Kali Linux 2020.1

Pod koniec stycznia 2020 roku wydano Kali Linux 2020.1. Jest on jedną z dystrybucji Linuksa typu specjalistycznego. Służy do przeprowadzania testów bezpieczeństwa i łamania zabezpieczeń. System zbudowano na dystrybucji Debian GNU/Linux i działa on na zasadzie modelu ciągłego (rolling release). W obecnej wersji systemu dokonano też wielu zmian w porównaniu z wersjami poprzednimi.  
Kali Linux 2020.1 pulpit

 

 

Pierwsza z nich jest związana z faktem, że jako użytkownik domyślny używane jest konto „zwykłe” (czyli „Kali) zamiast konta typu „root” i hasła „toor” (wyjątkami są obrazy typu „NetHunter” które nadal mają możliwość używania obu rodzajów kont).

 

Druga to mniej rodzajów obrazów ISO – dostępne obrazy typów „Install” i „Netinstall” oraz jeden obraz „Live”, które umożliwiają instalację Kali Linux z wybranym pulpitem.

 

W trzeciej obrazy ARM są także dostępne, z wyjątkiem obrazu dla Pinebook Pro, który wycofano, nadal używają one domyślnego konta „root”.

 

Czwarta to zmiana podstawowej wersji z GNOME na Xfce, ale dostępne są także inne: KDE, MATE oraz LXDE oraz nowy motyw dla GNOME w wersjach jasnej i ciemnej.

 

Ostatnia to dodanie nowych narzędzi: cloud-enum, emailharvester, phpggc, sherlock i splinter oraz aktualizację pakietów.

 

Obrazy systemu można ściągnąć ze strony: Downloads

 

Źródła:

 1. Kali Linux 2020.1

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post
Solus 4.1

Solus 4.1

Następny post
Simplicity Linux 20.1

Simplicity Linux 20.1

Powiązane posty

PC-BSD 10.2 wydane

Zespół PC-BSD ogłosił właśnie wydanie wersji swojego systemu oznaczonej numerem 10.2. Zgodnie z numeracją bazuje ona na FreeBSD o tym samym numerze, którego premiera miała miejsce kilka dni temu (przeczytaj). Projekt PC-BSD ma na celu przygotowanie systemu FreeBSD do zastosowań "desktopowych" - jako gotowe i łatwe w użytkowaniu środowisko pracy dla każdego użytkownika komputera.

Więcej...

Linux Mint Debian Edition 4

20 marca 2020 roku wydano Linux Mint Debian Edition 4 „Debbie”. Bazuje on na Debianie z gałęzi stabilnej „Buster”. Używa on własnych usprawnień i programów, pochodzących z Linux Mint.  W systemie wprowadzono pewną ilość niezbędnych zmian i poprawek w porównaniu z poprzednią wersją.

Pierwszą z nich jest automatyzacja partycjonowania połączona z obsługą LVM i szyfrowaniem całego dysku oraz katalogu domowego. Do kolejnych zmian zaliczane są obsługa automatycznej instalacji sterowników NVIDIA, obsługa NVMe oraz podmodułów Btrfs. Dodano także wsparcie dla SecureBoot.

Więcej...
Alpine Linux logo

Alpine Linux 3.13.0

14 stycznia 2021 roku wydano nową wersję Alpine Linux 3.13.0. Jest on rozwijaną przez skupioną wokół projektu społeczność dystrybucją Linuksa. System posiada małe rozmiary i jest zorientowany na bezpieczeństwo oraz przeznaczony do użytku dla routerów, firewalli, sieci VPN, boxów VoIP i serwerów.

Więcej...