Fedora 32

28 kwietnia wydano najnowszą Fedorę 32. Poinformował o tym lider projektu – Matthew Miller. Jest to dystrybucja Linuksa pod patronatem Red Hat. Rozwija ją społeczność skupiona wokół projektu.
g monitor fedoralogo

 

 

 

Obecna wersja Fedory występuje w kilku edycjach, różniących się między sobą funkcjonalnością i przeznaczeniem. Są to:

– Workstation,

– Server,

– CoreOS,

– Spiny i Laboratoria Fedory.

 

W Fedorze Workstation najważniejszy jest pulpit. Został on utworzony dla twórców oprogramowania działającego na systemach operacyjnych typu Linuksa. To wydanie używa środowiska graficznego GNOME 3.36.

 

Fedora Server jest przeznaczona dla administratorów systemów i serwerów. Zawiera ona nowoczesne oprogramowanie serwerowe typu open-source, łatwe do wdrożenia. Fedora IoT wprowadza mocny fundament dla systemów IoT. Jest ona używana w celach przetwarzania brzegowego.

 

Fedora CoreOS jest nowością wśród współczesnych odmian Fedory. Jest ona aktualizowanym automatycznie, zminimalizowanym systemem. Służy ona do bezpiecznego i skalowalnego uruchamiania obciążeń kontenerowych. Uaktualnienia do niej pojawiają się zwykle co 2 tygodnie.

 

Istnieją także edycje specjalne Fedory – Spiny i Laboratoria. Są przeznaczone dla różnych grup odbiorców i nietypowych sposobów użycia. Jedną z nich jest Laboratorium Astronomiczne Fedory. Zawiera ono pełen zestaw narzędzi dla astronomów i pasjonatów tej dziedziny nauki. Używa środowisk KDE Plasma oraz Xfce.

 

W Fedorze 32 zostały wprowadzone pewne innowacje i nowości, których brakowało w poprzednich wersjach systemu.

 

Pierwszą z nich jest CompNeuroLab. Zostało ono utworzone przez Specjalną Grupę Neuronauki. Służy zaś do zadań związanych z neuronauką obliczeniową.

 

Drugą z nich jest lepsza obsługa urządzeń Rockchip na układach scalonych: Rock960, Rock64 i RockPro64 dla alternatywnych architektur: ARM AArch64, Power oraz S390x. Poprawiono także wsparcie dla urządzeń Pine64 oraz NVidia Jetson 64 bit.

 

Zaktualizowano pakiety bibliotek systemowych do następujących wersji:

– GCC 10,

– Ruby 2.7,

– Python 3.8.

Usunięto natomiast większość pakietów Pythona 2. Jest on jednak dostarczany programistom i użytkownikom, którzy nadal go potrzebują.

 

W Fedorze Workstation domyślnie włączono funkcję EarlyOOM, która jest użyteczna w przypadku niedoboru lub braku pamięci.

 

Obrazy Fedory 32 można pobrać z: Download

 

 

Źródła:

1. Strona oficjalna Fedory – nowości

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post
Ubuntu 20.04 Focal Fossa

Ubuntu 20.04 (Focal Fossa)

Następny post
TurnKey Linux

TurnKey Linux 16.0

Powiązane posty
suse chameleon

Service Pack 4 dla SUSE Linux Enterprise 11 jest już dostępny

Warszawa, 28 lipca 2015 r. – Firma SUSE udostępniła  Service Pack 4 dla systemu operacyjnego SUSE Linux Enterprise 11 (www.suse.com/promo/sle11sp4.html). Wprowadzone usprawnienia pozwolą na wykorzystanie w pełni mocy przetwarzania oraz innowacyjnych funkcji najnowocześniejszego sprzętu. Oprócz tego wprowadzone w SP4 usprawnienia skalowalności ułatwią obsługę przez SUSE Linux Enterprise 11 najbardziej wymagających obciążeń, takich jak bazy danych przetwarzane w pamięci.

SUSE Linux Enterprise 11 obsługuje pięć architektur sprzętowych – komputery z procesorami x86-32, AMD64, Intel 64, Intel Itanium, IBM Power oraz IBM z Systems – zaś najnowsze wydanie wzbogacono o optymalizacje dla rodzin procesorów Intel Xeon E7-8800/4800 v3, IBM z13 i IBM POWER8.

Więcej...

Wsparcie dla wirtualizacji KVM ułatwia korzystanie z Linuksa na komputerach mainframe

Warszawa, 17 sierpnia 2015 r. - Firma SUSE poinformowała, że SUSE Linux Enterprise Server jest pierwszym i do tej pory jedynym serwerowym systemem operacyjnym obsługiwanym przez KVM for IBM z Systems - niedawno przedstawione rozwiązanie wirtualizacyjne open source dla komputerów mainframe firmy IBM. Informacja ta zbiega się z wprowadzeniem przez IBM pakietu LinuxONE, nowej oferty systemów Linux dla komputerów mainframe serii z System.

Więcej...