Linux Mint Debian Edition 4

20 marca 2020 roku wydano Linux Mint Debian Edition 4 „Debbie”. Bazuje on na Debianie z gałęzi stabilnej „Buster”. Używa on własnych usprawnień i programów, pochodzących z Linux Mint.  W systemie wprowadzono pewną ilość niezbędnych zmian i poprawek w porównaniu z poprzednią wersją. Pierwszą z nich jest automatyzacja partycjonowania połączona z obsługą LVM i szyfrowaniem całego dysku oraz katalogu domowego. Do kolejnych zmian zaliczane są obsługa automatycznej instalacji sterowników NVIDIA, obsługa NVMe oraz podmodułów Btrfs. Dodano także wsparcie dla SecureBoot.

 

 

Odświeżono także instalator oraz wprowadzono automatyczną instalację pakietów microcode. Zwiększono też rozdzielczość sesji Live do minimum 1024×768 w Virtualbox.

 

Dodano ulepszenia Linux Mint 19.3: HDT, Boot-Repair, raporty systemowe, ustawienia językowe, ulepszenia HiDPI i grafiki, nowe menu uruchamiania, Celluloid, Gnote, Drawing, Cinnamon 4.4, ikony stanu XApp.

 

Zalecane pakiety w APT są domyślnie aktywne. Repozytorium i pakiety deb-multimedia zostały zaś usunięte. Dostępna jest też baza pakietów Debian 10 Buster z repozytorium backports.

 

Wymagania sprzętowe:

  • minimum 1GB pamięci RAM (rekomendowane 2GB),
  • minimum 15GB wolnego miejsca na dysku twardym (rekomendowane 20GB),
  • karta graficzna umożliwiająca wyświetlanie w rozdzielczości 1024×768.

 

Obrazy iso systemu można pobrać ze stron: 64 bit oraz 32 bit.

 

Źródła:

1. Strona oficjalna Linux Mint

2. Strona oficjalna Linux Mint – newsy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni post

Narodowe Archiwum Cyfrowe zwiększa dostępność usług w oparciu o wdrożony przez Linux Polska klaster geograficzny EDB Postgres

Następny post

SUSE pomaga w walce z wirusem COVID-19

Powiązane posty

CentOS 6.7 wydany

Karanbir Singh ogłosił dostępność nowego wydania CentOS - dystrybucji klasy Enterprise kompilowanej ze źródeł RHEL. CentOS Linux 6.7 zgodnie z używaną numeracją bazuje na źródłach wydania Red Hat Enterprise Linux 6.7. Wszystkie warianty systemu - workstation, server i minimal zostały teraz umieszczone w jednym połączonym repozytorium. Po instalacji systemu zalecane jest wydanie polecenia yum update w celu pobrania i intalacji najnowyszych poprawek do systemu, które mogły się już nie znaleźć na wydanych obrazach nośników.

Więcej...
Garuda 201007

Garuda 201007

7 października 2020 wydano nową wersję Garudy 201007 nazywaną „Golden Eagle”. Jest ona ciągłą dystrybucją Linuksa opartą na Arch’u. Dostarczono ją z instalatorem graficznym o nazwie „Calamares” i narzędziami graficznymi służącymi do zarządzania systemem.

Więcej...
suse aws

Amazon i SUSE przyspieszą migrację aplikacji SAP do Linuksa w chmurze AWS

SUSE poinformowała wczoraj o rozszerzeniu współpracy z firmą Amazon Web Services (AWS), która może już odsprzedawać oprogramowanie SUSE Linux Enterprise Server for SAP Applications bezpośrednio na platformie AWS Marketplace. Użytkownicy chmury AWS i systemów SAP uruchomionych na SUSE Linux Enterprise Server for SAP Applications - wiodącej platformie dla SAP HANA i SAP S/4HANA - otrzymają od firm AWS i SUSE zintegrowane wsparcie. Ponadto klienci AWS mogą kupować systemy SUSE Linux Enterprise na żądanie, płacąc tylko za to, z czego w określonym czasie korzystają. Współpraca SUSE i AWS ma na celu zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania klientów na elastyczność wykorzystywanych środowisk IT i zapewnić korzyści finansowe z przeniesienia krytycznych aplikacji biznesowych do chmury.

Więcej...