych. Po zatwierdzeniu „OK” otwiera nam się konsola i zamieniamy się w obserwatorów , ściąga i instaluje dane środowisko…. może się zdarzyć, że będziemy musieli wybrać Menadżera logowania. To wszystko. Szczegóły http://linuxiarze.pl/aptus-0-3-0/

A tu chciałby przedstawić „APTus Extra”. Poniżej widzicie listę programów, możecie również w prosty sposób zainstalować, omijając wyszukiwanie odpowiednich pakietów (np. „Synaptic”). A w APTusie…” mamy tytuł programu i krótki opis np. emulatory, „Steam” , czytnik „RSS”, znajdzie się nawet program do zapisu obrazu na pendrive i inne programy, które w pewnością na co dzień korzystacie.

"APTus Extra"“APTus Extra”

"APTus Extra"“APTus Extra”

"APTus Extra"“APTus Extra”

To „SparkyLinux” (zbudowany na “Debianie testing”) Polecam dla laika, który co zaczyna swoją przygodę z „Linux’em”.

Właśnie „APTus” dał mi do myślenia, o „dystrybucjach dla początkujących”. Jak rozumiem są dla osób, które zaczynają lub lubią mieć wszystko podane na „tacy” .

A teraz przypomnijcie sobie te popularne distr. czy mają takie narzędzia , które intuicyjnie poprowadzą użytkownika i sprawią przyjemność korzystania z „Linuxa” ? hmmm… nie do końca, mają tyle ułatwień by taki  użytkownik mógłby bez problemu korzystać. Ale większości przypadków, to taki laik musi się denerwować i szukać w wyszukiwarce pomocy lub fora czy grupy „FB”.

Zwróćcie jeszcze raz uwagę na rzuty ekranu powyżej. Czego jeszcze może brakować w tych programach ? (jeszcze parę pomysłów na programy bym miał ; )

Dzięki nim można jeszcze rzadziej korzystać z Konsoli, wiadomo że są osoby które boją się ;).

 

 

Pozdrawiam

1 komentarz
  1. RE: Jak okiełznać „GNU/Linux” – „SparkyLinux”
    PC BSD – instalacja oprogramowania instalatorami jak w Windows a nie pakietami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Ubuntu 16.04 LTS Xenial Xerus z ZFS i nowym formatem pakietów Snap

Następny post

Wsparcie bezpieczeństwa dla Debiana 7 Wheezy przekazane do zespołu LTS

Powiązane posty

Maksymalnie minimalna instalacja Slackware

Więcej moich artykułów na stronie: slackware.ictlaboratory.com

Tak jak już wcześniej pisałem wybierz pakiety które są niezbędne do uruchomienia Linuksa w trybie tekstowym. Podstawowe pakiety niezbędne do funkcjonowania Linuksa znajdują się w grupie <a>. Dlatego podczas instalacji zaznacz tylko tą grupę. Z tej grupy wybierz tylko niektóre pakiety. Przy wyborze pomoże ci poniższa tabelka. Opószczenie jakiegokolwiek pakietu z grupy zaznaczonej na zielono - powoduje, że podczas startu systemu będą pojawiać się błędy, lub nie uruchomi się wcale.

Więcej...

Dlaczego warto używać Linuksa?

Od pewnego czasu znacznie nasilił się rozwój systemu GNU/Linux. Spowodowane jest to większym zainteresowaniem oraz popularnością wywołaną dostrzeżeniem zalet jakie posiada Linux. Wiele osób szuka alternatywy dla uciążliwego Windowsa, niejednokrotnie uprzykrzającego nam życie w najmniej odpowiednim momencie. Odmienną część stanowią ludzie kierujący się stereotypem o wymaganiu potężnej wiedzy, niezbędnej do ujarzmienia ów systemu. Poniżej podam i opiszę 20 powodów zachęcających do rozpoczęcia przygody z Linuksem, a zarazem postaram się także obalić prehistoryczne teorie.

Więcej...