EndeavourOS 2021.02.03

3 lutego 2021 roku wydano nową wersję EndeavourOS 2020.09.20. Jest on wydawaną w wersji ciągłej (rolling) dystrybucją Linuksa opartą na systemie Arch Linux. Ma on zastąpić Antergos. Zapewnia on łatwą konfigurację ze wstępnie skonfigurowanym środowiskiem pulpitu bazowanym na Arch’u.
EndeavourOS

 

 

 

W opcji offline używany jest pulpit Xfce, zaś w opcji online możliwe jest wybranie jednego z dostępnych pulpitów:

– Xfce,

– Mate,

– LXQt,

– Cinnamon,

– Plasma,

– Gnome,

– Budgie,

– Deepin

oraz Menedżera Okien i3-WM.

 

W nowym wydaniu systemu zaktualizowano oprogramowanie do następujących wersji:

– jądro Linuksa 5.10.11.arch1-1,

– Mesa 20.3.4-1,

– NVidia 460.39-2,

– Firefox 85.0-1,

– Calamares 3.2.34-10,

– nośnik Live z pulpitem Xfce 4.16,

 

Wprowadzono również pewne poprawki i usprawnienia. Jedną z nich jest usunięcie opcji Reflector-auto od kiedy jest ona dostarczana domyślnie. Drugą jest dodanie wersji aplikacji powitalnej w języku brazylijskim-portugalskim. Dodano też Alacrity jako jeden z terminali dla aplikacji natywnych. Dodano także możliwość wyboru pliku SWAP w instalatorze w formie dodatku do partycji SWAP podczas wyboru automatycznego schematu partycji. Dodano również reflector-bash-completion by uczynić użytkowanie „Reflector’a” łatwiejszym.

 

Podczas instalacji użytkownik będzie domyślnie dodawany do grupy „sys rfkill wheel users”. Pakiety GVFS zaś są instalowane tylko w przypadku wyboru środowisk GTK. Środowiska QT posiadają teraz domyślnie zainstalowane: audiocd-kio, kio-gdrive i kio-fuse. Opcje konfiguracyjne DM są teraz przeznaczone wyłącznie dla zainstalowanych DM (SDDM i Lightdm), wcześniej obecnych domyślnie.

 

Obrazy systemu można pobrać z: Download

 

Źródła:

1. EndeavourOS – strona oficjalna

2. Strona oficjalna EndeavourOS – nowości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post
Ekran startowy screena

Wirtualne konsole w systemie Linux (screen)

Następny post
Gry pod Linuksem

Czy Linux nadaje się do gier?

Powiązane posty
Tails Free Download 4 14

Tails 4.14

15 grudnia 2020 roku wydano nową wersję Tails (The Amnestic Incognito Live System). Dystrybucja ta umożliwia bezpieczne i anonimowe korzystanie z internetu. System bazuje na stabilnym Debianie „Buster”.

Więcej...

Ubuntu 16.04 LTS Xenial Xerus z ZFS i nowym formatem pakietów Snap

Ukazało się wydanie Ubuntu 16.04 z długoterminowym wsparciem - co oznacza, że aktualizacje dla tej wersji ukazywać się będą przez kolejne 5 lat. Oparte na jądrze Linuksa 4.4 jest pierwszym Ubuntu LTS z domyślnym menedżerem usług systemd

Ważną nowością jest wprowadzenie obsługi nowego formatu pakietów - Snap. W odróżnieniu od popularnych pakietów DEB zawierać będą one poza aplikacją wszystkie zależności, a również dawać możliwość instalacji pakietu zarówno na desktopach, jak i serwerach czy smartfonach i tabletach. Rozwiązanie to pozwoli również dostarczać nowsze wersje oprogramowania, które dzięki izolacji nie jest zależne od istniejących bibliotek systemowych, czy ogólnie wersji Ubuntu.

Więcej...