AntiX 19.3

16 października 2020 roku wydano nową wersję antiX 19.3 zwaną „Manolis Glezos”. Dystrubucja ta została zbudowana na systemie Debian i może być używana nie tylko przez nowe komputery. Jest lekki i szybki, przez co można go uruchomić nawet na starszych komputerach. Minimalne wymagania to: procesor PII, 128MB pamięci RAM oraz partycja wymiany SWAP o rozmiarach 128 MB. Potrzebne jest także 2,2 GB miejsca na instalację na dysku twardym.
AntiX 19.3

 

 

 

AntiX 19 oparty jest na wersji Debiana z gałęzi stabilnej o nazwie „Buster”, ale pozbawiony jest menedżera systemu i usług zwanego ‘systemd’.

 

Nowe obrazy ISO są poprawkami/ulepszeniami nośników należących do serii sysvinit/runit antiX-19. Zyskała ona znaczenie dzięki posiadaniu jądra, które obsługuje zarówno stary jak i nowy sprzęt, a także włączeniu większej ilości pakietów firmware (w wersjach: full, base oraz core).

 

W niniejszej wersji systemu wprowadzono pewne zmiany. Jedną z nich jest wprowadzenie przełącznika antiX wi-fi. Jest on narzędziem służącym do wybierania menedżera WI-FI. Domyślnie używany jest connman, dostępny jest też ceni.

 

Lokalizację ulepszono i zaktualizowano. W mps-youtube zawarta została kolejna poprawka błędu zwanego apt-key. Z Debiana Sid przeniesiono natomiast nowe oprogramowanie sprzętowe. Zaktualizowano także sprawy związane z bezpieczeństwem Debiana.

 

Zaktualizowano też oprogramowanie do następujących wersji:

– jądro Linuksa w wersji 4.9.235,

– Firefox-esr 78.3.0esr,

– LibreOffice 7.0.2.2,

– IceWM zaktualizowany do nowej wersji upstream (1.8.3).

 

AntiX 19.3 posiada 4 wersje do wyboru:

– antiX-full (1.7GB) z czterema menedżerami okien – IceWM, fluxbox, jwm oraz herbstluftwm i pakiet biurowy LibreOffice,

– antiX-base (770MB) z IceWM, fluxbox, jwm oraz herbstluftwm,

– antiX-core (470MB) – bez serwera X, ale posiada wsparcie dla większości kart sieciowych sieci bezprzewodowej,

– antiX-net (170MB) – również brak serwera X, ale wystarczająco wyposażony, by łączyć się za pomocą karty sieci przewodowej oraz by zbudować własny system.

 

Obrazy iso AntiX są możliwe do pobrania z: Download

 

Źródła:

1. AntiX – strona oficjalna

2. Strona oficjalna AntiX – nowości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post
Garuda 201007

Garuda 201007

Następny post
Trisquel GNU/Linux 9.0

Trisquel GNU/Linux 9.0

Powiązane posty

Wsparcie bezpieczeństwa dla Debiana 7 Wheezy przekazane do zespołu LTS

Od 25 kwietnia 2016 r. - po roku od wydania Debiana 8 "Jessie", oraz prawie trzech latach od ukazania się wersji Wheezy, regularne wsparcie bezpieczeństwa dla Wheezy zostało zakończone. Od tej pory za poprawki związane z bezpieczeństwem odpowiedzialny będzie zespół długiego wsparcia (LTS). Do zadań zespołu należy rozszerzenie do pięciu lat aktualizacji bezpieczeństwa dla stabilnych wersji Debiana. Wsparcie LTS dla Wheezy zapewnione będzie do 31 maja 2018 roku - czyli do tego czasu warto dokonać migracji na Debiana Jessie.

Więcej...

Ubuntu 16.04 LTS Xenial Xerus z ZFS i nowym formatem pakietów Snap

Ukazało się wydanie Ubuntu 16.04 z długoterminowym wsparciem - co oznacza, że aktualizacje dla tej wersji ukazywać się będą przez kolejne 5 lat. Oparte na jądrze Linuksa 4.4 jest pierwszym Ubuntu LTS z domyślnym menedżerem usług systemd

Ważną nowością jest wprowadzenie obsługi nowego formatu pakietów - Snap. W odróżnieniu od popularnych pakietów DEB zawierać będą one poza aplikacją wszystkie zależności, a również dawać możliwość instalacji pakietu zarówno na desktopach, jak i serwerach czy smartfonach i tabletach. Rozwiązanie to pozwoli również dostarczać nowsze wersje oprogramowania, które dzięki izolacji nie jest zależne od istniejących bibliotek systemowych, czy ogólnie wersji Ubuntu.

Więcej...