Trisquel GNU/Linux 9.0

19 października 2020 roku wydano nową wersję Trisquel GNU/Linux 9.0 „Etiona”. Jest on dystrybucją opartą na jądrze Linux-libre, co oznacza, że nie używa sterowników i pakietów własnościowych. Projekt ten zapoczątkowano na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii. Rozwija go społeczność skupiona wokół projektu.
Trisquel GNU/Linux 9.0

 

 

 

Najnowsze wydanie niniejszego systemu zostało najbardziej dopracowane przez bardzo zaangażowanych wolontariuszy. Posiada ono następujące wersje:

– Domyślna z pulpitem MATE. Opiera się ona na forku GNOME 2.x. Używa ona klasycznego środowiska graficznego, które pasuje do doświadczeń użytkowników systemu w jego poprzednich wersjach.

– Trisquel Mini – wersja lekka, przeznaczona dla starszych komputerów i netbooków. Używa środowiska graficznego LXDE i aplikacjach, które oszczędzają zasoby, w celu usprawnienia działania sprzętu.

– Triskel używający środowiska KDE, dostosowujący projekt i wygląd także w drobnych szczegółach.

– Obraz instalacji sieciowej Trisquel, w celu wdrożenia wiersza polecenia przy użyciu interfejsu instalacyjnego (opcja dla serwerów oraz użytkowników zaawansowanych).

– Trisquel TOAST, który używa platformy edukacyjnej Sugar. Jego zaletą jest duża liczba edukacyjnych zajęć dla dzieci.

 

Pomimo, że czas wydawania obecnej edycji był dłuższy niż zwykle, pakiety są zgodne z długoterminowymi poprawkami bezpieczeństwa i aktualizacjami wsparcia. Domyślnie zainstalowana przeglądarka „Abrowser”, posiadająca prywatność przeglądarki Mozilli, dostarcza najnowszych aktualizacji. Dzięki Backportom możliwa jest rozszerzona obsługa sprzętu wraz z nowszym LibreOffice i innymi narzędziami.

 

Obrazy płyt Trisquel można pobrać z: Download

 

Źródła:

1. Strona oficjalna Trisquel

2. Trisquel – oficjalny blog

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post
AntiX 19.3

AntiX 19.3

Następny post
Ubuntu 20.10 "Groovy Gorilla"

Ubuntu 20.10 „Groovy Gorilla”

Powiązane posty
Calculate Linux 20.6

Calculate Linux 20.6

Wydano nową wersję Calculate Linux 20.6. Bazuje on na Gentoo Linux i jest z nim kompatybilny. Obie dystrybucje posiadają ciągły model wydań (rolling release). System posiada kilka wersji, różniących się środowiskiem graficznym: KDE, Xfce, MATE, Cinnamon, Server, Scratch, Scratch Server.

Więcej...
Finnix 120

Finnix 120

14 maja 2020 roku, po pięciu latach została wydana najnowsza wersja systemu Finnix 120 „Oneida”. Jest to mała dystrybucja Linuksa dla administratorów systemów. Działa w trybie tekstowym. Finnix zawiera zestawy narzędzi partycjonujących dyski, monitorujących ruch sieciowy, naprawiających rekord rozruchowy i służących do instalacji innych systemów operacyjnych.

Więcej...