W Zespole Szkół w Suchym Dębie pracują już na Linuksie

Pół roku temu informowaliśmy o spotkaniu w Zespole Szkół w Suchym Dębie z Minister Cyfryzacji Anną Streżyńską, gdzie zarysowany został plan wdrożenia otwartego oprogramowania szkolnego. Dzięki zaangażowaniu miejscowego radnego Przemysława Dymarkowskiego, wraz z dyrekcją i nauczycielem informatyki – uczniowie i nauczyciele testują już Linuksa. Pracownia szkolna posiada łącznie 19 stanowisk, gdzie wysłużone Winsows XP zostały zastąpione specjalnie dostosowanym na potrzeby edukacji Linuksem Mint. Dodatkowo stacje mają zainstalowane Wine, które służy do uruchamiania oprogramowania na CD dostarczanego z podręcznikami informatyki dla klas 1-3 (Elementarz małego informatyka). 

 


Wiemy, że nie jest to jedyna szkoła w której zdecydowano się na instalację Linuksa – zapraszamy do przesyłania nam informacji o takich placówkach. Mile widziane będą szczegółowe opisy zastosowanych rozwiązań, które mogą być przydatne dla innych. 

7 komentarzy
 1. RE: W Zespole Szkół w Suchym Dębie pracują już na Linuksie
  [quote name=”Robert-SG1″]Pracuję (a raczej pracowałem zanim nie przeniosłem się do korpo) w szkołach w których wdrożyłem system Linux już kilka lat temu (od strony serwera i stacji końcowych). Obecny status jest taki, że pomimo iż już nie uczę w tych szkołach, to dalej ten system ma się dobrze. W gimnazjum udało mi się w salach gdzie są tablice interaktywne “zmusić” je do współpracy z Linuksem pomimo, iż oprogramowanie producenta nie było aktualizowane od 3 lat. 80% komputerów w szkole (w tym cała pracowania) jest na Linux Mint 18 Cinnamon (www.gim5.chorzow.pl).
  Natomiast w Technikum, gdzie jest technik informatyk i mamy 3 pracownie: 1 jest na Windows, a dwie na Linuksie (Linux Mint i uwaga uwaga Arch Linux – świetna baza do ćwiczeń). Obydwa do dzisiaj działają i mają się dobrze. Wirtualizacja też wiele pomaga – dla mniej ogarniętych zawsze na pulpicie jest Wirtualna Maszyna z Windowsem XP do ćwiczeń wymagających tego jednego i słusznego systemu (www.zsp-cogito.pl)[/quote]
  Wirtualizacja ma sporo zalet. Pozwala odłączyć Windows od internetu, a poza tym, to pozwala na korzystanie z migawek, czyli uczniowie mogą wystartować system tak, jakby dopiero co został zainstalowany.

 2. IT Specialist
  Pracuję (a raczej pracowałem zanim nie przeniosłem się do korpo) w szkołach w których wdrożyłem system Linux już kilka lat temu (od strony serwera i stacji końcowych). Obecny status jest taki, że pomimo iż już nie uczę w tych szkołach, to dalej ten system ma się dobrze. W gimnazjum udało mi się w salach gdzie są tablice interaktywne “zmusić” je do współpracy z Linuksem pomimo, iż oprogramowanie producenta nie było aktualizowane od 3 lat. 80% komputerów w szkole (w tym cała pracowania) jest na Linux Mint 18 Cinnamon (www.gim5.chorzow.pl).
  Natomiast w Technikum, gdzie jest technik informatyk i mamy 3 pracownie: 1 jest na Windows, a dwie na Linuksie (Linux Mint i uwaga uwaga Arch Linux – świetna baza do ćwiczeń). Obydwa do dzisiaj działają i mają się dobrze. Wirtualizacja też wiele pomaga – dla mniej ogarniętych zawsze na pulpicie jest Wirtualna Maszyna z Windowsem XP do ćwiczeń wymagających tego jednego i słusznego systemu (www.zsp-cogito.pl)

 3. Teraz to już chyba w większości szkół się używa
  W mojej okolicy 3/6 szkół używa linuksa jako głównego systemu operacyjnego od lat na większości komputerów.

