Trisquel GNU/Linux 9.0

19 października 2020 roku wydano nową wersję Trisquel GNU/Linux 9.0 „Etiona”. Jest on dystrybucją opartą na jądrze Linux-libre, co oznacza, że nie używa sterowników i pakietów własnościowych. Projekt ten zapoczątkowano na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii. Rozwija go społeczność skupiona wokół projektu.
Trisquel GNU/Linux 9.0

 

 

 

Najnowsze wydanie niniejszego systemu zostało najbardziej dopracowane przez bardzo zaangażowanych wolontariuszy. Posiada ono następujące wersje:

– Domyślna z pulpitem MATE. Opiera się ona na forku GNOME 2.x. Używa ona klasycznego środowiska graficznego, które pasuje do doświadczeń użytkowników systemu w jego poprzednich wersjach.

– Trisquel Mini – wersja lekka, przeznaczona dla starszych komputerów i netbooków. Używa środowiska graficznego LXDE i aplikacjach, które oszczędzają zasoby, w celu usprawnienia działania sprzętu.

– Triskel używający środowiska KDE, dostosowujący projekt i wygląd także w drobnych szczegółach.

– Obraz instalacji sieciowej Trisquel, w celu wdrożenia wiersza polecenia przy użyciu interfejsu instalacyjnego (opcja dla serwerów oraz użytkowników zaawansowanych).

– Trisquel TOAST, który używa platformy edukacyjnej Sugar. Jego zaletą jest duża liczba edukacyjnych zajęć dla dzieci.

 

Pomimo, że czas wydawania obecnej edycji był dłuższy niż zwykle, pakiety są zgodne z długoterminowymi poprawkami bezpieczeństwa i aktualizacjami wsparcia. Domyślnie zainstalowana przeglądarka „Abrowser”, posiadająca prywatność przeglądarki Mozilli, dostarcza najnowszych aktualizacji. Dzięki Backportom możliwa jest rozszerzona obsługa sprzętu wraz z nowszym LibreOffice i innymi narzędziami.

 

Obrazy płyt Trisquel można pobrać z: Download

 

Źródła:

1. Strona oficjalna Trisquel

2. Trisquel – oficjalny blog

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post
AntiX 19.3

AntiX 19.3

Następny post
Ubuntu 20.10 "Groovy Gorilla"

Ubuntu 20.10 „Groovy Gorilla”

Powiązane posty