AntiX 19.3

16 października 2020 roku wydano nową wersję antiX 19.3 zwaną „Manolis Glezos”. Dystrubucja ta została zbudowana na systemie Debian i może być używana nie tylko przez nowe komputery. Jest lekki i szybki, przez co można go uruchomić nawet na starszych komputerach. Minimalne wymagania to: procesor PII, 128MB pamięci RAM oraz partycja wymiany SWAP o rozmiarach 128 MB. Potrzebne jest także 2,2 GB miejsca na instalację na dysku twardym.
AntiX 19.3

 

 

 

AntiX 19 oparty jest na wersji Debiana z gałęzi stabilnej o nazwie „Buster”, ale pozbawiony jest menedżera systemu i usług zwanego ‘systemd’.

 

Nowe obrazy ISO są poprawkami/ulepszeniami nośników należących do serii sysvinit/runit antiX-19. Zyskała ona znaczenie dzięki posiadaniu jądra, które obsługuje zarówno stary jak i nowy sprzęt, a także włączeniu większej ilości pakietów firmware (w wersjach: full, base oraz core).

 

W niniejszej wersji systemu wprowadzono pewne zmiany. Jedną z nich jest wprowadzenie przełącznika antiX wi-fi. Jest on narzędziem służącym do wybierania menedżera WI-FI. Domyślnie używany jest connman, dostępny jest też ceni.

 

Lokalizację ulepszono i zaktualizowano. W mps-youtube zawarta została kolejna poprawka błędu zwanego apt-key. Z Debiana Sid przeniesiono natomiast nowe oprogramowanie sprzętowe. Zaktualizowano także sprawy związane z bezpieczeństwem Debiana.

 

Zaktualizowano też oprogramowanie do następujących wersji:

– jądro Linuksa w wersji 4.9.235,

– Firefox-esr 78.3.0esr,

– LibreOffice 7.0.2.2,

– IceWM zaktualizowany do nowej wersji upstream (1.8.3).

 

AntiX 19.3 posiada 4 wersje do wyboru:

– antiX-full (1.7GB) z czterema menedżerami okien – IceWM, fluxbox, jwm oraz herbstluftwm i pakiet biurowy LibreOffice,

– antiX-base (770MB) z IceWM, fluxbox, jwm oraz herbstluftwm,

– antiX-core (470MB) – bez serwera X, ale posiada wsparcie dla większości kart sieciowych sieci bezprzewodowej,

– antiX-net (170MB) – również brak serwera X, ale wystarczająco wyposażony, by łączyć się za pomocą karty sieci przewodowej oraz by zbudować własny system.

 

Obrazy iso AntiX są możliwe do pobrania z: Download

 

Źródła:

1. AntiX – strona oficjalna

2. Strona oficjalna AntiX – nowości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post
Garuda 201007

Garuda 201007

Następny post
Trisquel GNU/Linux 9.0

Trisquel GNU/Linux 9.0

Powiązane posty
Linux Lite uefi 5 0

Linux Lite 5.0

31 maja wydano nową wersję Linux Lite 5.0 o nazwie kodowej „Emerald”. Jest to przyjazna dla użytkownika i prosta dystrybucja systemu Linuks. Jest oparty na Ubuntu 20.04 LTS. Domyślny pulpit stanowi środowisko graficzne Xfce.

Więcej...

Fedora 23 z GNOME 3.18, Waylandem i LibreOffice 5

Ukazało się nowe wydanie Fedory. Oznaczona numerem 23 wersja przygotowana została w trzech głównych edycjach: Workstation, Cloud i Server - każda z nich dopasowana do konkretnych potrzeb i zastosowań. Równolegle dostępne są wersje z alternatywnymi desktopami, obrazy Fedora Labs z oprogramowaniem dedykowanym dla projektowania, gier czy naukowym, oraz specjalne obrazy dla architektury ARM.

Więcej...
Garuda 201007

Garuda 201007

7 października 2020 wydano nową wersję Garudy 201007 nazywaną „Golden Eagle”. Jest ona ciągłą dystrybucją Linuksa opartą na Arch’u. Dostarczono ją z instalatorem graficznym o nazwie „Calamares” i narzędziami graficznymi służącymi do zarządzania systemem.

Więcej...