OpenIndiana 2020.04

5 maja 2020 roku wydano najnowszą wersję systemu OpenIndiana 2020.04 „Hipster”. Jest on jednym z „unixowych” systemów operacyjnych i należy do oprogramowania otwartoźródłowego. Powstał na bazie OpenSolaris – systemu obecnie już nierozwijanego. OpenIndiana należy do Illumos Foundation, która jest również autorem systemu operacyjnego Illumos.  
OpenIndiana logo

 

 

W niniejszym wydaniu dokonano kilku ważnych zmian. Wszystkie aplikacje związane wyłącznie z systemem OpenIndiana przeniesiono z Python 2.7 do 3.5, wraz z instalatorem Caiman (slim_source). W obrazach instalacyjnych obecnie nie ma już Pythona 2.7, pomimo zależności niektórych programów od starszej wersji tego języka.

 

Obecnie głównym kompilatorem systemu jest GCC 7. Dodano także LibreOffice 6.4. Zaktualizowano PKG, przez co używa ono rapidjson zamiast simplejson w celu przetwarzania json. Takie rozwiązanie zminimalizowało zużycie pamięci podczas operacji z dużymi katalogami. Wiele pakietów w systemie zostało także zaktualizowanych.

 

Obrazy systemu można ściągnąć z: download

 

Źródła:

1. Strona oficjalna OpenIndiana

2. Strona oficjalna OpenIndiana – nowości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post
TurnKey Linux

TurnKey Linux 16.0

Następny post
xfce eos

EndeavourOS 2020: The May

Powiązane posty
Pulpit Linux Ubuntu "Eoan Ermine"

Ubuntu 19.10 (Eoan Ermine)

W dniu 18 października ukazała się nowa wersja Ubuntu – pod numerem 19.10 o nazwie Eoan Ermine (Poranny Gronostaj). Podobnie jak poprzednia wersja – 19.04 Disco Dingo ma ona krótkie wsparcie techniczne trwające zaledwie 9 miesięcy. Główną zmianą wizualną jest nowy motyw desktopu. Temat graficzny Yaru posiada wersje: Dark, Light i Mixed. Przełącza się je za pomocą GNOME Tweak Tool.

Więcej...
Deepin 20

Deepin 20

11 września 2020 roku wydano Deepin 20. Jest dystrybucją Linuksa, która ma dostarczyć elegancki i przyjazny dla użytkownika system. Wyposażono go w oryginalne środowisko graficzne o nazwie „Deepin Desktop Environment” (DDE), które używa technologii HTML5. Wyposażony jest także we własne aplikacje.

Więcej...