Neptune 6.5

7 lipca 2020 roku wydano nową wersję Neptune 6.5 o nazwie „Jet”. Jest on dystrybucją systemu Linux opartą na systemie Debian z gałęzi stabilnej. Używa nowej wersji jądra i środowiska KDE.
Neptune 6.5

 

 

 

Niniejsza edycja jest pierwszym wydaniem aktualizacyjnym Neptune 6. Pełni ona także rolę aktualizacji dla użytkowników tej wersji systemu.

 

Wprowadzono kilka zmian w Neptune 6.5 w porównaniu z pierwowzorem. Pierwsza z nich wiąże się ze wsparciem sprzętowym nowoczesnych maszyn osiągniętym z użyciem jądra Linuksa w wersji 6.5 i aktualizacji firmware blobs oraz systemd 245.6. Inną zmianą jest możliwość uruchomienia systemu na komputerach posiadających UEFI Secure Boot. Za pomocą nowo aktywowanych repozytoriów „buster-backports” można mieć dostęp do nowszych aktualizacji oprogramowania w LibreOffice 6.4.5 i Inkscape 1.0.

 

Dodano też nowe wersje programów:

– przeglądarkę Chromium 83,

– Thunderbird 68.10,

– VLC 3.0.11,

– ffmpeg 4.1.4,

– PulseAudio 13.

 

W tej wersji dystrybucji wprowadzono poprawki KWin – menedżera okien Plasma, które usuwają limit 60 klatek/s co powinno upłynnić działanie systemu.

 

Zaistniała także możliwość opcjonalnej aktywacji wyglądu i stylu Neptune, które mają stać się nowym, domyślnym stylem systemu w przyszłej wersji Neptune 7.

 

Obraz systemu 64-bitowego można pobrać z: Download

 

Źródła:

1. NeptuneOS – strona oficjalna

2. NeptuneOS – nowości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni post
Zenwalk logo

Zenwalk Linux 15.0-20200702

Następny post
BunsenLabs Lithium

BunsenLabs Lithium

Powiązane posty
TurnKey Linux

TurnKey Linux 16.0

4 maja 2020 roku wydano TurnKey Linux 16.0. Jest to najnowsza wersja otwarto-źródłowego projektu, który oferuje szeroki zestaw pre-konfigurowanych obrazów aplikacji serwerowych przeznaczonych do różnorodnych celów. Dystrybucji tej można używać z obrazów wirtualnych maszyn lub iso do samodzielnej instalacji.

Więcej...

Ubuntu 16.04 LTS Xenial Xerus z ZFS i nowym formatem pakietów Snap

Ukazało się wydanie Ubuntu 16.04 z długoterminowym wsparciem - co oznacza, że aktualizacje dla tej wersji ukazywać się będą przez kolejne 5 lat. Oparte na jądrze Linuksa 4.4 jest pierwszym Ubuntu LTS z domyślnym menedżerem usług systemd

Ważną nowością jest wprowadzenie obsługi nowego formatu pakietów - Snap. W odróżnieniu od popularnych pakietów DEB zawierać będą one poza aplikacją wszystkie zależności, a również dawać możliwość instalacji pakietu zarówno na desktopach, jak i serwerach czy smartfonach i tabletach. Rozwiązanie to pozwoli również dostarczać nowsze wersje oprogramowania, które dzięki izolacji nie jest zależne od istniejących bibliotek systemowych, czy ogólnie wersji Ubuntu.

Więcej...
Tails 4.2 logo

Tails 4.2

7 stycznia 2020 r. wydano nową wersję Tails (The Amnestic Incognito Live System). Dystrybucja ta umożliwia bezpieczne i anonimowe korzystanie z internetu. System bazuje na stabilnym Debianie „Buster”.

Więcej...