Neptune 6.5

7 lipca 2020 roku wydano nową wersję Neptune 6.5 o nazwie „Jet”. Jest on dystrybucją systemu Linux opartą na systemie Debian z gałęzi stabilnej. Używa nowej wersji jądra i środowiska KDE.
Neptune 6.5

 

 

 

Niniejsza edycja jest pierwszym wydaniem aktualizacyjnym Neptune 6. Pełni ona także rolę aktualizacji dla użytkowników tej wersji systemu.

 

Wprowadzono kilka zmian w Neptune 6.5 w porównaniu z pierwowzorem. Pierwsza z nich wiąże się ze wsparciem sprzętowym nowoczesnych maszyn osiągniętym z użyciem jądra Linuksa w wersji 6.5 i aktualizacji firmware blobs oraz systemd 245.6. Inną zmianą jest możliwość uruchomienia systemu na komputerach posiadających UEFI Secure Boot. Za pomocą nowo aktywowanych repozytoriów „buster-backports” można mieć dostęp do nowszych aktualizacji oprogramowania w LibreOffice 6.4.5 i Inkscape 1.0.

 

Dodano też nowe wersje programów:

– przeglądarkę Chromium 83,

– Thunderbird 68.10,

– VLC 3.0.11,

– ffmpeg 4.1.4,

– PulseAudio 13.

 

W tej wersji dystrybucji wprowadzono poprawki KWin – menedżera okien Plasma, które usuwają limit 60 klatek/s co powinno upłynnić działanie systemu.

 

Zaistniała także możliwość opcjonalnej aktywacji wyglądu i stylu Neptune, które mają stać się nowym, domyślnym stylem systemu w przyszłej wersji Neptune 7.

 

Obraz systemu 64-bitowego można pobrać z: Download

 

Źródła:

1. NeptuneOS – strona oficjalna

2. NeptuneOS – nowości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post
Zenwalk logo

Zenwalk Linux 15.0-20200702

Następny post
BunsenLabs Lithium

BunsenLabs Lithium

Powiązane posty

Linux Mint Debian Edition 4

20 marca 2020 roku wydano Linux Mint Debian Edition 4 „Debbie”. Bazuje on na Debianie z gałęzi stabilnej „Buster”. Używa on własnych usprawnień i programów, pochodzących z Linux Mint.  W systemie wprowadzono pewną ilość niezbędnych zmian i poprawek w porównaniu z poprzednią wersją.

Pierwszą z nich jest automatyzacja partycjonowania połączona z obsługą LVM i szyfrowaniem całego dysku oraz katalogu domowego. Do kolejnych zmian zaliczane są obsługa automatycznej instalacji sterowników NVIDIA, obsługa NVMe oraz podmodułów Btrfs. Dodano także wsparcie dla SecureBoot.

Więcej...
Linux Lite uefi 5 0

Linux Lite 5.0

31 maja wydano nową wersję Linux Lite 5.0 o nazwie kodowej „Emerald”. Jest to przyjazna dla użytkownika i prosta dystrybucja systemu Linuks. Jest oparty na Ubuntu 20.04 LTS. Domyślny pulpit stanowi środowisko graficzne Xfce.

Więcej...