AntiX 19.3

16 października 2020 roku wydano nową wersję antiX 19.3 zwaną „Manolis Glezos”. Dystrubucja ta została zbudowana na systemie Debian i może być używana nie tylko przez nowe komputery. Jest lekki i szybki, przez co można go uruchomić nawet na starszych komputerach. Minimalne wymagania to: procesor PII, 128MB pamięci RAM oraz partycja wymiany SWAP o rozmiarach 128 MB. Potrzebne jest także 2,2 GB miejsca na instalację na dysku twardym.
AntiX 19.3

 

 

 

AntiX 19 oparty jest na wersji Debiana z gałęzi stabilnej o nazwie „Buster”, ale pozbawiony jest menedżera systemu i usług zwanego ‘systemd’.

 

Nowe obrazy ISO są poprawkami/ulepszeniami nośników należących do serii sysvinit/runit antiX-19. Zyskała ona znaczenie dzięki posiadaniu jądra, które obsługuje zarówno stary jak i nowy sprzęt, a także włączeniu większej ilości pakietów firmware (w wersjach: full, base oraz core).

 

W niniejszej wersji systemu wprowadzono pewne zmiany. Jedną z nich jest wprowadzenie przełącznika antiX wi-fi. Jest on narzędziem służącym do wybierania menedżera WI-FI. Domyślnie używany jest connman, dostępny jest też ceni.

 

Lokalizację ulepszono i zaktualizowano. W mps-youtube zawarta została kolejna poprawka błędu zwanego apt-key. Z Debiana Sid przeniesiono natomiast nowe oprogramowanie sprzętowe. Zaktualizowano także sprawy związane z bezpieczeństwem Debiana.

 

Zaktualizowano też oprogramowanie do następujących wersji:

– jądro Linuksa w wersji 4.9.235,

– Firefox-esr 78.3.0esr,

– LibreOffice 7.0.2.2,

– IceWM zaktualizowany do nowej wersji upstream (1.8.3).

 

AntiX 19.3 posiada 4 wersje do wyboru:

– antiX-full (1.7GB) z czterema menedżerami okien – IceWM, fluxbox, jwm oraz herbstluftwm i pakiet biurowy LibreOffice,

– antiX-base (770MB) z IceWM, fluxbox, jwm oraz herbstluftwm,

– antiX-core (470MB) – bez serwera X, ale posiada wsparcie dla większości kart sieciowych sieci bezprzewodowej,

– antiX-net (170MB) – również brak serwera X, ale wystarczająco wyposażony, by łączyć się za pomocą karty sieci przewodowej oraz by zbudować własny system.

 

Obrazy iso AntiX są możliwe do pobrania z: Download

 

Źródła:

1. AntiX – strona oficjalna

2. Strona oficjalna AntiX – nowości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post
Garuda 201007

Garuda 201007

Następny post
Trisquel GNU/Linux 9.0

Trisquel GNU/Linux 9.0

Powiązane posty

Kali Linux 2016.1

Po pięciu miesiącach testów ukazało się nowe, oznaczone numerem 2016.1 wydanie Kali Linux - popularnej dystrybucji przeznaczonej do testów bezpieczeństwa. Jest to pierwsza wersja ciągłego planu wydawniczego, opartego na Debianie Testing, które zapowiedziane było przy okazji wydania numer 2.0 (sana). Oznacza to zerwanie ze standardowymi wydaniami opartymi na kolejnych wersjach Debiana, w zamian za to prowadzone będzie jedno główne repozytorium na bieżąco uatualniane na podstawie zmian w Debianie Testing. 

Więcej...

Ubuntu 15.10 Wily Werewolf już jest!

Tradycyjnie po sześciu miesiącach prac ukazała się nowa wersja Ubuntu 15.10 - o nazwie kodowej Wily Werewolf (Wycwaniony Wilkołak). Wydanie przynosi między innymi nowe jądro 4.2, sporo uaktualnień pochodzących głównie z niestabilnej gałęzi Debiana - w tym GCC 5 oraz nowe wersje GTK i Qt.

Wraz z wersją desktopową ukazała się również wersja dla serwerów - Ubuntu Server, która zawiera wydanie OpenStack Liberty - zestaw narzędzi używanych do prywatnych chmur obliczeniowych czy też aplikacji rozproszonych, a również OpenStack Autopilot - narzędzie pozwalające w szybki i wygodny sposób utworzyć chmurę Ubuntu OpenStack.

Więcej...