Narodowe Archiwum Cyfrowe zwiększa dostępność usług w oparciu o wdrożony przez Linux Polska klaster geograficzny EDB Postgres

Narodowe Archiwum Cyfrowe wdrożyło innowacyjny klaster geograficzny Postgres pomiędzy dwoma oddalonymi lokalizacjami. Twórcą koncepcji i dostawcą rozwiązania jest Linux Polska – lider technologii open source w regionie CEE. Klaster zapewnia pracę bez przestojów i lepsze wykorzystanie mocy obliczeniowej serwerów, na których działa Archiwum Dokumentów Elektronicznych, co znacznie poprawia dostępność i jakość usług publicznych świadczonych przez NAC.

 

W ramach projektu Linux Polska dostarczyła i wdrożyła bazy danych EDB Postgres – podstawową i zapasową – w serwerowniach zlokalizowanych w dwóch miastach w Polsce, a także skonfigurowała je w tryb wysokiej dostępności przy pomocy narzędzia EDB Postgres Failover Manager, służącego do automatycznego zarządzania klastrem Postgres. Co więcej, spółka zapewnia też transfer wiedzy i wsparcie techniczne przez cały okres trwania kontraktu. Oprogramowanie zostanie wykorzystane przy tworzeniu i utrzymaniu systemu informatycznego Archiwum Dokumentów Elektronicznych.

 

Rozproszony klaster geograficzny zabezpiecza dostępność aplikacji i umożliwia ich nieprzerwane działanie. W przypadku normalnej pracy klastra wszystkie informacje są zapisywane na każdej z równolegle pracujących maszyn, natomiast zapytania kierowane są do obu serwerów. Dzięki temu moc obliczeniowa serwera jest lepiej wykorzystana do bieżącej obsługi aplikacji, a zapas mocy daje możliwość obsługi większych obciążeń (nowe funkcjonalności, większa liczba użytkowników) w przyszłości. W razie awarii lub wyłączenia jednego z serwerów drugi przejmuje jego funkcje, a użytkownicy są “przenoszeni” na działający serwer przy minimalnym zakłóceniu pracy. Bazy danych mogą się w pełni zastąpić, co pozwala na wykonanie bezprzerwowych prac konserwacyjnych i pracę bez przestojów.

 

Dodatkowym atutem projektu jest narzędzie EDB Postgres Failover Manager, które zapewnia infrastrukturę wysokiej dostępności dla EDB Postgres Advanced Server oraz wersji społecznościowej PostgreSQL. Umożliwia monitorowanie stanu serwerów baz danych oraz replikacji danych pomiędzy nimi, a także automatyczne alarmowanie i aktywowanie serwera zapasowego (slave) jako serwera głównego (master) w przypadku jego awarii lub prac serwisowych.

 

Cieszymy się, że mogliśmy zrealizować tak ciekawy projekt budowy klastra geograficznego Postgres pomiędzy oddalonymi lokalizacjami. Coraz większa ilość przetwarzanych danych i wzrastające wymagania dotyczące ich dostępności skłaniają do poszukiwania oraz inwestycji w zaawansowane, nowoczesne rozwiązania, jakimi są właśnie technologie klastrowe. Rozwiązania klastrowe zwiększają nie tylko wydajność, ale i dostępność baz danych. Z kolei większa dostępność do danych oznacza mniej niezaplanowanych przestojów w pracy wynikających z awarii serwera bazodanowego, a co za tym idzie – mniejsze straty finansowe, a także lepszą dostępność i wyższą jakość usług publicznych – mówi Grzegorz Sułkowski, Wiceprezes Zarządu Linux Polska.

 

Narodowe Archiwum Cyfrowe to kolejna publiczna instytucja centralna (obok m.in. ARiMR, ZUS, NFZ, MSWiA, UKNF, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Finansów), dla której firma Linux Polska stała się dostawcą kompleksowych usług konsultingowych, wdrożeniowych i szkoleniowych z dziedziny open source. W portfolio klientów spółki znajdują się również największe polskie przedsiębiorstwa z sektora:

  • bankowo-finansowego (PKO BP, mBank, KNF, NBP, BGŻ),

  • ubezpieczeniowego (Warta, PZU),

  • telekomunikacyjnego (Orange, T-Mobile),

  • IT (Asseco).

Ponadto, z usług inżynierskich Linux Polska korzystają przedsiębiorstwa z takich krajów jak np.: Szwajcaria, Szwecja, Niemcy, Włochy, Węgry, Zjednoczone Emiraty Arabskie, czy Katar.
Więcej informacji: linuxpolska.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post
Clonezilla live 2.6.5-21

Clonezilla live 2.6.5-21

Następny post

Linux Mint Debian Edition 4

Powiązane posty