Stabilna wersja dystrybucji AlmaLinux oficjalnie dostępna

Firma CloudLinux, dostawca usług i rozwiązań hostingowych, oznajmiła, że z dniem 30 marca oficjalnie udostępniona została wersja stabilna AlmaLinux OS, klona dystrybucji CentOS, czyli społecznościowej wersji komercyjnej dystrybucji RHEL. AlmaLinux, obok projektu Rocky Linux, jest odpowiedzią na lukę powstałą po tym, jak RedHat oficjalnie zakończył wsparcie dla CentOS w jej dotychczasowej formie (dystrybucja będzie nadal rozwijana pod nazwą CentOS Stream i będzie bazować na wersji beta RHEL).

CentOS powstał jako darmowa, otwartoźródłowa dystrybucja bazująca na RHEL i szybko stał się systemem popularnym wśród komercyjnych dostawców usług hostingowych oraz jako platforma napędzająca rozmaite rozwiązania produkcyjne. W roku 2014 RedHat podjął współpracę z kierownictwem projektu CentOS oferując wsparcie materialne, ale pod warunkami, które de facto oznaczały pełne przejęcie projektu przez RedHat. CloudLinux, dzięki AlmaLinux, zamierza dostarczyć darmową, otwartoźródłową alternatywę dla RHEL, której los nie będzie zależny od kaprysów giganta z „czerwonym kapeluszem”. Dystrybucja AlmaLinux 8.3, oparta w pełni na kodzie RHEL 8.3, jest już dostępna do pobrania pod linkiem https://repo.almalinux.org/almalinux/8/isos/x86_64/.

Wraz z premierą stabilnej wersji dystrybucji firma CloudLinux ogłosiła także powołanie fundacji non-profit, której celem będzie kierowanie projektem AlmaLinux. Na stanowisko community managera powołano Jacka Aboutboula, byłego inżyniera wcześniej zatrudnionego w RedHat i Fedora. CloudLinux oświadczyła także, że zobowiązuje się przekazywać corocznie kwotę 1 mln USD dla fundacji jako wsparcie rozwoju projektu.

Strona projektu: https://almalinux.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post
Zacznij przygodę z Linuxem - Wprowadzenie

Zacznij przygodę z Linuksem

Następny post
LineageOS 18.1 nowe wydanie

LineageOS 18.1 został własnie wydany

Powiązane posty
suse aws

Amazon i SUSE przyspieszą migrację aplikacji SAP do Linuksa w chmurze AWS

SUSE poinformowała wczoraj o rozszerzeniu współpracy z firmą Amazon Web Services (AWS), która może już odsprzedawać oprogramowanie SUSE Linux Enterprise Server for SAP Applications bezpośrednio na platformie AWS Marketplace. Użytkownicy chmury AWS i systemów SAP uruchomionych na SUSE Linux Enterprise Server for SAP Applications - wiodącej platformie dla SAP HANA i SAP S/4HANA - otrzymają od firm AWS i SUSE zintegrowane wsparcie. Ponadto klienci AWS mogą kupować systemy SUSE Linux Enterprise na żądanie, płacąc tylko za to, z czego w określonym czasie korzystają. Współpraca SUSE i AWS ma na celu zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania klientów na elastyczność wykorzystywanych środowisk IT i zapewnić korzyści finansowe z przeniesienia krytycznych aplikacji biznesowych do chmury.

Więcej...
Sparky logo

Sparky 2020.08

17 sierpnia 2020 roku wydano Sparky 2020.08. Opiera się on na testowym Debianie o nazwie kodowej „Bullseye”. Dystrybucja ta jest dostępna w wersjach: LXQt, MATE, Xfce, MinimalGUI (Openbox) oraz MinimalCLI (w trybie tekstowym).

Więcej...