Linux Lite 5.0

31 maja wydano nową wersję Linux Lite 5.0 o nazwie kodowej „Emerald”. Jest to przyjazna dla użytkownika i prosta dystrybucja systemu Linuks. Jest oparty na Ubuntu 20.04 LTS. Domyślny pulpit stanowi środowisko graficzne Xfce.
Linux Lite uefi 5 0

 

 

 

Niniejsza edycja systemu wprowadza pewne zmiany. Pierwszą z nich jest fakt pełnej obsługi UEFI. Zalecane jest wyłączenie Secure Boot. Inną zmianą jest brak ukrytej telemetrii. Podczas rozruchu w trybie Live wprowadzono kontrolę integralności. Można ją anulować poprzez wciśnięcie kombinacji klawiszy Ctrl + C. Zastąpiono też GUFW wysoce konfigurowalnym FireWallD. Domyślnie jest on wyłączony.

 

Powstał nowy moduł, który powiadamia o aktualizacji. Domyślnie jest on włączony. Dzięki temu sprawdza Internet pod kątem dostępności aktualizacji dwa razy dziennie. Powiadamia także o najnowszych aktualizacjach.

 

Wprowadzono najnowsze menu o nazwie Whisker z opcją domyślnego sortowania. Polecenie „zainstaluj aktualizacje” obecnie wyświetlane jest na górze „Ulubionych”. Ustawienia HiDPI obecne w „Menedżerze ustawień” są teraz łatwe w użyciu. Dostępna jest także sekcja „Sprzęt” z przydatnymi informacjami. Mousepad zastąpił natomiast Leafpad.

 

Dodano:

– Gnome Paint,

– XFCE Screensaver,

– nowe aplikacje w Lite Software.

 

Nastąpiła aktualizacja Lite Welcome (skróty teraz działają) oraz Lite User Manager do wersji obsługujących GTK3 wraz z Python3. System posiada też jądro Linuksa w wersji 5.4.0-33.

 

Wymagania sprzętowe:

– procesor 1 GHz (1,5 GHz rekomendowany),

– pamięć RAM min. 768MB (1024MB rekomendowane),

– min 8GB wolnego miejsca na dysku twardym (20GB rekomendowane),

– karta graficzna z możliwością pracy w rozdzielczości 1024x768px (1366x768px rekomendowane)

 

Obraz systemu można pobrać z: Download.

 

Źródła:

1. Linux Lite – strona oficjalna

2. Oficjalne forum Linux Lite – nowości

1 komentarz
  1. ocena
    1.dłuższy start systemu o 30 sek.
    2.wyłącza zewnętrzny monitor.
    Dla mnie to główne wady,stosuję wersję 4.8 jest dopracowana, moim zdaniem jako przeciętnego użytkownika jest najlepsza ze wszystkich linuxów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post
BlackArch Linux

BlackArch 2020.06.01

Następny post
Devuan 3.0.0

Devuan 3.0.0

Powiązane posty

GoBang Linux 1.04.3 wydany

Kolejna wersja znanej już Polskiej dystrybucji GoBang Linux została wydana. Dla przypomnienia GoBang opiera się o repozytoria Ubuntu 12.04, środowisko graficzne "GUI" zbudowane na menadżerze okien OpenBox 3.5.

Więcej...