Kali Linux 2020.1

Pod koniec stycznia 2020 roku wydano Kali Linux 2020.1. Jest on jedną z dystrybucji Linuksa typu specjalistycznego. Służy do przeprowadzania testów bezpieczeństwa i łamania zabezpieczeń. System zbudowano na dystrybucji Debian GNU/Linux i działa on na zasadzie modelu ciągłego (rolling release). W obecnej wersji systemu dokonano też wielu zmian w porównaniu z wersjami poprzednimi.  
Kali Linux 2020.1 pulpit

 

 

Pierwsza z nich jest związana z faktem, że jako użytkownik domyślny używane jest konto „zwykłe” (czyli „Kali) zamiast konta typu „root” i hasła „toor” (wyjątkami są obrazy typu „NetHunter” które nadal mają możliwość używania obu rodzajów kont).

 

Druga to mniej rodzajów obrazów ISO – dostępne obrazy typów „Install” i „Netinstall” oraz jeden obraz „Live”, które umożliwiają instalację Kali Linux z wybranym pulpitem.

 

W trzeciej obrazy ARM są także dostępne, z wyjątkiem obrazu dla Pinebook Pro, który wycofano, nadal używają one domyślnego konta „root”.

 

Czwarta to zmiana podstawowej wersji z GNOME na Xfce, ale dostępne są także inne: KDE, MATE oraz LXDE oraz nowy motyw dla GNOME w wersjach jasnej i ciemnej.

 

Ostatnia to dodanie nowych narzędzi: cloud-enum, emailharvester, phpggc, sherlock i splinter oraz aktualizację pakietów.

 

Obrazy systemu można ściągnąć ze strony: Downloads

 

Źródła:

 1. Kali Linux 2020.1

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni post
Solus 4.1

Solus 4.1

Następny post
Simplicity Linux 20.1

Simplicity Linux 20.1

Powiązane posty
Sparky logo

Sparky 2020.08

17 sierpnia 2020 roku wydano Sparky 2020.08. Opiera się on na testowym Debianie o nazwie kodowej „Bullseye”. Dystrybucja ta jest dostępna w wersjach: LXQt, MATE, Xfce, MinimalGUI (Openbox) oraz MinimalCLI (w trybie tekstowym).

Więcej...
EndeavourOS

EndeavourOS 2021.02.03

3 lutego 2021 roku wydano nową wersję EndeavourOS 2020.09.20. Jest on wydawaną w wersji ciągłej (rolling) dystrybucją Linuksa opartą na systemie Arch Linux. Ma on zastąpić Antergos. Zapewnia on łatwą konfigurację ze wstępnie skonfigurowanym środowiskiem pulpitu bazowanym na Arch’u.

Więcej...