OpenIndiana 2020.04

5 maja 2020 roku wydano najnowszą wersję systemu OpenIndiana 2020.04 „Hipster”. Jest on jednym z „unixowych” systemów operacyjnych i należy do oprogramowania otwartoźródłowego. Powstał na bazie OpenSolaris – systemu obecnie już nierozwijanego. OpenIndiana należy do Illumos Foundation, która jest również autorem systemu operacyjnego Illumos.  
OpenIndiana logo

 

 

W niniejszym wydaniu dokonano kilku ważnych zmian. Wszystkie aplikacje związane wyłącznie z systemem OpenIndiana przeniesiono z Python 2.7 do 3.5, wraz z instalatorem Caiman (slim_source). W obrazach instalacyjnych obecnie nie ma już Pythona 2.7, pomimo zależności niektórych programów od starszej wersji tego języka.

 

Obecnie głównym kompilatorem systemu jest GCC 7. Dodano także LibreOffice 6.4. Zaktualizowano PKG, przez co używa ono rapidjson zamiast simplejson w celu przetwarzania json. Takie rozwiązanie zminimalizowało zużycie pamięci podczas operacji z dużymi katalogami. Wiele pakietów w systemie zostało także zaktualizowanych.

 

Obrazy systemu można ściągnąć z: download

 

Źródła:

1. Strona oficjalna OpenIndiana

2. Strona oficjalna OpenIndiana – nowości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post
TurnKey Linux

TurnKey Linux 16.0

Następny post
xfce eos

EndeavourOS 2020: The May

Powiązane posty

Ubuntu 15.10 Wily Werewolf już jest!

Tradycyjnie po sześciu miesiącach prac ukazała się nowa wersja Ubuntu 15.10 - o nazwie kodowej Wily Werewolf (Wycwaniony Wilkołak). Wydanie przynosi między innymi nowe jądro 4.2, sporo uaktualnień pochodzących głównie z niestabilnej gałęzi Debiana - w tym GCC 5 oraz nowe wersje GTK i Qt.

Wraz z wersją desktopową ukazała się również wersja dla serwerów - Ubuntu Server, która zawiera wydanie OpenStack Liberty - zestaw narzędzi używanych do prywatnych chmur obliczeniowych czy też aplikacji rozproszonych, a również OpenStack Autopilot - narzędzie pozwalające w szybki i wygodny sposób utworzyć chmurę Ubuntu OpenStack.

Więcej...