IBM kupił Red Hat za 34 mld USD

W dniu wczorajszym (tj. 28.10.2018), firmy IBM i Red Hat poinformowały o największej w historii Linuksa i Open Source transakcji – zakupu firmy Red Hat przez IBM. Na mocy podpisanej umowy IBM wykupi wszystkie akcje Red Hat po 190 USD za akcję, co łącznie zamyka transakcję w kwocie około 34 miliardów USD.

 

 

Jak zapewniają obydwie strony, IBM zobowiązał się nie tylko do utrzymania działań na rynku linuksowym, które sprawiły, że Red Hat odniósł sukces, ale również wzmocni je rzeszą swoich programistów. Sama zaś marka Red Hat utrzyma swoją siedzibę i będzie działać jako odrębna jednostka w zespole Hybrid Cloud IBM.

 

Zakończenie akwizycji planowane jest na drugą połowę roku 2019 – aktualnie umowa musi zostać zaakceptowana przez zgormadzenie udziałowców obu spólek, a również spełnić wszystkie niezbędne warunki prawne.

 

IBM jest obecnie jednym z największych dostawców usług w chmurze, zajmując pod względem przychodów trzecie miejsce za liderami rynku: Microsoft i Amazon. Jednak pozyskanie firmy Red Hat, pozwoli IBM prześcignąć obu konkurentów i stać się numerem jeden na rynku.

4 komentarze
 1. ciekawe
  Każda grupa odbiorców ma swoje ulubione narzędzia, Dawniej Red Hat był szansą na relatywnie proste poznanie LInuksa. Te czasy raczej minęły. Red Hat nie życzył sobie dystrybucji swojego flagowego systemu dla szaraczków (choć załapałem się jeszcze na efektownego Auroxa 9 i wynikło z tego dużo dobrego). Obecnie jest sporo altermatyw dla RHEL. Otyła Fedora, minimalistyczny Mint, rozbudowany Debian. System Linux jest dopracowany, o to się nie martwię. Teraz główny cel walki chyba przeszedł na aplikacje “konsumenckie”.

 2. Oraniczony linuks?
  15 lat temu też miałem i windowsa i linuksa faktycznie linuks był niedopracowaną zabawką a windows do zabawy. Teraz linuks ma u mnie miano głównego systemu bo jest dopracowany, ba nawet dopieszczony i oferuje wsparcie społeczności, a windows został jako zło konieczne do niektórych gier. Steam też bardzo zmienia linuksa. Twórcy gier i programów zaczynają traktować linuksiarzy jako grono odbiorców, więc powstają gry i programy. Producenci sterowników zaczęli wspierać linuksa, więc nawet nVidia wypuszcza sterowniki do kart graficznych. [quote name=”krisp1″]Ciekawy czy się ten mariaż skończy. Z sentymentu wspominam Red Hata, który był jedną z moich ostatnich dystrybucji (wersja 7,3) a był to rok 2002 lub 2003. Przed chwilę uzywałem nieistniejącego już Mandrake’a w wersji 9.1 i na tym przygoda z linuksem się skończyła. Wróciłem do windows a teraz MacOS. Linux na desktopie jest (może był, bo nie wiem jak teraz) ograniczony a programy niedopracowane.[/quote]

 3. RE: IBM kupił Red Hat za 34 mld USD
  Ciekawy czy się ten mariaż skończy. Z sentymentu wspominam Red Hata, który był jedną z moich ostatnich dystrybucji (wersja 7,3) a był to rok 2002 lub 2003. Przed chwilę uzywałem nieistniejącego już Mandrake’a w wersji 9.1 i na tym przygoda z linuksem się skończyła. Wróciłem do windows a teraz MacOS. Linux na desktopie jest (może był, bo nie wiem jak teraz) ograniczony a programy niedopracowane.

 4. Bad News…
  To nie jest dobra wiadomość. Twórcami [i]systemd[/i] są programiści pracujący dla Red Hat. IBM to firma związana z sektorem państwowym USA. Wnioski można wyciągnąć samodzielnie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Wprowadzamy codzienne i tygodniowe kopie poczty Linux.pl

Następny post
logo

Open Source Day 2019 – ruszyła rejestracja na 12. edycję konferencji

Powiązane posty