 4. RE: notgnucy
  [quote name=”notgnucy”]
  W Polsce i chyba całej Unii jest podobnie. Szkoły nie mogą instalować oprogramowania na komputerach otrzymanych z funduszy Unijnych przez jakiś okres czasu od otrzymania komputerów, więc nie ma mowy o instalacji jakiejkolwiek dystrybucji GNU/Linux.[/quote]

  Jestem w stanie to zrozumieć, bo zmiana systemu w pewien sposób zaniża cenę sprzętu – wszak Unia do licencji też się dorzucała, więc smutno jej pewnie by było.
  Cóż… może po którymś “roku Linuksa” ktoś wpadnie na pomysł, by sprzęt kupować bez systemu 🙂

 5. RE: W Zespole Szkół w Suchym Dębie pracują już na Linuksie
  [quote name=”Marcinek z Wólki Ślą”]Bardzo dobrze że się pojawiają takie wdrożenia.
  Ale niestety, firma ………………… ( wiadomo o kogo chodzi) jest znana z różnych ciemnych machlojek. Więc nie zdziwiło by mnie gdyby nasłali swoich łapówkarzy….. o przepraszam… lobbystów i nakłonili skutecznie odpowiednich urzędników do wycofania się z planów zastępowanie “jedynego słusznego systemu” “rakiem” o nazwie Linux. W jednym z krajów ameryki południowej nawet ustawę “wylobbowali” która wręcz zabrania używania otwartego oprogramowania w instytucjach państwowych.

  A odpowidając na komentarz #1
  Wynika to z tego że ludzie zaczynają dostrzegać najważniejszą zaletę Linuxa, nie, nie mówię o jego darmowości, chciaż to też ważne. Ale o tym że pozwala on uciec od zależności i widzimisię jednej firmy i jej monopolu.[/quote]
  W Polsce i chyba całej Unii jest podobnie. Szkoły nie mogą instalować oprogramowania na komputerach otrzymanych z funduszy Unijnych przez jakiś okres czasu od otrzymania komputerów, więc nie ma mowy o instalacji jakiejkolwiek dystrybucji GNU/Linux.

 6. Bardzo dobrze.
  Bardzo dobrze że się pojawiają takie wdrożenia.
  Ale niestety, firma ………………… ( wiadomo o kogo chodzi) jest znana z różnych ciemnych machlojek. Więc nie zdziwiło by mnie gdyby nasłali swoich łapówkarzy….. o przepraszam… lobbystów i nakłonili skutecznie odpowiednich urzędników do wycofania się z planów zastępowanie “jedynego słusznego systemu” “rakiem” o nazwie Linux. W jednym z krajów ameryki południowej nawet ustawę “wylobbowali” która wręcz zabrania używania otwartego oprogramowania w instytucjach państwowych.

  A odpowidając na komentarz #1
  Wynika to z tego że ludzie zaczynają dostrzegać najważniejszą zaletę Linuxa, nie, nie mówię o jego darmowości, chciaż to też ważne. Ale o tym że pozwala on uciec od zależności i widzimisię jednej firmy i jej monopolu.

 7. Za moich czasów…
  Nie wiem skąd ten hype i szał na Linuksa w oświacie, ani dlaczego taki to nośny temat, ale gdy kilkanaście już lat temu kończyłem ogólniaka na profilu mat-inf to też mieliśmy Linuksa w szkole (jedną z pierwszych wersji Ubuntu bodajże). I z tego co znajomi z innych szkół opowiadali – nie był to odosobniony przypadek 🙂 IV LO Kielce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Ubuntu 17.04 (Zesty Zapus) bez partycji swap

Następny post

Open Source Day 2017 za niecałe dwa tygodnie

Powiązane posty