KDE ma już 20 lat!

20 lat temu Matthias Ettrich wysłał wiadomość, w której zaprasza programistów do rozwoju nowego projektu – Kool Desktop Environment. Data ta jest uznawana jako początek KDE, chociaż pierwsza wersja beta środowiska KDE 1 ukazała się prawie dokładnie po roku od ogłoszenia prac, a pierwsza wersja stabilna 12 lipca 1998 roku. Co ciekawe do dzisiaj są osoby, które używają KDE 1 i nie zamierzają go zmieniać na nowsze wersje.

KDE 1
KDE 1 w całej okazałości. Dzisiaj wygląd ten trąci myszką, jednak przez lata miał zagorzałych fanów.

Przez te lata KDE zdobyło miliony użytkowników na całym świecie i stało się sztandarowym środowiskiem graficznym dla Linuksa. Używany jest z powodzeniem do pracy i rozrywki, a dostarczane dodatkowo oprogramowanie stanowi podstawę wielu dystrybucji Linuksa.

Aby zobaczyć jak zmieniało się KDE przez te 20 lat zapraszamy na stronę https://timeline.kde.org/ – możemy tam zobaczyć również ważne daty dla całego ruchu Wolnego Oprogramowania oraz Linuksa.

Całemu zespołowi programistów i społeczności KDE życzymy dalszej tak owocnej pracy!

Na całym świecie odbywają się z tej okazji uroczyste spotkania, ich listę można zobaczyć na specjalnie przygotowanej stronie: https://community.kde.org/Promo/Events/Parties/KDE_20_Anniversary

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni post

Ubuntu 16.10 (Yakkety Yak) gotowe do pobrania

Następny post
plug

Druga edycja Linux Presentation Day PL

Powiązane posty

Ubuntu otworzyło źródła silnika Ubuntu One

Firma Canonical zamknęła swoją usługę rozproszonej przestrzeni dyskowej Ubuntu One już ponad rok temu, jednak teraz firma zadecydowała o udostępnieniu kodu silnika na licencji AGPLv3. Udostępniony kod służył do obsługi od strony serwera zdalnej i lokalnej synchronizacji plików użytkowników.

Jak informuje w komunikacie szef Usług Online - Martin Albisetti, jest to kod nad którym programiści Canonical spędzili parę lat ciężkiej pracy i ma nadzieję, że będzie użyteczny dla innych programistów, którzy będą mieli ochotę wdrożyć go do swoich projektów. Przez czas jaki upłynął od zamknięcia usługi kod został oczyszczony z kodu, który był specyficzny dla Ubuntu i mógł uniemożliwiać działanie w osobnym środowisku oraz z części komercyjnego kodu, który był również w kilku miejscach używany.

Więcej...