Inteligentne samochody napędzane systemem Linux

SUSE car

Wiedza i doświadczenie firmy Elektrobit w branży motoryzacyjnej oraz SUSE w odniesieniu do infrastruktury IT pozwoli na stworzenie nowej generacji systemu operacyjnego opartego na systemie Linux dla przyszłych, inteligentnych pojazdów. Mobilność i znane nam obecnie sposoby przemieszczania się przy użyciu samochodów zmieniają się raz na zawsze. Na drogach pojawiają się pierwsze pojazdy autonomiczne, zelektryfikowane, stale połączone przez sieć z różnymi usługami i innymi urządzeniami. Wraz ze wzrostem tempa wprowadzania innowacji w całym przemyśle motoryzacyjnym pojazdy nie składają się już tylko z podwozia, karoserii czy silnika, ale stanowią jednocześnie platformę sterowaną oprogramowaniem. Ta zasadnicza zmiana polega na odejściu od pojazdów, których właściwości są zdominowane przez sprzęt, na rzecz pojazdów o cechach definiowanych przez oprogramowanie. Wszystko to wymusza na producentach samochodów konieczność przemyślenia od nowa oczekiwań ich klientów oraz tego, jakich doświadczeń oczekują od oni pojazdów, by zyskały miano najlepiej sprzedających się na rynku

Firma SUSE ogłosiła właśnie strategiczną współpracę z Elektrobit. Jest to światowy dostawca wielokrotnie nagradzanych, wizjonerskich produktów dla przemysłu motoryzacyjnego w postaci niezależnego oprogramowania połączonego z wbudowanym systemem operacyjnym. Wiedza i doświadczenie Elektrobit w branży motoryzacyjnej zostanie uzupełniona o doświadczenie firmy SUSE w obszarze systemów Linux, co pozwoli na stworzenie nowej generacji systemu operacyjnego opartego na systemie Linux dla przyszłych inteligentnych pojazdów.

Celem współpracy jest wykorzystanie technologii linuksowych i kontenerowych do stworzenia takiej platformy z oprogramowaniem dla samochodów, która będzie spełniać kluczowe wymagania odnośnie otwartości i przejrzystości działania oraz bezproblemowej, zdalnej aktualizacji (over-the-air). Wszystko to przy wsparciu szerokiej społeczności open source, zapewniającej stały dostęp do innowacji i licznej rzeszy utalentowanych specjalistów.

Najważniejszymi priorytetami SUSE przy dostosowywaniu rozwiązań open source do potrzeb przemysłu motoryzacyjnego są kwestie bezpieczeństwa, ochrony i niezawodności działania. Nie tylko dlatego, że są one w centrum uwagi samych odbiorców, ale dlatego, że użytkownicy nowej generacji pojazdów potrzebują produktów, którym naprawdę mogą zaufać. Trudno wyobrazić sobie lepszy przykład ilustrujący znaczenie i potrzebę bezpieczeństwa i ochrony niż autonomiczny samochód osobowy. „Jesteśmy dumni, że to właśnie system operacyjny oparty na Linuksie będzie pierwszym systemem dla Elektrobitu, SUSE i dla przemysłu motoryzacyjnego” – dodaje Melissa Di Donato, CEO SUSE.

Nowa generacja pojazdów określanych mianem „software-defined” przyniesie zupełnie nowe doświadczenia zarówno kierowcom, jak i ich producentom. Użytkownicy samochodów nie będą już musieli odwiedzać serwisu, by wymienić przestarzały firmware. Konserwacja czy dodanie nowych funkcji można będzie wykonywać automatycznie i zdalnie bez konieczności umówienia się z dealerem. Autonomiczne pojazdy to pojazdy napędzane oprogramowaniem, a system Linux stanie się kluczowym elementem decydującym o bezpieczeństwie i wydajności jego działania. Niemniej nawet najlepsze oprogramowanie, poddane najbardziej rygorystycznym testom, musi być stale pielęgnowane i utrzymywane. Wszystkie błędy wymagają naprawy, a luki w zabezpieczeniach, nawet te wykryte wiele lat po pierwszym wdrożeniu, muszą być usuwane. Bez stałej opieki i wsparcia ze strony dostawcy systemu Linux i społeczności open source nie byłoby możliwe dotrzymanie długoterminowej obietnicy zapewnienia bezpieczeństwa, ochrony i niezawodności. SUSE wykorzysta całe swoje doświadczenie i wiedzę o systemie Linux i rozwiązaniach kontenerowych w celu dostosowania ich do potrzeb motoryzacji i „napędzania” pojazdów autonomicznych.

„Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z firmą SUSE, by zrealizować naszą wizję”, powiedział Alexander Kocher, prezes i dyrektor zarządzający Elektrobitu. „Żywię przekonanie, że razem stworzymy najnowocześniejsze rozwiązania dla rynku, które zmienią sposób, w jaki napędzane będą samochody, rozwiązania dostępne nie za kilka lat, ale już w nowej generacji samochodów”.

Na koniec trzeba zauważyć, że jesteśmy obecnie na początku drogi w stosowaniu technologii open source, takich jak system Linux, w zastosowaniach, gdzie kluczową rolę odgrywa bezpieczeństwo ludzi. To, co zostanie opracowane przez SUSE w razem z firmą Elektrobit, położy podwaliny pod oprogramowanie stosowane w innych branżach, tak samo ważnych dla naszego życia, jak lotnictwo czy  opieka zdrowotna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post
xfce eos

EndeavourOS 2020: The May

Następny post
Finnix 120

Finnix 120

Powiązane posty