AntiX 19.3

16 października 2020 roku wydano nową wersję antiX 19.3 zwaną „Manolis Glezos”. Dystrubucja ta została zbudowana na systemie Debian i może być używana nie tylko przez nowe komputery. Jest lekki i szybki, przez co można go uruchomić nawet na starszych komputerach. Minimalne wymagania to: procesor PII, 128MB pamięci RAM oraz partycja wymiany SWAP o rozmiarach 128 MB. Potrzebne jest także 2,2 GB miejsca na instalację na dysku twardym.
AntiX 19.3

 

 

 

AntiX 19 oparty jest na wersji Debiana z gałęzi stabilnej o nazwie „Buster”, ale pozbawiony jest menedżera systemu i usług zwanego ‘systemd’.

 

Nowe obrazy ISO są poprawkami/ulepszeniami nośników należących do serii sysvinit/runit antiX-19. Zyskała ona znaczenie dzięki posiadaniu jądra, które obsługuje zarówno stary jak i nowy sprzęt, a także włączeniu większej ilości pakietów firmware (w wersjach: full, base oraz core).

 

W niniejszej wersji systemu wprowadzono pewne zmiany. Jedną z nich jest wprowadzenie przełącznika antiX wi-fi. Jest on narzędziem służącym do wybierania menedżera WI-FI. Domyślnie używany jest connman, dostępny jest też ceni.

 

Lokalizację ulepszono i zaktualizowano. W mps-youtube zawarta została kolejna poprawka błędu zwanego apt-key. Z Debiana Sid przeniesiono natomiast nowe oprogramowanie sprzętowe. Zaktualizowano także sprawy związane z bezpieczeństwem Debiana.

 

Zaktualizowano też oprogramowanie do następujących wersji:

– jądro Linuksa w wersji 4.9.235,

– Firefox-esr 78.3.0esr,

– LibreOffice 7.0.2.2,

– IceWM zaktualizowany do nowej wersji upstream (1.8.3).

 

AntiX 19.3 posiada 4 wersje do wyboru:

– antiX-full (1.7GB) z czterema menedżerami okien – IceWM, fluxbox, jwm oraz herbstluftwm i pakiet biurowy LibreOffice,

– antiX-base (770MB) z IceWM, fluxbox, jwm oraz herbstluftwm,

– antiX-core (470MB) – bez serwera X, ale posiada wsparcie dla większości kart sieciowych sieci bezprzewodowej,

– antiX-net (170MB) – również brak serwera X, ale wystarczająco wyposażony, by łączyć się za pomocą karty sieci przewodowej oraz by zbudować własny system.

 

Obrazy iso AntiX są możliwe do pobrania z: Download

 

Źródła:

1. AntiX – strona oficjalna

2. Strona oficjalna AntiX – nowości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni post
Garuda 201007

Garuda 201007

Następny post
Trisquel GNU/Linux 9.0

Trisquel GNU/Linux 9.0

Powiązane posty

RaspBSD: FreeBSD dla Raspberry Pi

Właściciele Raspberry Pi, którzy sympatyzują z FreeBSD ucieszą się i mogą już szykować narzędzia do formatowania swoich kart SD: ukazał się właśnie nowy port FreeBSD dla urządzeń Raspberry Pi.  RaspBSD, bo taką nosi nazwę - pracuje jak na razie na modelach B oraz B+, a wkrótce mają się pojawić wersje dla kolejnych: BeagleBone Black i Banana Pi.

Więcej...