SystemRescueCd 6.1.0

1 marca 2020 roku wydano nową wersję SystemRescueCd oznaczoną numerem 6.1.0. Jest to jedna ze specjalistycznych dystrybucji Linuksa typu Live CD zbudowana na Arch Linux (dawniej na Gentoo). Można za jej pomocą miedzy innymi tworzyć i edytować partycje. Obsługuje ona wiele systemów plików: ext2, ext3, ext4 ReiserFS, Reiser4, Btrfs, XFS, JFS, VFAT, NTFS, ISO 9660, NFS, SMB.
SystemRescueCd 6.1.0

 

 

W systemie dokonano kilku zmian. Pierwszą z nich jest jądro Linuksa w wersji 5.4.22 LTS. Inną zmianą jest aktualizacja pakietów oprogramowania: Btrfs-progs 5.4.1, xfsprogs 5.4.0, xfsdump 3.1.9. Została też naprawiona konfiguracja mapowania klawiatury oraz dodano pakiety wireguard (moduły jądra Linuksa i narzędzia). Ponownie udostępniono również obraz iso dla maszyn 32-bitowych.

 

Obrazy płyt z systemem można pobrać z: Strona oficjalna download

 

Źródła:

1. SystemRescueCd

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post
Tiny Core Linux

Tiny Core Linux 11.0

Następny post
4MLinux 32.0

4MLinux 32.0

Powiązane posty

Ubuntu 16.04 LTS Xenial Xerus z ZFS i nowym formatem pakietów Snap

Ukazało się wydanie Ubuntu 16.04 z długoterminowym wsparciem - co oznacza, że aktualizacje dla tej wersji ukazywać się będą przez kolejne 5 lat. Oparte na jądrze Linuksa 4.4 jest pierwszym Ubuntu LTS z domyślnym menedżerem usług systemd

Ważną nowością jest wprowadzenie obsługi nowego formatu pakietów - Snap. W odróżnieniu od popularnych pakietów DEB zawierać będą one poza aplikacją wszystkie zależności, a również dawać możliwość instalacji pakietu zarówno na desktopach, jak i serwerach czy smartfonach i tabletach. Rozwiązanie to pozwoli również dostarczać nowsze wersje oprogramowania, które dzięki izolacji nie jest zależne od istniejących bibliotek systemowych, czy ogólnie wersji Ubuntu.

Więcej...