OpenIndiana 2020.04

5 maja 2020 roku wydano najnowszą wersję systemu OpenIndiana 2020.04 „Hipster”. Jest on jednym z „unixowych” systemów operacyjnych i należy do oprogramowania otwartoźródłowego. Powstał na bazie OpenSolaris – systemu obecnie już nierozwijanego. OpenIndiana należy do Illumos Foundation, która jest również autorem systemu operacyjnego Illumos.  
OpenIndiana logo

 

 

W niniejszym wydaniu dokonano kilku ważnych zmian. Wszystkie aplikacje związane wyłącznie z systemem OpenIndiana przeniesiono z Python 2.7 do 3.5, wraz z instalatorem Caiman (slim_source). W obrazach instalacyjnych obecnie nie ma już Pythona 2.7, pomimo zależności niektórych programów od starszej wersji tego języka.

 

Obecnie głównym kompilatorem systemu jest GCC 7. Dodano także LibreOffice 6.4. Zaktualizowano PKG, przez co używa ono rapidjson zamiast simplejson w celu przetwarzania json. Takie rozwiązanie zminimalizowało zużycie pamięci podczas operacji z dużymi katalogami. Wiele pakietów w systemie zostało także zaktualizowanych.

 

Obrazy systemu można ściągnąć z: download

 

Źródła:

1. Strona oficjalna OpenIndiana

2. Strona oficjalna OpenIndiana – nowości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni post
TurnKey Linux

TurnKey Linux 16.0

Następny post
xfce eos

EndeavourOS 2020: The May

Powiązane posty
suse chameleon

Service Pack 4 dla SUSE Linux Enterprise 11 jest już dostępny

Warszawa, 28 lipca 2015 r. – Firma SUSE udostępniła  Service Pack 4 dla systemu operacyjnego SUSE Linux Enterprise 11 (www.suse.com/promo/sle11sp4.html). Wprowadzone usprawnienia pozwolą na wykorzystanie w pełni mocy przetwarzania oraz innowacyjnych funkcji najnowocześniejszego sprzętu. Oprócz tego wprowadzone w SP4 usprawnienia skalowalności ułatwią obsługę przez SUSE Linux Enterprise 11 najbardziej wymagających obciążeń, takich jak bazy danych przetwarzane w pamięci.

SUSE Linux Enterprise 11 obsługuje pięć architektur sprzętowych – komputery z procesorami x86-32, AMD64, Intel 64, Intel Itanium, IBM Power oraz IBM z Systems – zaś najnowsze wydanie wzbogacono o optymalizacje dla rodzin procesorów Intel Xeon E7-8800/4800 v3, IBM z13 i IBM POWER8.

Więcej...
Alpine Linux logo

Alpine Linux 3.13.0

14 stycznia 2021 roku wydano nową wersję Alpine Linux 3.13.0. Jest on rozwijaną przez skupioną wokół projektu społeczność dystrybucją Linuksa. System posiada małe rozmiary i jest zorientowany na bezpieczeństwo oraz przeznaczony do użytku dla routerów, firewalli, sieci VPN, boxów VoIP i serwerów.

Więcej...