Fedora 32

28 kwietnia wydano najnowszą Fedorę 32. Poinformował o tym lider projektu – Matthew Miller. Jest to dystrybucja Linuksa pod patronatem Red Hat. Rozwija ją społeczność skupiona wokół projektu.
g monitor fedoralogo

 

 

 

Obecna wersja Fedory występuje w kilku edycjach, różniących się między sobą funkcjonalnością i przeznaczeniem. Są to:

– Workstation,

– Server,

– CoreOS,

– Spiny i Laboratoria Fedory.

 

W Fedorze Workstation najważniejszy jest pulpit. Został on utworzony dla twórców oprogramowania działającego na systemach operacyjnych typu Linuksa. To wydanie używa środowiska graficznego GNOME 3.36.

 

Fedora Server jest przeznaczona dla administratorów systemów i serwerów. Zawiera ona nowoczesne oprogramowanie serwerowe typu open-source, łatwe do wdrożenia. Fedora IoT wprowadza mocny fundament dla systemów IoT. Jest ona używana w celach przetwarzania brzegowego.

 

Fedora CoreOS jest nowością wśród współczesnych odmian Fedory. Jest ona aktualizowanym automatycznie, zminimalizowanym systemem. Służy ona do bezpiecznego i skalowalnego uruchamiania obciążeń kontenerowych. Uaktualnienia do niej pojawiają się zwykle co 2 tygodnie.

 

Istnieją także edycje specjalne Fedory – Spiny i Laboratoria. Są przeznaczone dla różnych grup odbiorców i nietypowych sposobów użycia. Jedną z nich jest Laboratorium Astronomiczne Fedory. Zawiera ono pełen zestaw narzędzi dla astronomów i pasjonatów tej dziedziny nauki. Używa środowisk KDE Plasma oraz Xfce.

 

W Fedorze 32 zostały wprowadzone pewne innowacje i nowości, których brakowało w poprzednich wersjach systemu.

 

Pierwszą z nich jest CompNeuroLab. Zostało ono utworzone przez Specjalną Grupę Neuronauki. Służy zaś do zadań związanych z neuronauką obliczeniową.

 

Drugą z nich jest lepsza obsługa urządzeń Rockchip na układach scalonych: Rock960, Rock64 i RockPro64 dla alternatywnych architektur: ARM AArch64, Power oraz S390x. Poprawiono także wsparcie dla urządzeń Pine64 oraz NVidia Jetson 64 bit.

 

Zaktualizowano pakiety bibliotek systemowych do następujących wersji:

– GCC 10,

– Ruby 2.7,

– Python 3.8.

Usunięto natomiast większość pakietów Pythona 2. Jest on jednak dostarczany programistom i użytkownikom, którzy nadal go potrzebują.

 

W Fedorze Workstation domyślnie włączono funkcję EarlyOOM, która jest użyteczna w przypadku niedoboru lub braku pamięci.

 

Obrazy Fedory 32 można pobrać z: Download

 

 

Źródła:

1. Strona oficjalna Fedory – nowości

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni post
Ubuntu 20.04 Focal Fossa

Ubuntu 20.04 (Focal Fossa)

Następny post
TurnKey Linux

TurnKey Linux 16.0

Powiązane posty

PC-BSD 10.2 wydane

Zespół PC-BSD ogłosił właśnie wydanie wersji swojego systemu oznaczonej numerem 10.2. Zgodnie z numeracją bazuje ona na FreeBSD o tym samym numerze, którego premiera miała miejsce kilka dni temu (przeczytaj). Projekt PC-BSD ma na celu przygotowanie systemu FreeBSD do zastosowań "desktopowych" - jako gotowe i łatwe w użytkowaniu środowisko pracy dla każdego użytkownika komputera.

Więcej...
thumb kde

Linux Mint 17.2 “Rafaela” Xfce i KDE wydane

Zespół twórców dystrybucji Linux Mint ogłosił wydanie wersji 17.2 w edycji KDE i Xfce.

Linux Mint 17.2 jest wydaniem o przedłużonym wsparciu i będzie wpierane do roku 2019. Nowe wydanie przynosi szereg uaktualnionego oprogramowania, sporo udoskonaleń i nowych funkcji, które jak zapewniają autorzy dystrybucji mają spowodować, że Linux Mint będzie jeszcze bardziej komfortowy do użycia.

 

Więcej...