Linux Mint Debian Edition 4

20 marca 2020 roku wydano Linux Mint Debian Edition 4 „Debbie”. Bazuje on na Debianie z gałęzi stabilnej „Buster”. Używa on własnych usprawnień i programów, pochodzących z Linux Mint.  W systemie wprowadzono pewną ilość niezbędnych zmian i poprawek w porównaniu z poprzednią wersją. Pierwszą z nich jest automatyzacja partycjonowania połączona z obsługą LVM i szyfrowaniem całego dysku oraz katalogu domowego. Do kolejnych zmian zaliczane są obsługa automatycznej instalacji sterowników NVIDIA, obsługa NVMe oraz podmodułów Btrfs. Dodano także wsparcie dla SecureBoot.

 

 

Odświeżono także instalator oraz wprowadzono automatyczną instalację pakietów microcode. Zwiększono też rozdzielczość sesji Live do minimum 1024×768 w Virtualbox.

 

Dodano ulepszenia Linux Mint 19.3: HDT, Boot-Repair, raporty systemowe, ustawienia językowe, ulepszenia HiDPI i grafiki, nowe menu uruchamiania, Celluloid, Gnote, Drawing, Cinnamon 4.4, ikony stanu XApp.

 

Zalecane pakiety w APT są domyślnie aktywne. Repozytorium i pakiety deb-multimedia zostały zaś usunięte. Dostępna jest też baza pakietów Debian 10 Buster z repozytorium backports.

 

Wymagania sprzętowe:

  • minimum 1GB pamięci RAM (rekomendowane 2GB),
  • minimum 15GB wolnego miejsca na dysku twardym (rekomendowane 20GB),
  • karta graficzna umożliwiająca wyświetlanie w rozdzielczości 1024×768.

 

Obrazy iso systemu można pobrać ze stron: 64 bit oraz 32 bit.

 

Źródła:

1. Strona oficjalna Linux Mint

2. Strona oficjalna Linux Mint – newsy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Narodowe Archiwum Cyfrowe zwiększa dostępność usług w oparciu o wdrożony przez Linux Polska klaster geograficzny EDB Postgres

Następny post

SUSE pomaga w walce z wirusem COVID-19

Powiązane posty
Tails 4 10 logo

Tails 4.10

25 sierpnia 2020 roku wydano nową wersję Tails 4.10. Działa on w trybie „live” i pozwala na bezpieczne oraz anonimowe korzystanie z internetu. System ten bazuje na Debianie należacym do gałęzi stabilnej.

Więcej...

KaOS 2015.08

Deweloperzy dystrybucji KaOS poinformowali o wydaniu kolejnego wydania o numerze 2015.08. Nowe obrazy ISO oferują instalację systemu umożliwiającego uruchomienie Plasmy 5 w sesji Waylanda, zaś dystrybucja praktycznie w całości przeszła z Qt 4 na Qt 5.

Wśród najbardziej wartych odnotowania uaktualnień wersji można wymienić Xorg 1.17, Glib2 2.44.2, Qt 5.50, GCC 4.9.3, Linux 4.1.5 i Systemd 224.

Więcej...