Linux Lite 5.0

31 maja wydano nową wersję Linux Lite 5.0 o nazwie kodowej „Emerald”. Jest to przyjazna dla użytkownika i prosta dystrybucja systemu Linuks. Jest oparty na Ubuntu 20.04 LTS. Domyślny pulpit stanowi środowisko graficzne Xfce.
Linux Lite uefi 5 0

 

 

 

Niniejsza edycja systemu wprowadza pewne zmiany. Pierwszą z nich jest fakt pełnej obsługi UEFI. Zalecane jest wyłączenie Secure Boot. Inną zmianą jest brak ukrytej telemetrii. Podczas rozruchu w trybie Live wprowadzono kontrolę integralności. Można ją anulować poprzez wciśnięcie kombinacji klawiszy Ctrl + C. Zastąpiono też GUFW wysoce konfigurowalnym FireWallD. Domyślnie jest on wyłączony.

 

Powstał nowy moduł, który powiadamia o aktualizacji. Domyślnie jest on włączony. Dzięki temu sprawdza Internet pod kątem dostępności aktualizacji dwa razy dziennie. Powiadamia także o najnowszych aktualizacjach.

 

Wprowadzono najnowsze menu o nazwie Whisker z opcją domyślnego sortowania. Polecenie „zainstaluj aktualizacje” obecnie wyświetlane jest na górze „Ulubionych”. Ustawienia HiDPI obecne w „Menedżerze ustawień” są teraz łatwe w użyciu. Dostępna jest także sekcja „Sprzęt” z przydatnymi informacjami. Mousepad zastąpił natomiast Leafpad.

 

Dodano:

– Gnome Paint,

– XFCE Screensaver,

– nowe aplikacje w Lite Software.

 

Nastąpiła aktualizacja Lite Welcome (skróty teraz działają) oraz Lite User Manager do wersji obsługujących GTK3 wraz z Python3. System posiada też jądro Linuksa w wersji 5.4.0-33.

 

Wymagania sprzętowe:

– procesor 1 GHz (1,5 GHz rekomendowany),

– pamięć RAM min. 768MB (1024MB rekomendowane),

– min 8GB wolnego miejsca na dysku twardym (20GB rekomendowane),

– karta graficzna z możliwością pracy w rozdzielczości 1024x768px (1366x768px rekomendowane)

 

Obraz systemu można pobrać z: Download.

 

Źródła:

1. Linux Lite – strona oficjalna

2. Oficjalne forum Linux Lite – nowości

1 komentarz
  1. ocena
    1.dłuższy start systemu o 30 sek.
    2.wyłącza zewnętrzny monitor.
    Dla mnie to główne wady,stosuję wersję 4.8 jest dopracowana, moim zdaniem jako przeciętnego użytkownika jest najlepsza ze wszystkich linuxów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni post
BlackArch Linux

BlackArch 2020.06.01

Następny post
Devuan 3.0.0

Devuan 3.0.0

Powiązane posty

Debian 8 Jessie wydany

Deweloperzy Debiana wydali kolejną wersję systemu operacyjnego, oznaczoną numerem 8 oraz nazwą kodową Jessie.

Najnowsza edycja Debiana 8 ukazała się po dwóch latach nieustannej pracy. Jessie zawiera w sumie ponad 43 tys. pakietów (a licząc razem z sekcjami contrib i non-free, które jednak oficjalnie nie zaliczają się wydania, ponad 56 tys.) i dostępna jest dla 10 architektur sprzętowych: i386, amd64, powerpc, ppc64el, mips, mipsel, s390x, armel, armhf i arm64. Ponadto dla dwóch z nich — i386 i amd64 — wkrótce po wydaniu udostępniona zostanie wersja z jądrami FreeBSD

Więcej...
BlackArch Linux 01.12.2020

BlackArch 2020.12.01

1 grudnia 2020 roku wydano nową wersję BlackArch 2020.12.01. Jest on specjalistyczną dystrybucją Linuksa, przeprowadzającą testy penetracyjne i bezpieczeństwa sieciowego. Została zbudowana na Arch Linuksie i jest z nim kompatybilna.

Więcej...