Stabilna wersja dystrybucji AlmaLinux oficjalnie dostępna

Firma CloudLinux, dostawca usług i rozwiązań hostingowych, oznajmiła, że z dniem 30 marca oficjalnie udostępniona została wersja stabilna AlmaLinux OS, klona dystrybucji CentOS, czyli społecznościowej wersji komercyjnej dystrybucji RHEL. AlmaLinux, obok projektu Rocky Linux, jest odpowiedzią na lukę powstałą po tym, jak RedHat oficjalnie zakończył wsparcie dla CentOS w jej dotychczasowej formie (dystrybucja będzie nadal rozwijana pod nazwą CentOS Stream i będzie bazować na wersji beta RHEL).

CentOS powstał jako darmowa, otwartoźródłowa dystrybucja bazująca na RHEL i szybko stał się systemem popularnym wśród komercyjnych dostawców usług hostingowych oraz jako platforma napędzająca rozmaite rozwiązania produkcyjne. W roku 2014 RedHat podjął współpracę z kierownictwem projektu CentOS oferując wsparcie materialne, ale pod warunkami, które de facto oznaczały pełne przejęcie projektu przez RedHat. CloudLinux, dzięki AlmaLinux, zamierza dostarczyć darmową, otwartoźródłową alternatywę dla RHEL, której los nie będzie zależny od kaprysów giganta z „czerwonym kapeluszem”. Dystrybucja AlmaLinux 8.3, oparta w pełni na kodzie RHEL 8.3, jest już dostępna do pobrania pod linkiem https://repo.almalinux.org/almalinux/8/isos/x86_64/.

Wraz z premierą stabilnej wersji dystrybucji firma CloudLinux ogłosiła także powołanie fundacji non-profit, której celem będzie kierowanie projektem AlmaLinux. Na stanowisko community managera powołano Jacka Aboutboula, byłego inżyniera wcześniej zatrudnionego w RedHat i Fedora. CloudLinux oświadczyła także, że zobowiązuje się przekazywać corocznie kwotę 1 mln USD dla fundacji jako wsparcie rozwoju projektu.

Strona projektu: https://almalinux.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni post
Zacznij przygodę z Linuxem - Wprowadzenie

Zacznij przygodę z Linuksem

Następny post
LineageOS 18.1 nowe wydanie

LineageOS 18.1 został własnie wydany

Powiązane posty