Wielkie rzeczy mają zazwyczaj małe początki…

Linus Torvalds
Linus Torvalds

“Wielkie rzeczy mają zazwyczaj małe początki” – cytat, który motywuje od lat wielu z nas może być doskonale przypisany temu co zaczęło się 25 sierpnia 1991 roku. Tego dnia nieznany wówczas młody student Linus Torvalds napisał pamiętnego posta na listę dyskusyjną użytkowników Miniksa, w którym ogłosił rozpoczęcie prac nad darmowym (i w zamierzeniu hobbystycznym) systemem uniksowym dla procesorów rodzin i386 i i486. W najśmielszych marzeniach nie spodziewał się, że jego pomysł zdobędzie tak szybko popularność – już niecały miesiąc później ukazała się pierwsza wersja jądra pozwalająca otrzymać działający system operacyjny.

 

Wtedy jeszcze nie istniała nazwa Linux, a sam Torvalds sugerował nazwę Freax (free + freak + [uni]X). Dopiero kiedy Ari Lemmke, któremu nazwa Freax się niezbyt podobała – udostępnił katalog na serwerze dla źródeł systemu nazwał go Linux. Nazwa ta przyjęła się i zaczęła być ogólnie stosowana przez szybko rosnącą grupę programistów pracujących nad systemem. W połączeniu z projektem GNU powstał system, który śmiało można powiedzieć zmienił historę współczesnego świata – jego wkład w rozwój Internetu (LAMP), urządzeń sieciowych czy też rynku smartfonów (Android) nie pozwalają na wyobrażenie sobie alternatywnej rzeczywistości bez niego. 

 

Z niecierpliwością czekamy co przyniosą kolejne lata największej idei współczesnego świata – niech Linux będzie z Wami! Miłego świętowania! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Nowy openSUSE Leap 42.3 zadowoli zarówno społeczność Linuksa, jak i użytkowników biznesowych

Następny post

XV Jesień Linuksowa

Powiązane posty